| bluevibess a întrebat:

De ce religia ignora toate ipotezele stiintifice privind:Creearea universului,omului, pamantului si toate celelalte? De ce Religia in general isi impune propriile "teorii" privind aceste lucruri? Si ma refer la Biblie? Cat de inapoiati mintali putem fi?

Răspuns Câştigător
| Inferno a răspuns:

De ce inchizitia l-a condamnat pe Galileo Galilei cand a spus adevarul?
Unde sunt acei inchizitori acum, sa vada adevarul? Unde sunt acei netremnici orbi acum, cand lucrurile au iesit la lumina? Unde? La 2 m sub pamant, asta e problema, oamenii fac afirmatii, uncid si schilodesc in numele unor dogme gresite, iar cand se dovedeste ca acele credinte au fost false ei sunt morti si nu mai ai pe cine sa pedepsesti pentru acele atrocitati.
Cand adevarul o sa iasa la lumina cei ce fac aceste afirmatii vor fi morti.

46 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru EmaS):

Ema,"din vesnicie in vesnicie" este fara sens, avand in vedere ca in religie cuvantul "vesnicie" semnifica ceva fara inceput si fara sfarsit.

| EmaS a răspuns (pentru anonim_4396):

Valeriu draga, spune-mi te rog ce parere ai despre acest om. Http://stirileprotv.ro/......video.html

| EmaS a răspuns (pentru anonim_4396):

Dragul meu este un Psalm in care asa este scris! Ps.90:,, 2 Înainte ca să se fi născut munţii şi înainte ca să se fi făcut pământul şi lumea, din veşnicie în veşnicie, Tu eşti Dumnezeu!,,

| Dorugar a răspuns (pentru EmaS):

Si tu vrei sa credem ca un psalm dintr-o complilatie de texte scrise in antichitate, are mai multa credibilitate decat rezultatele cercetarilor stiintifice facute cu aparatura cea mai performanta?

| EmaS a răspuns (pentru Dorugar):

Oh,incepusem sa iti duc dorul!
Ia spune ce parere ai despre acest om, ori si el este un analfabet pentru tine?! Http://stirileprotv.ro/......video.html

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru EmaS):

Ema,pe net vei gasi zeci,poate chiar sute, de relatori despre situatii similare si cu explicatii care se vor cat mai veridice.
Adevarul este ca pana in prezent cei care se ocupa in mod serios de acest lucru nu au inca o explicatie plauzibila, asa cum se intampla cu multe fenomene care sunt generate de creier.Cel mai interesat si serios studiu, mi s-a parut pana acum, a Dr.Sam Parnia, fondatorul primului centru de cercetare care vizeaza problema constiinei in care se incadreaza si EMI (experienta mortii iminente).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru EmaS):

Referitor la originea lui "vesnicie din vesnicie", cred ca este un exemplu ca nu intotdeauna trebuie sa ne insusim mot-a-mot chiar si Biblia.

| EmaS a răspuns (pentru anonim_4396):

Bine, atunci ce inseamna ca El este Alfa si Omega inceputul si sfarsitul?

| Dorugar a răspuns (pentru EmaS):

Alfa si omega se refera la faptul ca inainte de a se naste era Lucifer era steaua de dimineata mai exact potrivnicu care i se impotrivea lui Dumnezeu si a ajuns Omega adica tot potrivnicul care trimite la plimbare Legea lui Dumnezeu si o inlocuieste cu o Lege Noua, si asta in calitatea de Stapan al cheilor mortii si ale Iadului.

| EmaS a răspuns (pentru Dorugar):

,,Şi acum, Tată, proslăveşte-Mă la Tine însuţi cu slava pe care o aveam la Tine, înainte de a fi lumea.,,
,, Când L-am văzut, am căzut la picioarele Lui ca mort. El Şi-a pus mâna dreaptă peste mine şi a zis: „Nu te teme! Eu sunt Cel Dintâi şi Cel de pe Urmă.,,
,, Isus le-a vorbit din nou şi a zis: „Eu sunt Lumina lumii; cine Mă urmează pe Mine nu va umbla în întuneric, ci va avea lumina vieţii."

Stii ca in Tanach este scris despre Domnul Isus? Unul din sulurile descoperite la Qumran este cunoscut acum drept Marele sul a lui Isaia. Datand din anul 100 i.Hristos acest sul de o lungime de 7, 32 m contine cartea completa a lui Isaia profetie despre venirea lui Mesia,, Robul Domnului,, si incepe sa vorbeasca despre acest Rob in capitolul 42, in ceea ce se cunoaste a fi primul,, Cantec al robului''.Dar El este numit cel mai adesea,, Robul care sufera,,, datorita descrierii deosebit de vii a mortii Lui jerfitoare din Isaia 53.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru EmaS):

Inseamna ca El este Inceputul si Sfarsiul (al cui?), deci nu venicia.

| Dorugar a răspuns (pentru EmaS):

Adica vii din nimic si te vei intoarce tot acolo in nimicul din care ai venit.
Isus minte cand zice ca el este "lumina lumii". Isus este doar Luceafarul / Lucifer adica planeta Venus, si ca atare nu este el lumina lumii, ci soarele.
Nu cred ca in Tanach scrie ceva de Isus, manuscrisele de la Qumran nu sunt Tanachul, iar profetia despre venirea lui Messiah, inseamna venirea unui UNS ca REGE care elibereaza poporul evreu, si nicidecum un alt Dumnezeu!
Yocmai din cauza aceasta evreii l-au acceptat ca Messiah pe Simon bar Cochba si nu pe Isus care n-a fost uns decat pe gura dupa ce isi sorbea zupa cu sau de oaie.

| EmaS a răspuns (pentru anonim_4396):

Dumnezeu este inainte de toate, inaintea tuturor lucrurilor. In prezenta lui Hristos vom sta la sfarsitul lucrurilor la fel ca la inceputul lor. Domnul timpului si al spatiului nu este limitat de aceasta creatie, dar creatia Sa este limitata pana la mormant. (Romani 6:3–6) Nu ştiţi că toţi câţi am fost botezaţi în Isus Hristos, am fost botezaţi în moartea Lui?
Gal 3.27;
,, Noi deci, prin botezul în moartea Lui, am fost îngropaţi împreună cu El, pentru ca, după cum Hristos a înviat din morţi, prin slava Tatălui, tot aşa şi noi să trăim o viaţă nouă.,,

| EmaS a răspuns (pentru Dorugar):

Ei,bine,un rabin a fost intrebat la cine se refera Isaia 53 a fost derutat si a spus,, Trebuie sa recunosc ca atunci cand citesc Isaia 53 mi se pare intr-adevar ca este vorba de Isus, dar intrucat noi nu credem in Isus, nu este El.Rationamentul rabinului pare nu numai circular, ci de-a dreptul evaziv si chiar temator.,, Nimeni nu este ata de surd ca cei care nu vor sa auda.,,

| iiiiiiiiiii a răspuns (pentru the2k):

Nu puteam da un raspuns mai bun

| iiiiiiiiiii a răspuns (pentru bluevibess):

Argumentez eu.A fi perfect inseamna a nu avea niciun defect.A nu fi milos e un defect. Daca Dumnezeu nu era milos cand ti-a vazut comentariu si rautatea cu cre l-ai scris, in secunda 2 nu mai erai in viata... Apropo, Dumnezeu a fost milos cu tine si cand ti-a dat o familie, o casa etc., cu toate ca stia dinainte sa te nasti ca nu vei crede in el.Scopul acestui comentariu a fost sa te fac sa crezi in el. Daca n-am reusit, atunci imi pare mie rau pentru tine...sad