| Dorugar a întrebat:

Oare din ce cauza religia crestina este considerata a fi religia iubirii, cand se stie ca bilantul istoric al activitatii ei cuprinde milioane de crime si torturi dintre cele mai diabolice?

Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
16 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Tu confunzi religia cu credinta in Domnul Isus. Dumnezeu este dragoste.

| Dorugar explică (pentru EmaS):

Evident ca e dragoste, adica acea dragoste de vampir care te omoara cand te saruta pe gat.
El iubeste atat de mult oamenii incat ii cheama repede la el in ceruri evident ca din dragostea de a-i avea langa El. Tu ai aprecia daca s-ar indragostii de copii tai si i-ar chema chiar maine langa El?
Sau in cazul asta nu mai e buna dragostea Lui?

| M25M a răspuns:

Pai crestinii torturau, omorau, vanau si ostracizau oamenii pacatosi sau considerati a fi fara Dumnezeu din dragoste!

| martzian a răspuns:

Citeste Matei 7 si vei afla. Nu orisicine afirma ca este crestin are si dreptate. Regula de aur e... iubeste (pe Dumnezeu cu toata inima, cu tot sufletul si cu tot cugetul si pe aproape ca pe tine insuti).

PS: Ce stii tu ca spune Biblia despre religie? Si unde apare ideea de "religie" crestina?

| Dorugar explică (pentru martzian):

Cum sa apara in Biblie ceva scris despre crestinism cand ea este un text care apartine religiei mozaice?
Nici atat nu stii ca absolut toti apostolii lui Isus au trait si murit apartinand de religia mozaica?
Crestinismul asta de care apartineti voi acum, a fost inventat la Niceea de criminalul in serie Constantin cel Mare!

| Dorugar explică:

Crestinii adevarati au fost ucisi de romani sau au fost constransi sa treaca la crestinismul criminal al Mantuitorului criminal in serie Constantin cel Mare!
In acesta situatie nu putem vorbi de crestini, ci doar de asa zisi crestini!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da.le-au facut acele crime diabolice.din mila si dragoste fata de sufletele celor rataciti.iti un lucru; erau intrebati inainte deeee; te lepezi de satana? dupa care erau atarnati sau urcati pe esafod, in vazul lumii ca fiind salvati.ce? era rau? tu te lepezi de satana?

| Dorugar explică (pentru anonim_4396):

Eu nu ma pot lepada de satana pentru ca nefiind crestin nu am nicio satana in mine, pentru ca satana este parte a religiei crestine!
2 Mare prosti mai erau crestinii astia, adica din mila si dragoste pentru sufletul cuiva, ii iei sufletul? Asa o prostie, pai aia nu stiau ca oamenii morti nu mai au suflet si ca tocmai de aia sunt declarati morti?
Sau la voi la cimitir sunt crestini morti cu suflet?

| Dorugar explică (pentru the2k):

Ti-am dat fundita pentru raspunsul cel mai bun!

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ma nenica voi chiar puneti botul.baa treziti-va si studiati.imi pare rau, dar vorbesc singur fiindca voi citind pe sarite va puneti intrebari, dar va raspundeti tot voi dupa cum va e pe plac.eu nici nu trebuie sa ma obosesc.deci despre ce vorbiti voi?

| AlexeHellsing a răspuns:

Dă-mi câteva exemple de torturi pe care le-a făcut biserica creștină ortodoxa.

| Dorugar explică (pentru AlexeHellsing):

Nu asta era tema intrebarii desi ar fi multe de povestit si aici vezi cazul de la Tanacu.
Dar eu nu ma refeream la biserica ortodoxa, ca aia era doar o picatura de apa chioara in oceanul crestinismului.

| shadovv a răspuns (pentru AlexeHellsing):

Bine tu!

| georgescu68 a răspuns:

Imagineaza-ti un soimos pus sef unde nu trebuie.
Adica un incompetent incult care se crede superman conducator al unei biserici de exemplu, al inchizitiei etc.

| Dorugar explică (pentru georgescu68):

Sincer sa fiu nu cred ar fi posibil ca un ateu onest cu CONSTIINTA si spirit civic asa cum este Soimos, sa poata fi atat de murdar interesat asa cum sunt acei sarlatani hrapareti si vanduti Satanei (pe care-l numesc dumnezeu) care isi cladesc viata pe minciuni, sarlatanii si pe prostirea oamenilor. Si de lucrul acesta se poate convinge oricine care a are mintea sa inteleaga ca Soimos spune numai adevaruri pe care le sustine cu argumente si dovezi!