| OctavianDanielMaria a întrebat:

De ce in Biblie exista iad? Dar de ce credinciosii zic ca nu exista? https://www.bibliaortodoxa.ro/carte.php?id=55&cap=11

14 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Mantuitorul Hristos a vrut sa ne avertieze ca sa nu ajungem acolo.Din cate stiu eu doar martorii lui Iehova si adventistii interpreteaza ca nu exista un loc de pedeapsa eterna.

Răspuns utilizator avertizat
| anonimg a răspuns:

"Iazul de foc este moartea a doua." (Apocalipsa.20:14)

"Dar, cat despre fricosi, necredinciosi, scarbosi, ucigasi, curvari, vrajitori, inchinatorii la idoli si toti mincinosii, partea lor este in iazul care arde cu foc si cu pucioasa, adica moartea a doua." (Apocalipsa.21:8)

Moartea a doua -sau iadul- este trecerea in nefiinta pentru totdeauna; imposibilitatea de a mai exista inviere.
Inainte ca omul sa moara cazul lui este deja hotarat, dupa cum omul a ales: la inviere se va bucura de viata vesnica sau de moarte vesnica.
Interpretarea populara ca iadul este un loc de chin vesnic nu este biblica.

"Apoi va zice celor de la stanga Lui: "Duceti-va de la Mine, blestematilor, in focul cel vesnic care a fost pregatit diavolului si ingerilor lui!"" (Matei.25:41)
Intrebarea este : daca iadul -trecerea in nefiinta pentru totdeauna- a fost pregatit diavolului si ingerilor lui, ce cauta si oameni acolo?
Raspuns: este alegerea personala; pentru ca in viata nu avem decat doua alternative. Pacatul si tot alaiul lui de tot felul de suferinta si moarte nu poate dainui vesnic in univers. Trebuie sa alegem. Timpul ne forteaza sa ne grabim sa alegem viata vesnica. Viata aceasta este doar o alegere, dar si un timp de schimbare al caracterului pacatos in care ne-am nascut si l-am si dobandit, si nimic mai mult; scopul vietii este vesnicia, si nu doar cativa ani.

Foc vesnic inseamna consecinte vesnice, si nu chin vesnic.

Răspuns utilizator avertizat
| anonimg a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Pentru ca sa-si indeplineasca scopurile malefice, chiar si Satana se poate crestina.

| Meme10Meme a răspuns (pentru anonimg):

rolling on the floor

| Meme10Meme a răspuns:

"Exista iad? Ce ar fi sa mergi tu sa vizitezi acel lorc pe vecie sa vezi cum e?" - Gigel Pocaitescu

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Incepand de la "Si tu, Capernaume", ori ai tu traducerea gresita ori eu, dar la mine scrie in loc de iad locuinta mortilor:
https://www.biblegateway.com/passage/?search=Matei+11%3A22-24&version=RMNN; NIV

| Antisistem11 a răspuns:

Unii spun că ar fi vorba de o traducere greșită a cuvântului evreiesc sheol care nu denota altceva decat un loc de întuneric.

| nicucostea855 a răspuns (pentru Antisistem11):

Sheolul sau iadul e mormintul de amintire. Toti cei din mormintele de amintire vor fi inviati. Apocalipsa 20:13 - 15:"
Marea i-a dat înapoi pe morții din ea, moartea și Mormântul* i-au dat înapoi pe morții din ele. Și fiecare dintre ei a fost judecat potrivit faptelor lui.+"Iar moartea și Mormântul* au fost aruncate în lacul de foc.+ Acest lac de foc+ reprezintă moartea a doua.+ 15 Cine n-a fost găsit scris în cartea vieții+ a fost aruncat în lacul de foc."

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru Antisistem11):

Pai asta este si traducere adevarata: = Loc de intuneric (sau si Locuinta Mortilor.)

| nicucostea855 a răspuns:

Nu exista in forma sau asa cum cred cei ce fac parte din religiile apostate.