| MortemAeternum a întrebat:

De ce pentru Dumnezeu plata pacatului este moartea? Nu te poate ierta pur si simplu fara sa crezi si sa ii accepti sacrificiul "mielului" Lui Dumnezeu? Este chiar atat de greu pentru Dumnezeu sa te ierte neconditionat? parca asta este iubirea, iertare neconditionata.Si Lucifer si toti ingerii cazuti ar trebui iertati, cel putin asta as face eu daca as fi un Dumnezeu cu putere nelimitata.

13 răspunsuri:
| XxXBlackVampireXxX a răspuns:

De asta cred eu in Flying Spaghetti Monster.

| chelstone a răspuns:

Din punctul meu de vedere, moartea este o minune, nu o plata a pacatului... Nu vad de ce si-ar dori cineva sa ''mosteneasca pamantul''...

| ghiolbitza a răspuns:

Nu pentru Dumnezeu s-a zis chestia asta, ci pentru noi. Acuma, El nu are nici un interes sa ne omoare pe toti si sa ne trimita in Iad. Lui nu ii pasa ca tu ai pacatuit, il intereseaza ce faci tu dupa ce ai pacatuit, daca ramai in pacat sau iti ceri scuze macar. Asta a fost si greseala lui Iuda. Dumnezeu l-ar fi iertat si pe el, cel care l-a vandut pe Hristos, daca isi cerea iertare. Acuma, daca tu nu crezi, nu ai nevoie de iertarea Lui. Nu poti sa zici ca crezi fara sa accepti sacrificiul Mielului lui Dumnezeu. El mereu iarta, noi mereu gresim. Se zice ca un diavol a mers la un sfant parinte care traia in pustie si i-a zis sa-L intrebe pe Dumnezeu daca il poate ierta. Asta s-a rugat si a intrebat iar Dumnezeu i-a raspuns ca atat trebuie sa faca diavolul ca sa fie iertat, sa isi ceara iertare. Dar cum diavolul e tatal minciunii si al mandriei, gestul de a-si cere iertare e prea mult pentru el...

| DeliaDaniela a răspuns:

Lucifer... sa fie iertat? atata timp cat el este raul pe pamant, cat din cauza lui exista moartea, boli, razboiaie etc merita sa fie iertat? a facut ceva ca sa merite iertarea? i-a parut rau vreo clipa pentru ca a gresit?
nu mi se pare corect ca el sa aiba aceleasi privilegii ca oamenii carora chiar le pare rau si se caiesc pentru greselile lor! Poate daca el ar da dovada de cainta ar fi iertat, dar el este exact opusul a ceea ce cere dumnezeu de la noi! straight face

Si da, plata pacatului este moartea, dar Iisus a venit pe pamant pentru a ne rascumpara din pacat! noi trebuie sa murim dar asta nu inseamna ca nu mai avem speranta invierii! Datorita faptului ca El a murit pentru noi aveam speranta invierii tongue

| MortemAeternum explică (pentru DeliaDaniela):

Dupa cum prezinti tu situatia, omul nu mai are nici o vina, el este doar o marioneta a lui Lucifer, ceea ce este total gresit.Bun acum tot nu ai raspuns la intrebare, de ce Dumnezeu nu ne iarta neconditionat?

| DeliaDaniela a răspuns (pentru MortemAeternum):

Si omul este vinovat, chiar foarte vinovat! doar ca el s-a lasat pacalit de Lucifer.
dar ok, sa zicem ca ne-ar ierta neconditionat si noi nu am mai muri! dar ce rost ar avea sa traim vesnic in lumea asta, in care este la ordinea zile sa suferim din cauza bolilor, a foametei etc?! eu nu as vrea sa traiesc vesnic in conditiile astea!
Dar D-zeu [ pentru ca este capabil de o mare iubire] ne da speranta vietii vesnice, doar ca nu in acest sistem. Daca citim biblia cu atentie, vom vedea clar ca si acolo se explica destul de logic ca noi vom muri, dar vom invia si vom trai pe un pamant paradisiac.Nu in rai [ in cer], ci chiar pe pamant! dar pentru ca astea sa fie posobile, este nevoie sa murim... astfel cum sa fim inviati?!
Mi mie se pare ca asta e o dovada mai mare de iubire decat daca am trai vesnic in conditiile astea, nu crezi? happy

sau tu ce parere ai, vom invia noi vreodata sau totul se termina odata cu moartea?

| DeliaDaniela a răspuns:

Lucifer are puteri mai mari decat D-zeu?

| DeliaDaniela a răspuns:

Dar crezi ca daca D-zeu ar vrea azi sa il distruga pe Lucifer nu ar putea?

| DeliaDaniela a răspuns:

De ce crezi asta? pentru ca in prezent Lucifer conduce acest sistem? asta nu inseamna ca asa va fi pentru totdeauna, chiar biblia ne da convingerea ca diavolul nu mai are mult timp si va fi distrus de dumnezeu.

tu crezu ca D-zeu l-a creat pe Lucifer? daca da, nu este logic ca daca l-a creat il poate si distruge?!

| DeliaDaniela a răspuns:

Dar oare poate sa il intreaca pe creatorul lui? sa fim putin rationali... cum ar putea sa aiba puteri mai mari decat cel care l-a creat?
si daca ar fi asa, de ce nu il distruge pe dumnezeu? pentru ca dumnezeu l-a avertizat ca il va distruge pe Lucifer dar acesta de ce nu incearca sa il distruga pe D-zeu? oare nu pentru ca nu poate?

| DeliaDaniela a răspuns:

Asa e, dar de asemenea mai sunt si oameni care chiar cred cu adevarat in D-zeu si ii respecta poruncile pe cat posibil! oricum, D-zeu are puterea necesara sa il distruga indiferent daca noi credem sau nu in el. El l-a creat fara sa credem noi in el, la fel il poate distruge fara ajutorul nostru.

dar tot nu ai raspuns... daca are putere mai mare decat D-zeu de ce nu il distruge Lucifer pe D-zeu si nu invers?

| DeliaDaniela a răspuns:

Pai daca il uraste atat de mult sa il distruga si sa guverneze fara probleme peste toti oamenii, nu doar peste cativa. doar ca nu poate, nu ca nu vrea! De ce nu guverneaza el peste toti ingerii, de ce nu ne convinge pe toti ca el este mai puternic? daca ar avea putere, ar face-o! Dar el stie ca nu va mai avea mult timp si ca in curand D-zeu 'se va ocupa' de el!

| DeliaDaniela a răspuns:

Mda... dar nu intotdeauna reusim ceea ce planuim! deci probabil ca nici el nu va reusiwinking