| Oleg20 a întrebat:

De ce sufera toti di cauza pacatuluil?

38 răspunsuri:
| OOOLEOOO a răspuns:

Este pacatul religios al Dumnezeului tau.

Nu ne amesteca pe toti in aceeasi oala.

| sabin89 a răspuns:

Ai vrut sa zici "de ce suferim toti", nu "de ce sufera toti". Si de unde stii ca din cauza pacatului? Poate din alte cause.thinking

| danay72 a răspuns:

Pentru ca l-am mostenit de la primii parinti.Romani5:12

| RAY a răspuns (pentru danay72):

Daca un om omoara pe altu si copilu lui va vi pedepsit si tot asa ce dreptate

| danay72 a răspuns (pentru RAY):

Pacatul e ca o boala genetica pe care am mostenit-o.Nici unul din parinti nu era perfect, ca sa putem mosteni perfectiunea.E ca o tava de cozonac lovita, cozonaci nu pot iesi drepti ci cu lovitura tavii.

| RAY a răspuns (pentru danay72):

Vrajeala danay

| danay72 a răspuns (pentru RAY):

Acesta e punctul de vedere al Bibliei.

| Oleg20 explică (pentru danay72):

Bine punctat.

| oprescudorin11 a răspuns:

Eu nu sufer! Chiar imi place! Nu stiu de ce asa de atractiv! Ma intristeaza in schimb, deocamdata suferintele ca sa ajung vreun sfant! Va las pe voi. Vreau sa fac cat mai multe pacate, ca sa am motive sa ma spovedesc. Fara pacate nu existi!

| iurii75 a răspuns:

Deoarece primul cuplu uman au avut descendenţi doar după ce au devenit păcătoşi şi imperfecţi, şi păcatul s-a transmis la urmaşi asemenea unei boli care se transmite prin ereditare.

| anonim_4396 a răspuns (pentru iurii75):

Dar putea zeul respectiv sa ii faca pe urmasi perfecti? Eventual sa ii puna inapoi in gradina iar pe parinti sa ii lase o perioada in "pacat", sa treaca un fel de test.

| BogdanVasc a răspuns (pentru anonim_4396):

Ar fii putut sa ii faca perfecti. Dar ca in orice basm de Creanga, exista un lucru nesemnificativ care devine dintr-o data cheia subiectului (marul). Daca pentru ca au muscat dintr-un mar i-au pedepsit, atunci pe cei din zilele noastre care fac crime si fura continuu, si inca traiesc bine, cum si cand ii vor pedepsii?

| anonim_4396 a răspuns (pentru BogdanVasc):

X - Lasa ca-i prindem noi!
Y - Dar ati fost langa ei cand m-au batut si mi-au furat lucrurile.
X - Da, dar este o chestie care ne impiedica sa intervenim.
Y - Ce anume? straight face
X - Noi trebuie sa respectam libertatea oamenilor.
Y - Pai si cu libertatea mea cum ramane?
X - Nu ti-am zis ca o sa-i prindem si o sa-i pedepsim?
Y - Dar ati fi putut sa preveniti toate aceste lucruri mai ales ca au venit din departare cu batele spre mine.
X - Tu chiar vrei sa te amendam? Nu fi obraznic.
Y - straight face
X - Sa zici mersi ca ne pasa de tine si ca o sa te ajutam.
Y - Facepalm.

| iurii75 a răspuns (pentru anonim_4396):

A luat măsuri pentru a repara daunele aduse, doar că rezolvarea corectă e diferită de cea închipuită de tine.

| NOname a răspuns (pentru anonim_4396):

"Lasa ca-i prindem noi!
Sa zici mersi ca ne pasa de tine si ca o sa te ajutam."

...asta dacă nu cumva sunt sau vor deveni pupatorii noştri în funduri invizibile. Iar tu, dacă cumva o să încetezi să ne venerezi şi să crezi în noi orbeşte, o să ajungi în locul celui care te-a agresat, în plaiul suferinţei de dragul suferinţei pentru eternitate. Nu că suntem geniali?

| anonim_4396 a răspuns (pentru NOname):

"Nu că suntem geniali? "... asta pe langa iubitori, buni si drepti.

| NOname a răspuns (pentru anonim_4396):

Aha, nişte perfecţi atotorice inegalabili. : ))

| anonim_4396 a răspuns (pentru NOname):

Fara numar laughing

| Kalla a răspuns:

Pentru ca tot ce facem duce la consecinte. Daca faci rau primesti rau, e karma. Daca nu te rogi la Dumnezeu si faci chestii ca vrajitoriile ti se intampla lucruri rele, mie mi s-a intamplat.

| RAY a răspuns (pentru Kalla):

Mai mult rau ca voi crestini mai face vreun popor din lumea asta?

| Kalla a răspuns (pentru RAY):

Vezi? Esti ipocrit.

| RAY a răspuns (pentru Kalla):

De ce?

| Kalla a răspuns (pentru RAY):

Ai generalizat tare nasol.Nu poti sa spui ca poporul crestin face mai multe rele decat ori ce alt popor.

| RAY a răspuns (pentru Kalla):

Ba pot spune ce fac crestini nu face nici un popor din lume, doua razboaie mondiale, sclavie, crime in masa citeste istoria

| Kalla a răspuns (pentru RAY):

In cele doua razboaie crestinii nu au nici o treaba.Hitler a urat crestinismul cu tot sufletul lui.
In primul razboi era ceva politic nicidecum religios. Poporul lui Dumnezeu a fost cel sclavizat de catre romani care erau pagani.Cat despre sclavii african de acum sute de ani era ceva pur comercial, nu are nici o treaba religia.

| RAY a răspuns (pentru Kalla):

De aia toti soldati lui aveau scris dumnezeu e cu noi de aia sa declarat catolic convins de aia a omorat mii de ateii de comunisti, de aia papa i multumea ca e mare catolic, se vede ca zeroin istorie ea zi-mi in ce an a inceput razboiul? eu nu vb de razboi religios si de faptul ca voi crestini mereu v-ati urat intre voi si pe unde ati mers ati omorat oamenii nevinovati

| Kalla a răspuns (pentru RAY):

Esti un ignorant.Hitler era un anti crestin si a omorat poporul lui Dumnezeu adica evreii! Nu stii nimic despre crestinism.
1 septembrie 1939

| RAY a răspuns (pentru Kalla):

Elsewhere in Mein Kampf Hitler speaks of the "creator of the universe" and "eternal Providence." He also states his belief that the Aryan race was created by God, and that it would be a sin to dilute it through racial intermixing. Hitler writes:

"The folkish-minded man, in particular, has the sacred duty, each in his own denomination, of making people stop just talking superficially of God's will, and actually fulfill God's will, and not let God's word be desecrated. For God's will gave men their form, their essence and their abilities. Anyone who destroys His work is declaring war on the Lord's creation, the divine will."

In a speech delivered in Berlin, October 24, 1933, Hitler stated: "We were convinced that the people needs and requires this faith. We have therefore undertaken the fight against the atheistic movement, and that not merely with a few theoretical declarations: we have stamped it out."

During negotiations leading to the Nazi-Vatican Concordat of April 26, 1933 Hitler argued that "Secular schools can never be tolerated because such schools have no religious instruction, and a general moral instruction without a religious foundation is built on air; consequently, all character training and religion must be derived from faith."

Deci, cine îl pomenește pe Hitler ca ateu într-o discuție care n-are legătură cu el, ci cu ateismul, greșeste de două ori. În primul rând arată că nu mai are argumente, în al doilea rând, e ignorant, sau minte.

| Maxim96 a răspuns:

Pentru ca prin Adam a intrat pacatul in lume!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cine sufera din cauza pacatului?

| zurick a răspuns (pentru anonim_4396):

Traian Basescu.

| zurick a răspuns (pentru anonim_4396):

Crede-ma ca un om sufera mult mai mult daca se lasa calcat in picioare

| anonim_4396 a răspuns (pentru zurick):

Basescu sufera? laughing

| RAY a răspuns (pentru zurick):

Asa e

| taviyamato a răspuns:

Pentru ca nu respecta religia si biserica

| RAY a răspuns (pentru taviyamato):

Tu vezi ce scrii niste tampeni unde scrie sa respecti biserica si religia in biblie?