| benny7 a întrebat:

Există țări ateiste?

Răspuns Câştigător
| AlexDarius3 a răspuns:

Cele asiatice, scandinave, nordice, Rusia, cele din vestul Europei, cele din America de Nord si America de Sud.

| benny7 explică (pentru AlexDarius3):

Da aşa este...*

22 răspunsuri:
| danut a răspuns:

NU exista in lume o tara 100% ateista. Probabil unii au inteles ca te-ai referit la lipsa crestinismului, Nu exista in lume tara fara crestini, poate doar acele pseudotari cu un locuitor care a cumparat o insula si s-a declarat STAT de sine statator Nimeni nu ii ia in serios).

| benny7 explică (pentru danut):

Referitor la o ţară ce trece 50% ateistă în lume?'*

| danut a răspuns (pentru benny7):

Nu exista asa ceva, China la care se refera toti, este o tara credincioasa
uite, wikipwdia :"Aproximativ 224 de milioane de chinezi și-au declarat apartenența la această religie, însemnând 19% - 20% din populația totală a acestei țări. Astfel, China este țara cu cel mai mare număr de credincioși budiști din întreaga lume. "
Mai sunt consemnate, Islamismul din care si astia cateva sute de milioane, Taoismul, la fel ca la noi ortodoxismul, religie nationala, Catolicismul, Crestinismul (altul decat catolicii). Evident ca aceasta tara nu are nimic cu ateismul.

| RAY a răspuns (pentru benny7):

Budismul este mai mult filozofie decat o religie, budismul nu este credinta in zeii https://www.tpu.ro/......-nu-ar-fi/

| benny7 explică (pentru RAY):

E cam sipmlu(uşurel) pe wiki?
Conform numărului de adepți, influență larg răspândită și socio-culturală, budismul aparține religiilor lumii. Deși este religia orientală, devine din ce în ce mai populară și mai influentă în Occident. Prin învățătura sa este unică, deși are multe în comun cu hinduism, deoarece conține karma (cauze și consecințe de etică), mai (lumea aceasta este doar o iluzie) și samsara (ciclul de reîncarnare). Budiștii cred că viața este scopul final al iluminării.

Fondatorul budismului, Sidarta Gautama, sa născut în familia regală indiană în jurul anului 600 î.Hr. El a trăit în abundență aproape fără contact cu lumea exterioară, pentru că părinții săi doreau să fie eliberați de influențele religioase și de protecția împotriva durerii și suferinței. Cu toate acestea, Sidarta nu a rămas mult timp în adăpost. Când a ieșit din gură pentru a-și vizita subiecții, a văzut din carul unui bătrân, un bolnav, care cădea în dezintegrare și ascetic. Scuturat în aceste scene, dar uimit de uimirea calmului, el a decis că el însuși ar ezita. El a lăsat viața abundentă și sa dedicat încercării de iluminare prin apostolat, prin tehnicile de auto-pacing și meditație. Cu timpul, el a devenit conducătorul călugărului cu care a fost desenat. Ascetismul lui Sidart a culminat într-un eveniment care și-a schimbat viața. Anume, atunci când o fată rurală a fost înfometată și slăbită de el, i-a dat munca unui elicopter pe care îl acceptase. Sidarta a găsit mai târziu copacul de smochine (numit copacul) și a așezat sub el să mediteze până când ajunge la iluminare sau moare. În ciuda agoniei și ispitei, după 49 de zile a devenit iluminat, făcându-l cunoscut ca "înfuriat" sau pe Buddha*

Răspuns utilizator avertizat
| Steregoi a răspuns:

Da, China, Suedia, Norvegia. Ar mai fi Cehia, Slovacia. Franta e oficial stat laic adica fara o religie nationala. La fel e si Romania numai ca nu este oficial. La fel e Germania, SUA. Laicismul adica ateismul ia amploare inainte de Armaghedon. Laicismul este o forma mai mascata a ateismului.

| benny7 explică (pentru Steregoi):

DA*

| RAY a răspuns (pentru benny7):

Steregoi abereaza si Romania e stat laic, tarii atee erau cele comuniste, poate china ar fi si koreea de nord atat

| benny7 explică (pentru RAY):

Țările comuniste da erau!
Nu am de unde să găsesc informatii recente 2018, dacă sunt puse pe net?

| RAY a răspuns (pentru benny7):

Tarii comuniste =aveau convingeri atee

| Mclaren12 a răspuns (pentru Steregoi):

Iti raspunzi singur la intrebari rolling on the floor
Apropo, nu cred ca exista o tara care sa se declare oficial ateista, pentru ca daca ar fi asa orice forma de religie ar fi suprimata. Maxim exista tari seculare, cum e Franta.

| Mclaren12 a răspuns (pentru RAY):

Steregoi si benny7 este acelasi utilizator, uita-te mai sus cu un cont a corectat o greseala scrisa de pe alt cont rolling on the floor

| RAY a răspuns (pentru Mclaren12):

Psihoza in masa )))))))))))))))

| benny7 explică (pentru Mclaren12):

Scrii aiureli

| benny7 explică (pentru Mclaren12):

NU părere.
răspunde la intrebare., CU DOVEZI OK*

| Mclaren12 a răspuns (pentru benny7):

Nu este nimic de dovedit in ce am zis. Ti-am zis ca nu cred ca exista tari care sa se declare oficial ateiste. De unde vrei sa le scot daca nu cred ca ele exista? Iar Franta chiar este stat secular, asta s-a dezvoltat se pare odata cu revolutia franceza.

| benny7 explică (pentru Mclaren12):

Mă refer pe net informaţii linkuri dăcă cunoşti?

| Steregoi a răspuns (pentru Mclaren12):

Care intrebari? happy

| wpetterssone a răspuns:

China este pe locul I. În Suedia există doar 10-12% oameni religioși, restul atei. Din acei 10-12%, cei care resprectă Biblia sunt doar 20 %, deci cel mult 4% din populația Suediei.