| AvalohAlyn a întrebat:

De ce suferim? Și de ce unii sufera și alții nu? Eu sufăr pe plan psihologic și îmi este cam greu.

6 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

Pentru că nu facem alegerile corecte, și nu ne urmăm simțurile.

| SG1995 a răspuns:

Toți suferim în viață, uni facem față mai bine, alți mai prost. Gândește că sunt alți în situații mai nasoale ca tine, taman acum câteva zile am auzit de-o femeie care și-a pierdut fiica de 3 ani călcată de o mașină. Deci problema ta e un rahat pe lângă faptul de-ați vedea fetița de 3 ani în sicriu.

| Steregoi a răspuns:

Pentru ca Adam si Eva au ales sa cunoasca si raul si pentru ca cei care aleg la fel sa nu vada calea salvarii.

| aimullah123 a răspuns:

Pentru ca asa e viata, si cu bune si cu rele. Toti suntem oameni si trecem prin diferite probleme. Asta inseamna sa ai o viata normala. E doar un mod prin care viata ne ofera educatie, ce-i drept e mai brutal dar totusi...Important e sa invatam ceva din toate experientele si sa nu deznadajduim. Ca dupa ploaie vine iar soara big grin
Si sa nu te invinuiesti ca ti se intampla doar tie. Am gasit un citat intr-o carte "Ca sa transformi tristetea fireasca in depresie trebuie doar sa te invinuiesti de ceea ce ti se intampla", cam asa zicea, nu cred ca am reprodus 100% corect dar asta era ideea.

| Kron5tadt a răspuns:

Suferi pentru ca nu cunosti cum merge lumea asta si nu-ti accepti conditia.

| NikFlorian a răspuns:

Suferinţa apare atunci când un om cade în deznădejde, suferinţa este înţeleasă ca o modaluitate de smerenie a finţei umane de aceea ea nu poate să nu existe, nu există om care să nu sufere la un moment dat de aceea ca să nu o luăm razna avem două opţiuni, ele depinde de natura suferinţei, după cum ai precizat ea este de natură psihologică, dacă te simţi obosit psihic sau suferi de o formă de anxietate îţi recomand un psiholog dar dacă suferinţa este de naturăspirituală îţi recomand să mergi la duhovnic la un preot ca să îţi ofere sfaturi şi soluţii la probleme.