| ML001 a întrebat:

De ce se pocaiesc popii si pleaca din Bisericile Orthodocse? dovada: http://www.youtube.com/watch?v=JVPTKhDg19E&feature=relat ed

10 răspunsuri:
| Esperança a răspuns:

Pentru ca Dumnezeu lucreaza si in ziua de azi. Si stai linistit ca majoritatea preotilor stiu ca nu e bine ceea ce fac, dar atat timp cat ies banii...no problem! Merg pe ideea"cat exista prosti nu murim de foame"

| Esperança a răspuns:

Da cine a zis ca ati ramas fara preoti si ca aveti lacate pe usi? din contra cred ca se stie ca sunt f multi preoti la ortodoxiwinking

| Urzi23 a răspuns (pentru Esperança):

Urzi23 A raspuns cu intelepciune :

Regret ca te dezamagesc dar am sters raspunsurile mele.

Răspuns utilizator avertizat
| Shinto a răspuns:

Poate sunt slabi in credinta.Ce, ei nu sunt oameni?

| Varahil a răspuns:

Da,ai zis bine popii.Preotii au ramas. Oare, nu cumva ochii rai nu vad cele bune?

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bai nene? acest trudit,caruia ii doresc o pocainta deplina si o nastere si o desavarsire completa, a cautat pietre de poticnire in credinta ortodoxa si le-a gasit.dar el ca pastor de turma, cautat turma perfecta in care sa nu poata avea prea mult de lucrat.pai Iisus asa a facut? a venit la cel mai indaratnic popor care era cel ales dar si cel mai carcotas, si neascultator.era primul nascut poporul acesta care urma sa aduca rod intreg pamantul dar s-a dovedit a nu fi asa.si a trimis pe sfintii sai sa-l faca cunoscut la neamurile ce nu-l cunosteau.acest popa putea lupta cu tarele bisericii ortodoxe asa cum luther a luptat cu ale lor la catolici din insasi sanul bisericii sale,si sa indrepte ce este stramb,si sa se pocaiasca,in biserica ortodoxa.ce noi ortodocsii nu avem parinti care lupta cu ratacirile din sanul bisericii ortodoxe? si care cauta sa indrepte si sa rusineze apucaturile rele ce au loc? dar el a vrut sa aiba totul moaca fara prea multa munca,cu credinciosi fericiti,curati la trup si la suflet, de ce nu s-a dus direct in rai? care e atunci lupta cea buna?, care e rodul? care e parga rodului adus ca jertfa in fata Domnului in timpul vietii lui? si eu am citit marturia unui avocat evreu care s-a crestinat si botezat in ortodoxie si care spunea ca in urma studiilor lui ortodoxia are cel mai mare temei biblic din toate confesiunile sau religiile.asa cum spunea si parintele cleopa mi se pare; noi santem completi.noi nu avem ce imprumuta de la nimeni, ca biserica. avem tot ce ne trebuie.dar TU de ce spui popii? ca nu ai decat un exemplu? ce dovedesti? ca altii sunt mai buni si altii mai rai sau ce? dar TU? ce esti? cum esti?