| OctavianDanielMaria a întrebat:

De ce se temea Jesus de evrei? Ca doar era Dumnezeu https://www.bibliaortodoxa.ro/carte.php?id=35&cap=7

3 răspunsuri:
| Irinel15123532 a răspuns:

Lui Iisus nu ii era frica de ei, dar El nu era omul scandalului si misiunea Lui nu era sa se ia la tranta cu cat mai multa lume, atat in atitudine cat si in vorba. Iisus avea un scop mult mai sfant decat sa se certe.

Luca 4:29 ''Și s-au sculat, L-au scos din cetate și L-au dus până în sprânceana muntelui pe care era zidită cetatea lor, ca să-L arunce în prăpastie. Dar Isus a trecut prin mijlocul lor și a plecat de acolo.''

Iisus a treut prin mijlocul lor, nu i-a ocolit fugind, Iisus nu era fricos, si nu se temea de nimeni, dar avea un stil mult mai delicat si elegant fata de stilul clasic romanesc scandalagiu. Il intelegem mai greu, dar se poate.

Răspuns utilizator avertizat