| anonim_4396 a întrebat:

De ce sa urmam doar calea lui Isus, nu au mai fost altii ca el?

39 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Pentru ca Isus este Fiul lui Dumnezeu, care a platit pretul pentru pacatele intregii omeniri.
El este singurul Mantuitor!

| Hombre a răspuns (pentru EmaS):

"Pentru ca Isus este Fiul lui Dumnezeu, care a platit pretul pentru pacatele intregii omeniri."
Care pacate? Nominalizeaza.

| EmaS a răspuns (pentru Hombre):

Pe care le facem in fiecare zi cu sau fara voie. Pacat inseamna incalcarea Legii lui Dumnezeu.

| Hombre a răspuns (pentru EmaS):

Pai nu zici tu cu gurita ta ca au fost platite de Isus? Iar o luam de la inceput?

| EmaS a răspuns (pentru Hombre):

Poi pretul a fost platit de Isus, dar noi trebuie sa acceptam iertarea Lui prin credinta in El.

| Hombre a răspuns (pentru EmaS):

Obligatoriu sau benevol?

| EmaS a răspuns (pentru Hombre):

Te simti obligat intr-un fel sau altul?

| Inferno a răspuns:

Profeti au existat... o gramada.

| Musique a răspuns:

Tu ce ai făcut la orele de istorie?
"Muḥammad este întemeietorul religiei islamice și este considerat, de către musulmani, a fi un mesager și un profet al lui Dumnezeu, ultimul profet într-o serie de profeți islamici, așa cum se spune în Coran. "

| ErrorFound a răspuns:

Ba da, a mai fost inca unul numit Iisus la cateva orase distanta ce Iisus Hristos. Asta era mai razboinic si s-a luptat cu romanii eliberand cateva asezari de evrei.

| PreaDulcePreaFin a răspuns:

Au fost destui, care erau exact la fel ca si isus
Dar stii cum e, istoria e scrisa de invingatori, sunt convins ca ff multi au disparut din istorie

| Maxim96 a răspuns:

Isus i-a zis: "Eu sunt Calea, Adevarul si Viata. Nimeni nu vine la Tatal decat prin Mine. (Ioan.14:6)

| Hombre a răspuns (pentru Maxim96):

Pai, lipsea miercurea din post.

| anonim_4396 explică (pentru Hombre):

Trimite-i cu caprele ca nu mai "poci", mai bine imi trimiteam un "desti" la plimbare pe bulevardul rectal decat sa postez intrebarea asta dar cand isi baga dracu coada isi baga, aia e!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu esti obligat.deci daca crestinii isi vad de treaba tu vezi-ti de drum.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Isus i-a zis: "Eu sunt Calea, Adevarul si Viata. Nimeni nu vine la Tatal decat prin Mine. (Ioan.14:6)

El pretinde a fi unic. Fie a mințit. Fie a spus adevărul. Fie Îl accepți ca unic, fie nu ai nicio legătură cu creștinismul. Părerea mea.

| EmaS a răspuns (pentru anonim_4396):

Dar tu ce crezi?

| anonim_4396 explică (pentru EmaS):

Cred că Iisus e Fiul cel veșnic al lui Dumnezeu și Mântuitorul lumii. El e Mesia pe care L-au așteptat evreii și Jertfa pentru păcat care a pus capăt sistemului jertfelor instituit după căderea în păcat.

E darul infinit al lui Dumnezeu dat lumii pentru ca fiecare om să aibă șansa vieții veșnice - șansă pe care nimeni dintre noi n-o merită. E demonstrația iubirii divine înaintea întregului Univers și a tuturor ființelor inteligente.

E grozav lucru a respinge salvarea - singura Cale. Tot El va fi și Judecătorul.

„Cine a călcat Legea lui Moise este omorât fără milă, pe mărturia a doi sau trei martori. Cu cât mai aspră pedeapsă credeți că va lua cel ce va călca în picioare pe Fiul lui Dumnezeu, va pângări sângele legământului, cu care a fost sfințit, și va batjocori pe Duhul harului? Căci știm cine este Cel ce a zis: "A Mea este răzbunarea, Eu voi răsplati!", și în altă parte: "Domnul va judeca pe poporul Său." Grozav lucru este să cazi în mâinile Dumnezeului celui Viu!" (Evrei 10:28-31)

| EmaS a răspuns (pentru anonim_4396):

Foarte frumos si adevarat ce ai scris. Felicitari!

| anonim_4396 explică (pentru EmaS):

Mulțumesc. happy Mă bucur că suntem pe aceeași lungime de undă.

Nu merge cu jumătăți de măsură datorită afirmațiilor Sale. Spunea cineva:
- fie a mințit și nu Și-a dat seama = Nebun
- fie a mințit în cunoștință de cauză = Satanic
- fie a spus adevărul = Mesia
A spune a fost un om bun de la care putem învăța multe lucruri... nu merge.

| EmaS a răspuns (pentru anonim_4396):

happy
Slavesc pe Domnul pentru oamenii minunati pe care Ii are!

| Bοgdαη a răspuns:

Nu te obliga nimeni sa urmezi sau sa-ti traiesti viata dupa anumite reguli.De unde stii in primul rand ca a existat Iisus si in al 2-le rand nici nu cred ca au existat oameni ca el ca dupa cum spune Biblia e omul perfect si nu cred ca a mai existat un astfel de om si care sa faca minuni.

| sabrina103 a răspuns:

Pentru ca numai prin El putem fi salvati. A fost nevoie de o jetfa perfecta(IIsus) pentru ca oamneii sa poata fi considerati drepti sau fara vina in fata lui Dumnezeu. Cineva trebuia sa plateasca pedeapsa, insa sa fie perfect, fara vina.

| Hombre a răspuns (pentru sabrina103):

"Pentru ca numai prin El putem fi salvati."
Salvati de la ce?
"Cineva trebuia sa plateasca pedeapsa, insa sa fie perfect, fara vina."
Care pedeapsa trebuia platita?

| sabrina103 a răspuns (pentru Hombre):

Orice greseala se plateste. Pacatele:crima, minciuna, barfa, curvie, etc. Ori o platesti tu, ori a fost platita de Hristos pe Cruce.

| Hombre a răspuns (pentru sabrina103):

Ai raspuns cu picioarele in doua luntre, ori platim ori au fost platite de Isus, hotareste.

| anonim_4396 explică (pentru Hombre):

Hombrelica? moarteaaaaaa.moartea a intrat in lume prin adam.si a fost ridicat blestemul de Iisus Hristos. daca noi murim in adam, asa cum a fost hotarat de catre Dumnezeu, vom trai in Iisus Hristos care este viata.murim in adam prin neascultare si calcarea poruncii, si vietyuim vesnic in Iisus Hristos care a biruit moartea si s-a facut viata pentru noi.eram in robie. Iisus este rascumparatorul nostru din robia pacatului si a mortii.iar pretul rascumpararii nu poate fi egalat.pricepusi draga? nu pomeni de siderurgie ca mi sa apleaca.

| sabrina103 a răspuns (pentru Hombre):

Pai daca nu accepti sa crezi in El, le vei plati tu. Simplu si corect

| Hombre a răspuns (pentru sabrina103):

O fi simplu dar nu si corect, tu sa platesti ca tu crezi.

| sabrina103 a răspuns (pentru Hombre):

Faptul ca nu crezi nu te scapa de responsabilitate. Sa zicem ca eu iti fur ceva iar tu n-ai dovezi concludente sa ma tragi la raspundere, insa stii ca sunt responsabila de am facut. Si in mod normal ar trebui sa-ti doresti sa fiu pedepsita. (altfel pici in patologic sau in crestinism mistic)

| CISCO a răspuns:

Vezi tu ursulbland candva demul acum 2013 ani lume se gandea bha ne-am inmultit si suntem foarte barbari nu avem la ce ne ruga decat la vitei, capre, boi, zei, auzi tu cica zeul soare, zeul ploi rolling on the floor si atunci daca ti-aduci aminte inainte de isus hristos a fost unu moise si altul NOE atunci a venit apocalipsa apa ploi sau rugat asa de mult ca nu se mai oprea ploaia rolling on the floor demult a existat si un continent se numea Atlantida si oameni din acea perioada studiau fizica si metafizica si au studiat atat de mult ca au zguduit planeta rolling on the floor evrei au fost sclavii egiptenilor 400 de ani daca tin minte bine si sa incercat ca moise sa-i salveze si probabil tot evrei dupa ce au scapat din sclavie au trecut la vot sa voteze cine este sa avem un dumnezeu si cine este in potriva rolling on the floor si dati-va seama ca s-a furat la vot mult pontu pilat erea corupt de caifa preotul invidios care bea vin din pastile rolling on the floor au studiat mult prin tibet, india si au realizat ca isus este mult mai avansat si na trebuie eliminat din cercul lor dar cu o conditie rolling on the floor conditia se vede si in ziua de astazi rolling on the floor

| anonim_4396 explică (pentru CISCO):

S-a furat la vot... ha? Daca Mircea Badea sustine ca au fost sapte milioane juma' de votanti (cu toti cu cei decedati ) e ca lumea, al naibilea raspuns ce-ai dat rolling on the floor vrei funda? sa mor daca nu dau si-o bere rolling on the floor

| CISCO a răspuns (pentru anonim_4396):

praying Un avocat din Kenya vrea sa-i faca dreptate lui Iisus Hristos, considerand ca procesul si rastignirea acestuia au fost ilegale.
praying

| CISCO a răspuns (pentru anonim_4396):

[-O<
Dola Indidis, un avocat din Kenya, dă în judecată Italia şi Israel pentru moartea lui Iisus, considerând ilegale procesul şi răstignirea Mântuitorului.

Mai mult: http://www.libertatea.ro/......58071.html [-O

| Hombre a răspuns (pentru CISCO):

Un proces, fara a chema pe cineva in judecata si doar pentru reabilitarea lui Isus a avut deja loc la Alexandria-Teleorman in urma cu ceva ani, expunerea de motive fiind incalcarea procedurilor prevazute de legea ebraica privind acuzatiile aduse lui Isus. Procesul a fost deschis de tot de un avocat, Liviu Ardeias. Verdictul, Isus a fost gasit nevinovat.
Iata ca dupa 2 000 de ani o instanta judecatoreasca din Romania il reabiliteaza pe Isus, dar despre romani asta nu se vorbeste in afara(macar asa de amorul initiativei) ci doar ca sunt niste hoti si cersetori.

| VannyFeiereisz a răspuns:

Isus a murit pe Cruce pentru pacatele tale luand cu El toata suferinta omenirii. Ps 25:8-9.„Domnul este bun şi drept; de aceea arată El păcătoşilor calea.El face pe cei smeriţi să umble în tot ce este drept.El învaţă pe cei smeriţi calea Sa."

| Hombre a răspuns (pentru VannyFeiereisz):

Insir-te margarite.

| Andrei123Andrei a răspuns:

Fiecare crede/nu crede ce vrea.
Eu prefer sa actionez mai mult dupa citatul "Nu vreau sa cred, vreau sa stiu!".

| RandomDeTot a răspuns:

Calea lui Isus este singura care duce spre mantuire restul sunt lucruri lumesti si efemere.