| silentnoise9 a întrebat:

De ce relatiile sexuale ar trebui sa aiba loc doar in cadrul casatoriei? Ce este de fapt casatoria si de ce este aceasta importanta?

22 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Un profesor universitar de Biblie explica ce spune de fapt Biblia:

https://ro.wikipedia.org/wiki/God_and_Sex:_What_the_Bible_Really_Says

| ania a răspuns:

Pentru că inventatorul sexului cu acest scop a creat organele noastre sexuale.El a decis că sexul e calea prin care apare o nouă ființă care e importantă pentru El chiar din momentul concepției și vrea să fie protejată nu omorată și să aibă părinți care își asumă răspunderea pentru creștera ei.El a construit în așa fel psihicul femeilor încat să simtă mai mult decat nevoia de sex, nevoia de afectiune, de a avea alături un bărbat care e dedicat trelației, care să o protejeze și susțină.El a pus în noi conștiința care ne avertzează inainte că sexul fără căsătorie e greșit și dacă ignrăm avertizarea conștiinței să ne simțim murdari și vinovați după.

| doctorandus a răspuns (pentru ania):

În iudaism căsătoria era în mod istoric încheiată prin contract, întreținere financiară și contact sexual, dar era suficient un singur element din cele trei pentru a conta drept căsătorie. Prezența unui rabin nu era necesară la încheierea unei căsătorii, vezi http://www.jewfaq.org/marriage.htm

| ania a răspuns (pentru doctorandus):

Nici eu nu zic că trebuie neapărat un preot sau rabin eu sunt convinsă că și pe cele de la stsrea civilă Dumnezeu le validează și așteaptă fidelitate de la soți.

| doctorandus a răspuns (pentru ania):

Din punct de vedere iudaic intrebarea cine i-a casatorit pe Adam si Eva este un nonsens. Faptul ca ei au avut contact sexual conta drept casatorie. Deci, tehnic, ei nu puteau face sex inainte de casatorie, pentru ca a face sex se punea drept casatorie.

Deci, da, faptul ca un baiat de 13 ani face sex cu o fata de 12 ani se pune drept casatorie, conform legii iudaice. Ideea nu e ca este interzis sa faci sex inainte de casatorie, ci este imposibil sa faci sex inainte de casatorie, cu exceptia adulterului si a merge la prostituate. Intelegerea corecta a Bibliei nu e ca nu e voie, ci ca este aproape imposibil.

In Biblie nu scrie nicaieri ca rolul preotului/rabinului ar fi si acela de a oficia casatorii. Deci: daca nu-i casatorea preotul sau rabinul, iar starea civila nu exista, cum se casatoreau?

| ania a răspuns (pentru doctorandus):

Căsătoria nu=i implica doar pe cei doi ci și o recunoaștere socială a cuplului cum vedem în Genesa 29 căsătoria lui Iacov cu Leia/ Laban a adunat toți oamenii locului și a făcut un ospăț. Seara a luat=o pe fiica sa Lea și a adus=o la Iacov.

| doctorandus a răspuns (pentru ania):

Da, corect, de obicei (traditional) casatoria nu era un eveniment secret, dar conform legii iudaice a face sex=casatorie.

Diferenta era ca un adolescent de 13 ani era considerat adult daca-i iesise par pubian. La fete acelasi lucru era valabil de la 12 ani.

Minorii puteau fi casatoriti de parintii lor.

| sierra1 a răspuns:

"relatiile sexuale ar trebui sa aiba loc doar in cadrul casatoriei"

cine a zis asta?

| silentnoise9 explică (pentru sierra1):

Crestinismul zice asta.

| sierra1 a răspuns (pentru silentnoise9):

Cine-i creștinismul ăsta?

realitatea zice cu totul altceva!

| anonimg a răspuns:

Ce este intim trebuie sa raman intim. Altfel se transforma in imoralitate.
Casatoria este o siguranta. Si oamenii au nevoie de siguranta, chiar daca aceasta este simtita mai mult de catre femei. Este suficient ca unul din cei doi sa-si piarda siguranta, si familia s-a destramat. Femeile sufera cel mai mult din pricina lipsei de siguranta. Pe cand barbatii nu sufera, ci se sinucid fara sa stea prea mult pe ganduri.
De asemenea, doar copilul nascut in casatorie poate sa fie pe deplin fericit. Daca nu exista siguranta intre cei doi parinti, cu atat mai mult copilul nu-si va gasi siguranta in acea familie. Asa am fost construiti noi oamenii, si Dumnezeu doreste sa fim fericiti. Cand pacatul a intrat in lume, cu atat restrictiile trebuiesc sa fie mai mari. Deci totul este spre binele nostru.

Pe de alta parte exista si lipsa de pretuire. Oameni nu mai pun pret pe lucruri; valorile care au fost lasate de Dumnezeu nu mai sunt considerate valori. Le calcam in picioare si tot noi suferim, si nu stim de ce. Raspunsul este pentru ca nu stim sa facem alegeri; nu stim ce sa alegem.
Astazi am considera o valoare cel mai scump smartpfone; si aproape ca am ne-am desparti de prieten/a pentru un asa obiect scump daca ar trebui sa alegem.
Practicand imoralitatea, ajungem nu doar sa ne obisnuim cu ea, ci vom ajunge sa ne placa; mai mult, vom gasi ca am fost prosti ca am pierdut ani din viata pretuind valori care nu ne-ar fi folosit la nimic. Educatia am rezumat-o la cei 7 ani de acasa -si chiar daca se vede ca aceasta lipseste la cei mai multi dintre noi, nimeni nu spune ca acesti "7" ani au fost pierduti. Cel mult am intins educatia doar in ce priveste disciplinele de invatamant unde nu se invata absolut nimic de moralitate, nici macar acolo unde se invata dreptul.
Daca oamenii nu mai pretuiesc dragostea si au coborat-o la statiul de sentiment -pentru ca cei mai mult nu stiu ca dragostea este un principiu-, nu trebuie sa ne miram de relatiile sexuale extramaritale.

De asemenea, casatoria implica responsabilitate. Dar daca fugim de responsabilitate nu ne vom putea dezvolta. Adam nu a fost creat fara nevoia de dezvoltare. El a fost creat cu nevoia de a se dezvolta.
"Si omul a pus nume tuturor vitelor, pasarilor cerului si tuturor fiarelor campului; dar pentru om nu s-a gasit niciun ajutor care sa i se potriveasca." (Geneza.2:20)
Deci ca omul sa se dezvolte, Dumnezeu a pus in el mai intai nevoia. Deci daca simtim o nevoie, atunci trebuie sa o urmam ca asa sa ne putem dezvolta, Totusi, trebuie urmata asa cum a lasat Dumnezeu, pentru ca altfel duce la imoralitate, adica la pierderea relatiei cu Dumnezeu. Si aceasta inseamna pierderea vietii vesnice. Deci conteaza modul nostru de alegere. Aceasta este o educatie care trebuie cercetata, dezvoltata.

Răspuns utilizator avertizat
| StrongHeart a răspuns:

Pentru ca tot ce e in afara casatoriei e pacat si stricaciune.Omul nu e facut sa faca sex ca un animal,omul trebuie sa se procreeze,nu sa se perverteasca.
Casatoria e ceva sfant binecuvantat de Dumnezeu.
Poate ti se pare absurd dar daca te gandesti bine la subiectul asta,realizezi ca are sens,e usor sa te culci cu multe femei,sau ca femei cu multi barbati, mai greu e sa te controlezi si sa ai dragoste pentru un singur partener pe care il iubesti si ai face orice pentru el, deci iubirea necesita sacrificii, daca nici sa te abtii de la sex pana in cadrul casatoriei nu poti, inseamna ca esti slab si nu rezisti la tentatii.Suntem oameni,mai gresim, in ziua de astazi nu se mai respecta lucrurile sfinte, iubirea, sacrificiul pentru iubire, de aia suntem asa de cazuti.Peste tot unde te uiti curvie,in muzica,in filme, pe kanal d sau ce emisiuni mai sunt, peste tot animale care promoveaza destrabalarea si batjocura, suntem bombardati cu reclame, emisiuni si mesaje subliminale care ne afecteaza subconstientul sa fim cat mai slabi.Sexul vinde,inteleg asta,dar doar asta conteaza?
Dar dupa ce ti-ai satisfacut toate nevoile fiziologice,de ce oare nu te simti total implinit? Oricat de mult ai manca,oricat de mult te-ai ***,oricate bogatii ai acumula,niciodata nu vei fi complet fericit, daca in suflet nu ai liniste.E foarte multa agitatie si galagie in lume, sunt foarte multe tentatii, dar eu cred ca, chiar si in mileniul 3 ar trebui sa respectam si sa iubim ce e frumos si sfant,iubirea adevarata,respectul intre oameni,sa avem rusine si compasiune, ca o sa murim si tot ce vedem si stim acum va disparea, iti mananca viermii corpul dupa ce mori, ce conteaza este spiritul care e nemuritor, daca am realiza toti asta...Satisfacerea nevoilor trupesti si caderea in placere maxima care e de scurta durata,ne face de fapt sa cadem,ca fiinte,mai jos,pentru ca noi nu suntem doar trup.
In fine,sper ca am explicat destul de concret de ce,poate nu se mai practica asa mult in ziua de azi,dar nu trebuie sa facem noi ce fac toti ceilalti.
Inteleg daca un om greseste si poate chiar iubeste o persoana si au sex inaintea casatoriei,adica eu inteleg asta,nu sunt un bigot,dar intentia noastra trebuie sa fie sa gasim un singur partener de sex opus care sa ne calauzeasca in calatoria vietii,nu destrabalare, curvie, pentru ca dai din pacat in pacat si niciodata nu esti satisfacut, asta pentru ca trebuie multumit si sufletul, nu doar trupul.

| silentnoise9 explică (pentru StrongHeart):

Daca un barbat si o femeie sunt indragostiti unul de celalalt, iubirea celor doi fiind atat de mare incat ei pun mai presus binele celuilalt decat pe cel propriu, atunci la ce folos un act material? De ce sa casatoreasca? Cu ce ar schimba un simplu ritual exterior ceea ce ei simt deja? De ce sa nu faca sex chiar si fara casatorie din moment ce ei se iubesc unul pe celalalt?

| StrongHeart a răspuns (pentru silentnoise9):

Citeste aici.
Daca te consideri credincios ar trebui sa te intereseze taina casatoriei, taina botezului, etc.
https://www.crestinortodox.ro/......68934.html

| Nilsson a răspuns:

Oamenii ar vrea doar avantajele și plăcerile unei relații de căsătorie, dar nu și responsabilitățile acesteia, de asta ajung să prefere "doar relație".
Căsătoria presupune asumarea unui angajament și jurământ față de partener, care este validat de societate prin actul căsătoriei.
Faptul că această instituție a ajuns să fie desconsiderată dovedește că Biblia se împlinește când scrie că în vremurile din urmă dragostea oamenilor se va răci și vor iubitori mai mult de plăceri.

| Seba2013 a răspuns:

Ar trebui sa aiba loc doar acolo pentru ca asa o lasat Dumnezeu. Daca vrem sa fim fericiti respectam porunca a saptea. Acolo spune sa nu fim impuri sau desfranati.
El are multa intelepciune pentru a spune lucrurile acestea. Ne ajuta sa diferentiam binele de rau si sa evitam pacatul. Este spre binele nostru sa il ascultam.

| Seba2013 a răspuns:

Iti mai las un mesaj pe tema aceasta.
Dumnezeu spune cresteti si inmultiti-va. Deci este clar ca actul procreativ trebuie sa aiba loc doar in casatorie. Sfintii Parinti spun ca chiar si acolo trebuie sa aiba scopul generativ (procreativ). Mai spune ca omul nu este bine sa fie singur, aici vedem ca Dumnezeu instituie casatoria.
Dupa aceea in paradis apare pacatul. Acest pacat este un lucru rau. Vedem ca acolo se pierde puritatea sau castitatea si apare concupiscenta.....acest pacat pateaza acest scop procreativ. Face sa fim viciosi, desfranati, este considerat unul din cele 7 pacate capitale. De aceea avem nevoie de virtutea de sophrosyne iar aceasta are subordinate; castitatea, penitenta, pudoarea, etc.
In vechiul testament cei care aveau relatie sexuala trebuiau sa se purifice, se considerau impuri.
Porunca a 7-ea SPUNE SA NU COMITEM ACTE IMPURE. Atentie la aceasta porunca, pentru ca multi inteleg ca acolo scrie despre sex cu o persoana casatorita. Dar termenul de adulter are alta semnificatie mai ampla, chiar multe traduceri spun acte impure ci nu adulter.
Deci acel termen care apare in porunca a 7-ea nu are o semnificatie stricta ci mai ampla. De exemplu aia care comiteau relatii extraconjugale erau pedepstiti mai grav decat cei care trebuiau sa se spele dupa relatie conjugala.
Trebuie sa fim foarte atenti la aceste impuritati. Ratiunea si vointa trebuie sa controleze lucrurile acestea, insa din cauza pacatului vedem ca pot deveni sclave.
Justitia este o virtute cardinala. Ea ne ajuta sa vedem in intuneric. Daca respectam acele 10 porunci invatam sa respingem intunericul si sa alegem lumina.
Cel care păzeşte legea îşi stăpâneşte cugetul său; şi sfârşitul temerii de Domnul este înţelepciunea.

Iti las niste referinte, poate ajuta chiar daca nu sunt in romana.
Sfintii spun ca virginitatea este aur, continenta argint iar casatoria cupru; virginitatea opulenta, continenta(stapanirea sau dominarea) medicina, casatoria saracie; virginitatea pace, continenta scapare, casatoria captivitate si tot asa.
https://www.amazon.es/......ref=sr_1_5 __mk_es_ES=%C3%85M%C3%85%C5%BD%C3%95%C3%91&dchild=1&keywords=etica+para+comprender&qid=1604695197&s=books&sr=1-5
http://www.parroquiadesangines.es/......ientos.pdf

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Relația dintre soț și soție este asemănată cu relația dintre Hristos și Biserică. Așa cum Hristos este una cu Biserica Lui, soțul și soția sunt una, pe oricare nivel al ființelor lor. Ei sunt una chiar și trupesc, prin relația intimă...ce consolidează relația și îi încheagă mai mult pe cei doi (bărbat și femeie).
Căsătoria este o Taină, Leagănul iubirii dintre două luminițe care se contopesc cu tot ce înseamnă ele. Soțul e asemănarea Lui Hristos, iar soția a Bisericii Lui. El va trebui să își iubească soția cum Își iubește Hristos Biserica...iar soția să asculte de soț asemenea Bisericii de Hristos.
Am citit în Biblie că din pricina curviei fiecare bărbat să își aibă femeia lui și invers... Dumnezeu l-a creat pe om cu anumite nevoi, printre care și cea sexuală...și a lăsat și cadrul perfect pentru împlinirea ei - căsătoria. Deci sexul nu e ceva păcătos, murdar, rușinos, ci din contră, dar cu o condiție - să se desfășoare după regulile stabilite de Dumnezeu. Și el a pus aceste reguli pentru siguranța și fericirea noastră. Uite un exemplu - BTS. Dacă omul ar fi fost disciplinat în această privință, aceste boli nu s-ar fi extins atât și poate că nici nu ar fi existat.
În plus, există anumite studii ce susțin începerea vieții sexuale în cadrul marital, atât pentru fete, cât și pentru băieți. Ascultasem cândva despre acest lucru...că băieții vor căuta să repete prima experiență intimă, care le va rămâne imprimată în memorie (adică ei își vor aminti mereu de "prima dată"), iar fetelor li se secretă o doză mare de oxitocină (acel hormon al atașamentului, secretat și în timpul alăptării). Așadar, ce câștigă doi tineri care intră virgini în căsătorie? Băiatul își va aminti mereu prima experiență cu singura femeie a vieții sale, iar fata se va atașa până peste cap de singurul bărbat a vieții sale. Asta pe lângă binecuvântarea Lui Dumnezeu.
Nu e mișto? Recunoașteți. big grin

Răspuns utilizator avertizat
| silentnoise9 explică (pentru anonim_4396):

Dar, de ce este nevoie ca un cuplu sa se casatoreasca, din moment ce intre cei doi exista deja iubirea? Cu ce ar schimba un simplu ritual exterior, dintr-o biserca, ceea ce cei doi simt deja?
Cred ca indiferent de faptul daca doi oameni intra sau nu virgini intr-o casatorie, ei tot isi vor aminti si vor trai acel moment cu toata puterea fiintei lor. Simtindu-se de parca ar experimenta pentru prima oara acel sentiment al "unificarii", sa ii zic asa laughing chiar daca ei sau unul dintre ei a mai avut si alte relatii sexuale inainte. In fond, asta este ceea ce face iubirea. Ea invaluie pe oricine in iubire.