| dany1988122 a întrebat:

De ce s-a enervat zeul iudeo-crestin-musulman pe aia de au facut turnul Babel? Si cum le-a incurcat limbile?

19 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Turnul acela era prea înalt. Acesta este un semn de mândrie. Zeului nu îi place mândria.

| dany1988122 explică (pentru sadrian46):

Si aici de ce nu s-a enervat? Ma refer la Burj Khalifa sau la Statia Spatiala Internationala sau calatoria pe Luna.

| sadrian46 a răspuns (pentru dany1988122):

El se enervează când vrea el, nu când vrei tu.

| dany1988122 explică (pentru sadrian46):

Se enerveaza cand vor unii oameni. Daca eu ma enervez si distrug o casa, zic ca zeul iudeo-crestin-musulman s-a enervat si a distrus-o. Asa e si cu turnul Babel. Evident ca nu l-a distrus nimeni, ca nu a existat.

| sadrian46 a răspuns (pentru dany1988122):

Au existat turnuri care au fost luate ca model.

| Holiday a răspuns:

Culmea e ca asta se enerveaza pe un amarat de turn, dar avioanele, statia orbitala, sau telescopul Hubble, nu-l deranjeaza in nici un fel.

| dany1988122 explică (pentru Holiday):

Nu. Probabil ca acel turn depasea distanta dintre Luna si Pamant rolling on the floor

| mentholinks a răspuns:

Nu-mi mai amintesc de ce am luat aceasta decizie la momentul respectiv.

| CostinAlamariu a răspuns:

Nu exista zeu ideo crestin musulman. Iudaismul și crestinismul sunt contradictorii. Ori de cate ori iti explic asa esti prea prost sa intelegi.

| dany1988122 explică (pentru CostinAlamariu):

Normal ca sunt, ca, crestinii i-au furat zeul iudeilor, si pe profet. Si ma amuza ca, crestinii zica ca evreii nu isi inteleg religia sau ca e falsa rolling on the floor Dar si ei cred in acelasi zeu rolling on the floor

| CostinAlamariu a răspuns (pentru dany1988122):

Nu e acelasi zeu, esti prea prost sa intelegi asta. Daca ar fi acelasi zeu ar fi aceeasi religie. Asta nu pricepi tu.

| dany1988122 explică (pentru CostinAlamariu):

Fix despre crestinism vorbesc. Asta e zeul crestinismului, islamului si iudaismului.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru dany1988122):

Dacă doi oameni au cateva lucruri în comun înseamnă că sunt aceeasi oameni?

| dany1988122 explică (pentru CostinAlamariu):

Credeti toti 3 in acelasi zeu, in afara de Jesus.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru dany1988122):

Raspunde-mi la intrebare. Daca doi oameni au cateva lucruri in comun inseamna că sunt aceleasi persoane? Da sau nu?

| dany1988122 explică (pentru CostinAlamariu):

E vorba de a avea? E vorba despre in in cine cred

| CostinAlamariu a răspuns (pentru dany1988122):

Raspunde ma la intrebare ca nu e greu. O sa vezi dupa unde vreau sa ajung cu asta. Doi oameni care au lucruri in comun sunt oameni diferiti da sau nu? Raspunde doar cu da sau cu nu

| minrest a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Crestinii recunosc Biblia evreilor, tocmai pentru ca au acelasi Dumnezeu. Alfel, nu ar avea sens sa foloseasca Biblia evreilor, pe care crestinii o numesc Vechiul Testament. Stiu, sunt prost, mersi mult, dar asta nu este un argument, ci un sofism, adica un rationament gresit, numit recursul ''ad hominem''. Am dreptate desi sunt prost, iar tu inteligent; si oamenii prosti au dreptate cateodata.