| Ecea a întrebat:

De ce pupati mana la preot? Si de ce trebuie pupate icoanele? Cu ce scop? Care este rostul?
Nu te poti ruga fara sa pupi un lemn care l-au pupat probabil milioane de oameni inainte, multi cu herpes, altii cu alte boli, etc.
Nu este putin cam scarbos si neigienic?

18 răspunsuri:
| XxXBlackVampireXxX a răspuns:

La asta ma gandeam si eu.thinking
Dupa mine e cam neigienic.

| miradoniz a răspuns:

hee hee "nimic nu TREBUIE făcut în biserică"(citat de la o doamna pe care am bătut-o pe umăr că stătea în genunchi în timpul Evangheliei). Există obiceiuri, unii le respecta dacă vor, alții mai puțin și când au chef.Eu nu pup mâna preotului-spre disperarea unei sau altei doamne mai în vârstăhee hee

| Gizăz a răspuns:

Eu mai degrabă m-aș întreba ce a făcut preotul cu mâna aia cu o seară înainte.

| thealchemist a răspuns:

Studiaza religia si dupa aia mai vorbim.

| GuessWhoIAm a răspuns:

Asta tine de firea ta ca om si de cum gandesti.sa pupi o icoana este un simbol si un omagiu adus lui Dumnezeu asta e parerea mea.bafta!

| Bogdanux a răspuns (pentru GuessWhoIAm):

Daca tot a venit vorba de "omagii aduse lui Dumnezeu", mai bine faci o fapta buna.

| ReiVaN a răspuns:

Nu te obliga nimeni sa pupi mana la parinte sau icoana.

| Ecea explică (pentru ReiVaN):

Intrebarea mea era de ce face lumea chestia asta,nu de ce ma obliga,eu nu am mai calcat in biserica de multi ani,am vazut la parintii mei, la televizor, etc

| Agnes00 a răspuns:

Nu-mi plac preotii de cand am vazut o stire cu un preot mort de beat facandu-se de rahat. Apoi apare purtatorul de cuvant, tot asa un cleric cu o functie mai inalta care a declarat: "Nu conteaza, un preot poate fi in sunt, beat, tot trebuie sa ii pupi mana"

Eram "straight face"

| miradoniz a răspuns (pentru Agnes00):

știi cum e chestia aia-"ferice cei săraci cu duhul"! Poate el să fi crezut ce spune, îți spun eu, că nici măcar printre băbuțe nu e unanimitate la faza asta.Nici nu a fost vreodatăhee hee aveam eu o străbunică...

| Cristian95Alex a răspuns:

Domnul Ecea in biserica nimeni nu se imbolaveste nimeni nu moare nimeni a saruta mana preotului, arati respect fata de Dumnezeu, nu saruti mana ca e preot

Janina
| Janina a răspuns:

Da, am si eu o problema cu pupatul asta.
sunt credincioasa dar pana la o limita

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Baiii tu chiar iti bati joc de Dumnezeu! nu gandesti, esti praf! icoana nu e un lemn! ea semnifica multe lucruri importante dar cred ca tu nu sti mai nici unullaughing si tine minte asat! nici odata sa mai spui ca daca pupi icoanele iei boli(herpes). de la ceilalti care au pupat-o! nu se iau boli de pe un asemenea sfant obiect(icoana) crede-ma ca eu de cati ani am pupat icoanele din biserica in fiecare duminica, nu am luat nici o boala de gen herpes bla blawinking nu se poate! iar de mana preotului inseamna ca daca el te slujeste si te curata de pacate noi ii multumim prin acest pupat pe manawinking si daca vrei sa stii multe lucruri neigienice nu se fac cu dosul palmeihappy acolo unde pupam noi manawinking

| Ecea explică (pentru anonim_4396):

Socant de prost raspunsul.
Si cum era treaba aia "sa nu te inchini(rogi) la chip cioplit"?
Exact contrariu la ceea ce ai spus tu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ba da draguta.dar scarbos nu crezi ca este sexul oral si anal? uite camulti atei am vazut ca sunt de parere ca acestea sunt normale? ca crestin sarut mana preotului care ma impartaseste cu sfintele taine facandu-ma impreuna cu Iisus partas al imparatiei lui Dumnezeu, nu ca as faceo, dar decat varianta ateilor? asa ca fiecare pupa cei place.eu prefer mana preotului sau icoana, nu mi se pare atat de scarbos.dar sa stii ca nu e obligatoriu.pe preotul vecinul,cu care am copilarit,ii spun doar sarut mana parinte, si dau mana cu el, bucurandu-ne de intalnire.

| Ecea explică (pentru anonim_4396):

Fii serios omule.
Preotul isi face laba sau se duce la baie si nu se spala pe maini si tu ii pupi mainile.
Nu compara chestia asta cu o femeie care iti este partener de viata.
Si oricum este mult mai tare sa faci sex de orice fel decat sa pupi mana la preoti si icoane.
Eu prefer sa fac sex, tie iti urez bafta la pupat maini si icoane.

| nico77 a răspuns (pentru Ecea):

Pai uite omule cum sta treaba pe scurt sufletul tau e al lui Dumnezeu iar trupul este numai si numai al tau de aia i-a dat Dumnezeu omului vointa proprie
ps:Gicaz esti... dar am ras la toate rasp tale mai putin la asta

| cosovel a răspuns:

Este bine de pupat mana preotului deoarece prin mana dreapta coboara harul lui Dumnezeu.Nu te obliga nimeni sa o faci apropo.