| iEmonel a întrebat:

De ce penticostalii isi obliga copii [ fetele ] sa poarte batic? Ce reprezinta?

29 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

De unde ai scos-o si pe asta? Scrie in Biblie cat despre fecioare nu am nici o porunca.Doar in Biserica trebuie sa ai capul acoperit.Este valabil in orice Biserica, femeia trebuie sa aiba capul acoperit.doar ca nu respecta toate femeile aceasta porunca.

| iEmonel explică (pentru EmaS):

Daca doar in Biserica e obligatoriu de ce le vad pe strada si la scoala cu batic?

| EmaS a răspuns (pentru iEmonel):

Este alegerea fiecaruia.Nu este o lege.

Răspuns utilizator avertizat
| Bia_8599 a răspuns:

Doar unii penticostali poarta batic tot timpul, si sunt destui de putini din cate stiu, fiecare cu incredintarea lor, fiecare cum crede ca e mai bine. Si nu neaparat le obliga parintii. Cunosc o fata care s-a hotarat sa poarte batic in ultimii doi ani de liceu, din propria ei initiativa, cu toate ca parintii erau si ei penticostali si nu o incurajau in acest lucru. Am cunoscut si o profesoara de religie ortodoxa care purta mereu batic desi era tanara.

| mgtow a răspuns:

Asa e cultura lor, daca nu port baticul e ca si cum ar incalca legea lui Dumnezeu si e pacat pentru ele sa mearga cu capul gol.

| AmelyRain a răspuns:

Ca sa simta umulinta fiecari zi petrecute la scoala si sa se obisnuiasca sa nu fie mandre