| Dorugar a întrebat:

Daca Isus ne-a invatat sa-i urmam calea adica calea grea a Golgotei a saraciei, a suferintei si a sacrificiul pentru oameni, va intreb:
Ce cale urmeaza Patriarhul Daniel care traieste in palate, inconjurat de aur si bogatii imense
Este acesta calea lui Isus sau este cumva Calea Diavolului?

8 răspunsuri:
| Gizăz a răspuns:

Calea mea cu siguranţă nu e, fiule!

| Dorugar explică (pentru Gizăz):

Bine draga Gizaz, dar promite-mi te rog ca atunci cand cobori din nou printre noi ii bati pe toti cei care zic ca cred in tine dar de fapt isi bat joc de tine in bisericile lor

| 熊Panda熊 a răspuns:

Patriarhul nu reprezinta toata Biserica. Nu cred ca el traieste in lux total, probabil are vreo camera prin zona aceea a Catedralei. Acuma si voi, cu Mercedesurile, cum ar fi sa vina Patriarhul la slujba cu Dacia 1300 sau cu caruta cu badea Gheorghe? Plus ca mare parte din obiectele ce par a fi de aur, sunt de fapt doar poleite. Preotii, in mare parte, se imbraca in haine scumpe, brodate cu fir aurit, nu de aur, poate doar in unele cazuri, doar la slujbe. As vrea sa va vad pe unii dintre voi, care tot dati cu noroi in Biserica, sa stati o saptamana la o manastire, de exemplu la Frasinei, una dintre cele mai aspre, sa vad daca rezistati, si nu in spatiile de cazare pentru pelerini, ci intr-o chilie, si apoi mai vorbim.
Cert este ca in manastiri, in cea mai mare parte, calugarii traiesc intr-o foarte mare modestie. Muncesc mult, dorm putin, se roaga foarte mult, trebuie sa faca ascultare de cei mai inalti in grad obligatoriu (doar daca nu ii indeamna la pacat), au venituri foarte mici si traiesc necasatoriti toata viata; toate astea pentru ca s-au incredintat lui Dumnezeu.
Sunt preoti care au salar de 700 de lei, poate si mai putin ( dar depinde de parohie, de grad,.etc.). Nu va mai lasati manipulati de cei de la TV, ca stiu cum e, caci am o ruda studenta la jurnalism, si si din alte surse stiu cum se face manipularea prin mass-media. Dumnezeu sa-ti ajute!

| Dorugar explică (pentru 熊Panda熊):

1 Evident ca patriarhul este acela care TREBUIE sa reprezinte toata biserica ortodoxa, ca doar nu o reprezinta preotul semianalfabet si curbar de Ciocloadele.
2 Patriarhul sa mearga la slujba cu ceea ce mergea si Isus, adica calare pe magar, sau ce? se crede mai presus de Isus?
3 Isus nu avea niciun lucru poleit cu aur, asa ca patriarhul sa umble imbracat exact ca Isus si sa aiba exact ceea ce a avut si Isus, iar cei care il urmeaza sa aiba exact ceea ce le-a spus Isus, adica ceea ce au si pasarile cerului, adica un mic cuib ca de restul se ocupa Dumnezeu.
4 Daca sunt prosti din partea mea poate sa munceasca 24 de ore din 24 fara sa dioarma de loc si sa se roage in timp ce muncesc, pentru ca numai astfel Dumnezeu le poate arata dragostea sa chemandu-i la El.
5 Preotii NU au motive sa primeasca salarii de la societate, ei il slujesc pe Dumnezeu asa ca sa-i plateasca Dumnezeu si nu societatea.
6 Nu te mai lasa tu prostit de niste preoti sarlatani care mint ca ar avea legatura cu Dumnezeu cand ei nici si nici biserica lor nu au aparatura necesara pentru a trimite mesaje in spatiul cosmic adica in cerul in care traieste extraterestrul Dumnezeu

| AdiTorrent7 a răspuns:

In mod sigur nu locuieste,, in palate". Cu siguranta tu poate ai o vila impunatoare in Germania in tip ce el (un singur om in stat cu statutul sau) locuieste intr-o singura locatie, camera, alaturi de birourile sau salile de protocol ale corpului de cladire al Patriarhiei.
Aur cu siguranta are mai putin decat praful de pe toba, sau poate nu stiai ca toate acele obiecte aurite din biserica au la un loc doar cateva grame? "Cu un gram de aur poleiesti un calaret cu cal cu tot- ELECTROLIZEI.
"

| Dorugar explică (pentru AdiTorrent7):

Eu daca traiesc intr-o vila in Germania NU am primit-o cadou de la nimeni ci m-am indatorat la banca ca sa o am. El Patriarhul primitiv trebuie sa locuiasca NU in palatul mitropoliei ci la Manastirea Trei Paduchi unde sa aiba chiliuta lui modeste si biroul sau mic in alta camera asa cum traia si Isus care NU avea nici birouri si nici sali de protocol si nici masini blindate, ci umbla calare pe magar.
Tu sa vorbesti despre electroliza atunci cand vei gasi subiectul acesta in Biblie dar cum Patriarhul are nevoie de straie aurite si de lucruri poleite cu aur, este evident pentru orice om rational ca el NU urmeaza Calea lui Isus si nici pe cea care Isus o cere de la cei care vor sa-l urmeze (adica calea crucii si a suferintei) ci urmeaza in mod EVIDENT calea Satanei fiind atras de lucruri frumoase si de bunastare ...asa ca avelo grija, ortodoxia pare a fi religia Satanei

| larylarysa a răspuns:

Mântuirea este personală. A crede în Dumnezeu ca și Tată, a crede în Biblie înseamnă a-i împlini voia chiar dacă toți din jurul tău nu o fac. Ba mai mult, înseamnă a te încrede în Dumnezeu chiar și atunci când vezi că cei care te-au învățat despre Dumnezeu orbiți de pofte/plăceri aleg să nu-I mai slujească sau să o "facă" într-un mod condamnat de Biblie(ea este ghidul nostru).

| Dorugar explică (pentru larylarysa):

Cine te-a mintit spunandu-ti asta?
Tu nu in Biblie trebuie sa crezi, ca Biblia este doar un text FURAT de la o alta religie si apoi marsavit de niste sarlatani care se cred parintii bisericii crestine.
Tu ca sa implinesti voia lui Dumnezeu trebuie sa indeplinesti LEGAMANTUL cerut de EL la cortul lui Moise si apoi sa respecti LEGEA lui Dumnezeu.
- Biblia este ghidul celor care il slujesc pe Dumnezeul Veacului Acesta adica pe Satana numindu-l Dumnezeu, asa ca esti prea mica pentru asemenea lucruri mari si importante si astfel esti indreptata pe directia gresita de catre preotii pe care Chiar Isus ii blestema si ameninta asa cum vedem aici in Matei 23: 13
13. "Vai voua, preoti si farisei fatarnici! Ca inchideti imparatia cerurilor înaintea oamenilor; ca voi nu intrati, si nici pe cei ce vor sa intre nu-i lasati sa intre".
Asaca lasa problemele astea pentru cand vei deveni om matur ca vezi bine risti sa-ti pierzi mantuirea ...si asta nu o zic eu ci o zice clar Isus care te invata sa NU te duci la biserici si sa NU asculti de preoti pentru ca ei sunt slugile Mamonei asa cum te invata in Matei 6, 24