| anonim_4396 a întrebat:

De ce se chinuie unii sa demonstreze cum ca exista sau nu Dumnezeu? la ce ajuta aceste lucruri?

22 răspunsuri:
| Esperança a răspuns:

Eu cred in Dumnezeu dar nu ma chinui sa demonstrez nimanui. Cine vrea sa creada bine cine nu iarasi bine. Sa demonstrezi ca nu exista nu ajuta la nimic, deoarece oricine orice ar face nu va putea demonstra niciodata ca Dumnezeu nu exista deoarece El exista si cei care s-au intalnit cu EL, cei care simt Prezenta Sa stiu asta si nu au nevoie de dovezi... Cunoasterea lui Dumnezeu ajuta mult. Nu iti pot explica in cuvinte ce se simte si cum e. Eu nu pot sa traiesc fara El nici nu vreau. Abia astept sa merg la partasie cu fratii mei pentru a slavi pe acest Creator minunat!

| SaveTheNature a răspuns:

In viata 3 lucruri conteaza:
Credinta Speranta Si Dragostea (cea mai importanta fiind dragostea, iubirea)
Restul nu mai conteaza(poti sa-ti imaginezi ce vrei, si sa fii in orice religie) sa pupi icoane.sa nu pupi etc.
Dumnezeu stie ca ce faci faci pentru El.Cand faci bine,te aliezi cu El,cand faci rau,esti impotriva lui.
Dumnezeu este Calea,Adevarul si Viata.Fac voia Lui, am o inima sincera si curata in fata Lui, incerc sa umblu in legea si adevarul Lui.

| blueangel99 a răspuns:

Nici nu cred că ajută. Fiecare crede în ce vrea! O să se vadă, mai târziu, dacă există sau nu Dumnezeu (deşi eu cred în El, şi vă rog, ateilor, nu comentaţi).

| Dash a răspuns:

Pai, nu ajuta la nimic. Dar unora le place sa se contrazica asa pur si simplu (poate e amuzant straight face cine stie? )

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu nu vrau sa demonstrez nimic fiecare crede in ce vrea el dar daca ma ataca cu povesti sf il atac si eu cu ratiune / propaganda nu ajuta deloc/ omul trebuie sa fie liber in gandire nu manipulat

| Raniia a răspuns (pentru anonim_4396):

Tu esti cel care pui intrebari provocatoare la adresa crestinilor.Indiferent in ce crezi tu, nu te manipuleaza nimeni.Crede in tine!

| anonim_4396 explică (pentru Raniia):

Da nu fac propaganda e altceva

| Raniia a răspuns (pentru anonim_4396):

Sunt de acord cu tine, nu faci propaganda, dar jignesti crestinii.Asta cum se numeste?

| anonim_4396 explică (pentru Raniia):

Eu nu jignesc crestini

| Raniia a răspuns (pentru anonim_4396):

Tu esti in poza la avatar, pari a fi un crestin autentic la un amvon?

| anonim_4396 explică (pentru Raniia):

Cum sa fiu eu e un mare om de stinta

| EmaS a răspuns (pentru anonim_4396):

Si eu credeam ca esti tu.

| Raniia a răspuns (pentru anonim_4396):

înteleg nu poti fi nici crestin nici om de stiintă nici măcar ateu:incepe chiar acum:,, Crede in tine!''

| anonim_4396 explică (pentru Raniia):

Eu nu sunt om de stinta / sunt un normal normal ateu pozitiv de ala care nu critica religia http://ro.wikipedia.org/wiki/Ateism / poti fi mulsulman si om de stinta de ce trebuie sa fi crestin? stinta e pentru toata lumea

| anonim_4396 explică (pentru EmaS):

Tu ma credeai un mare crestin?

| EmaS a răspuns (pentru anonim_4396):

Tu nu critici religia, te auzi ce spui? Numai pe mine de cate ori nu m-ai facut in tot felul!

| anonim_4396 explică (pentru EmaS):

Eu nu crticic religia si persoanele care nu vor cunoastere nu religia face rau si oamenii prin faptele lor

| Raniia a răspuns (pentru anonim_4396):

Esti un ateu care trăiesti intr-un prezent absurd; Absurdul in care tu trăiesti il inlocuieste pe Dumnezeu.De ce nu-L cauti pe Dumnezeu?-pentru că iti este frică că atunci cind te intilnesti cu El pune mîna pe rana ta sau mîndria care te face să rămîi in păcatele tale?

| EmaS a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai pocaitii fac binele.

| anonim_4396 explică (pentru Raniia):

Cu toti traim in prezent tu esti in viitor? ce legatura are timpul cu religia? in fine eu nu caut pe nimeni daca esti fara de pacate judecama tu prima

| Raniia a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu trăiesc azi ca si cind ar fi ultima zi (mîine este a lui Dumnezeu)-folosesc cuvinte de dragoste si prietenie la despărtire că poate nu mai am sansa să ne intalnim. Ateul nu stie de unde vine si unde se duce.moartea nu are nici o explicatie in gindirea lui.

| anonim_4396 explică (pentru Raniia):

Eu am venit din burta lui maicamea tu esti din pamant / mie nu mi frica de moarte nu ma astept la viata vesnica