| CopilCanbery a întrebat:

De ce sărbătoarea Sfântul Ierarh Calinic de la Cernica este cu cu cruce roșie în prezent?

7 răspunsuri:
| EestiSodalane a răspuns:

La mine în calendar nu e cu cruce roșie. S-ar putea să fie o greșeală de tipar în calendarul tău.

| Colkopil a răspuns (pentru EestiSodalane):

În calendarul de pe https://crestinortodox.ro/calendar-ortodox/2024-aprilie/ arată că această sărbătoare este în prezent cu cruce roșie. De ce?

| RAY a răspuns (pentru Colkopil):

Un misogin, frustrat, cică femeile nu au voie sa vina la el

| MeisterSchnitzel a răspuns (pentru RAY):

Ce-ai pățit, prietene? Ce te-ai supărat atât?

| LaoHalon a răspuns (pentru RAY):

În calendarul de pe internet se poate să fie o greșeală de tipar.

| PaterLivius a răspuns:

Probabil Sfantul Calinic a vietuit in zona (judetul) in care te afli. In orice caz, e legat de viata Sfantului. De ex. in jud. Alba nu are cruce rosie, ci doar albastra, crucea pe care o au sfintii romani.

| cojPoij a răspuns (pentru PaterLivius):

În 2023 nu a fost cu cruce roșie. Acum de ce? Se poate să fie o greșeală de scriere în calendarul de pe internet.