| Inferno a întrebat:

Pentru crestini: Cat de siguri sunteti ca voi ca ati aflat adevarul in legatura cu Dumnezeu si de ce?

2 răspunsuri:
| Inferno explică:

Am gresit intrebarea, ma scuzati, asta era pentru religie, nu stiu cum a aparut aici.

| mihaitaLGP a răspuns:

Nu conteaza unde ai postat intrebarea.

Siguranta lor vine din incapacitate.
Dovezile ca zeii lor exista, sunt insuficente si NECONVINGATOARE.

Exista zei si in acelasi timp nu exista zei.
De ce ambele?

Inconstient si constient la nivel de subconstient.

Exista Dumnezeu daca mediul de viata este corespunzator, idei bine plantate in subconstient la varste fragede cand nu exista discernamant si capacitate de intelegere.

In acelasi timp nu exista Dumnezeu, daca poti constientiza ca reactionezi mecanic, senzatia/sentimentul interpretat de subcontient.

Dar nu este suficent sa percepi doar atat, trebuie sa intelegi si sa analizezi in perspectiva.

Eu percep religile,
creati ale unor minti bonlave pentru indoctrinarea si manipularea maselor de oameni.
Nu exista doi autori, raul si binele.
Exista un singur autor, acesta merge pe mai multe drumuri.
Aparent dumurile nu au legatura intre ele, dar duc tot acolo. MANIPULARE.
Binele fara rau nu poate sa existe sub nici o forma, daca ar exista numai bine nu ar putea sa controleze.

Totul a devenit un mediu de viata, idei bine plantate in subcontient la varste fragede. Aceste idei pe masura anilor, mediul de viata find corespunzator, cresc.
Mai tarziu doar o persoana capabila sa perceapa dincolo de iluzie, poate sa se desprinda de aceasta pacaleala colosala.
Capacitate sau incapacitate.

Tu de exemplu, presupun ca ai ceva cunostinte despre masoni.

Biserica spune ca masonii sunt satanisti, de ce sunt satanisti?
Raul este creat cu un scop.
Masoni sunt o baza credibila, masoni sunt creati satanisti pentru ca nu este suficent sa percepi doar binele,
trebuie intai sa percepi raul pentru a putea percepe cum vor ei binele. Autorul care merge pe mai multe drumuri.
Este doar o iluzie, iluzie care in realitate este un mesaj de indoctrinare. Psihologie, astia invata manipularea la scoala.

In realitate, nu exista rau, nu exista bine, nu exista iad, nu exista rai, nu exista Dumnezeu, nu exista Satana.

Sunt doar iluzii create de ei pentru ca noi sa existam intre doua extreme, bine-rau.
In realitate poti urma orice sistem de adevaruri vrei, poti fuma sau poti face sport.
Poti privi viata optimist sau pesimist.
Nimic nu este gresit, doar lipsit de moralitate in zilele noastre, a atenta la viata altora.

Planete care mor si se nasc in timp ce noi socializam.
De ce planeta noastra este mai deosebita?
Universul este infinit in timp si spatiu, de ce ar construi cineva atat de mult pentru atat de putin?

Daca Terra explodeaza, este doar sfarsitul vietii pe carea ceasta o intretine.
Timpul tot asa va curge in infinitul univers.
Contam doar pentru noi ca rasa si neam, la scara universala nu suntem mai deosebiti.

Toti care cred, sunt indoctrinati.
Mediul lor de viata a fost corespunzator.