| raMLesS a întrebat:

De ce sunt crestinii asa cum sunt?

16 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Cum sunt?
Adica, cum ii vezi tu?

| Fatamuntilor a răspuns:

Sunt cum ce?
Cea ce ateii trebuie sa stie, sa accepte este ca suntem diferiti.
Nu poti interzice crestin sa creada in ce vor.
Sunt crestini care accepta ideile ateilor... trebuie sa existe un echilibru.
Nu trebuie sa se ajunga la jigniri.Pentru ca crestii nu vor trece la atesim

| Mayhem666 a răspuns:

Evolutia e de vina. Ei ar fi trebuit sa ramana in natura lor tribala in care fac ritualuri si chestii de genul, dar evolutia a spus sa ii aduca si pe ei la acelasi nivel cu noi si acum nu doar ca nu au scapat de natura lor tribala si de ritualuri, dar mai si arata ca noi si pot fi confundati cu niste oameni perfect normali. Asta e o anomalie a evolutiei. Se mai intampla din cand in cand. N-avem ca sa facem.

| raMLesS explică (pentru Mayhem666):

Mama ei de evolutie laughing laughing

| halogen001 a răspuns:

Sunt incontestabil nestiutori, naivi si creduli, iar lucrul asta se datoreaza in buna masura educatiei primite.

| Yuoia a răspuns:

Cretini?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Așa cum? Fiecare e diferit.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Îți răspund în aceași manieră:
De ce sunt ateii așa cum sunt?

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru anonim_4396):

Fiindca au studiat si au culura. Nu cred fara sa cerceteze.

| anonim_4396 a răspuns (pentru CodrutElian1990):

Ok, cum zici tu, dar ce-mi poți spune despre oamenii de știință care cred în Divinitate?
Pe aceia îi clasezi cumva ignoranți?

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu ignoranti, ci creduli. Se datoreaza mediului in care au fost crescuti. Dar ce este mai grav este ca unii sunt oportunisti: iau bani grei ca sa afirme ca ceea ce au inventat sau au descoperit au facut-o cu ajutorul lui Dumnezeu.
Dar sunt si din aceea bigoti care, din anumite intamplari, au ajuns sa creada ca a intervenit ceva supranatural. Omenirea inca nu a facut toate descopeirile ca sa poata justifica diferite fenomene, dar a progresat enorm in ultima suta de ani.
Aveam, cand eram copil, in sat la noi un om cu carte care spunea: unde-i carte multa este si prostie multa.
De ce crezi ca din studiile facute a reiesit ca cei mai slabi conducatori sunt oamenii de stiinta?

| LupusDei1993 a răspuns (pentru anonim_4396):

Majoritatea oamenilor de stiinta cred intr-o divinitate deista, un fel de Demiurg si nu neaparat zeul iudeu/crestin/musulman.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nici nu-ti dai seama ce intrebare ai pus!
Esentiala!
Păi, dă-mi voie sa-ti spun ca tocmai de asta nu se intorc oamenii la Hristos.
Pentru ca noi crestinii nu suntem un exemplu si oamenii vazand viata noastra sa intrevada perspectiva vietii vesnice cu Dumnezeu.

| AndrElle a răspuns:

Cum devotați? Iubesc religia.

| OniChan666 a răspuns:

Pentru ca sunt indoctrinati de un set de credinte false.