| Octavian199 a întrebat:

Eu inteleg ca prin sacrificiul cu moartea =mort, fara sa mai invii.Deci Iisus a pacalit lumea ca a murit si s-a "sacrificat"pentru omenire, nu e asa? "Uite alba, nu e neagra"

9 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Singurul lucru important este sa crezi ca exista un Dumnezeu (cum s-o numi el: Iehova, Buda, Brahma, Allah, etc) pentru ca altfel nu se explica universul si existenta lui. Restul sunt povesti scrise de oameni in Biblie, Coran, etc.

| Panamax a răspuns:

Mare sacrificiu a mai facut.Stia dinainte ca o sa invie.

| iurii75 a răspuns:

Isus s-a născut ca om, perfect cum era și Adam înainte să păcătuiască. Și-a dat viața umană perfectă ca răscumpărare pentru viața perfectă pierdută de Adam. A fost înviat ca ființă spirituală, nu ca om, deci n-a luat înapoi ceea ce a jertfit.

| Octavian199 explică (pentru iurii75):

Ca om? Ia fa-mi si mie o minune rolling on the floor

| iurii75 a răspuns (pentru Octavian199):

Sper ca barem tu să înțelegi ce scrii, că sens ce ai scris nu are.

| slayer09 a răspuns:

El stia dinainte ce Il asteapta, El pentru asta a si venit, de buna voie. Ia gandeste-te tu, pentru noi oamenii tu, ai fi facut la fel ca El, sa fii batjocorit, schinjuit, lovit, omorat? Asta este sacrificiul pe care l-a facut pentru noi. Gandeste-te ca tot ce indura El simtea ca un om, numai ca inima Lui era atat de plina de amaraciunea dragostei fata de noi incat suferinta nu prea o mai baga in seama. si a rusit sa duca totul pana la capat. Si El nu a pacalit nimic, El a inviat pentru ca lumea sa creada si sa vada ca El este Domnul IIsus Hristos. Asa cum si noi dupa moartea trupeasca vom invia daca suntem cu adevarat credinciosi si credem in El.

| Octavian199 explică (pentru slayer09):

Inselaciune.Nu a murit de fapt.

| slayer09 a răspuns (pentru Octavian199):

Depinde cum vezi lucrurile, din punct de vedere anatomic al trupului El a murit, plamanii, inima si creierul nu mai era oxigenate, deci in termeni stiintifici, noi numim asta moarte, deci a murit. Din punct de vedere sufleteste, al energiei Dumnezeiesti, El nu a murit, El s-a transformat.

| Octavian199 explică (pentru slayer09):

Zeii nu mor de mana omeneasca.