| Raniia a întrebat:

De ce sunt crestinii mai bogati decit ateii?

Răspuns Câştigător
| EmaS a răspuns:

Suntem cai mai bogati, pentru ca aceasta comoara ce o purtam in niste vase de lut, este Domnul Isus.

| anonim_4396 a răspuns (pentru EmaS):

Urmeaza partea in care spui ca banii nu conteaza of ipocrizia asta

23 răspunsuri:
| FucktheSystem a răspuns:

De asta țările nordice o duc așa de prost, că-s pline de atei.
Trezirea, țările cu populație atee o duc mai bine decât țările cu populație majoritar credincioasă (De orice religie) cum ar fi Grecia, România, Egiptul, Tunisia, Bulgaria etc.

| XxXBlackVampireXxX a răspuns:

Cred ca intrebarea se punea invers.(din punct de vedere materiel)

Răspuns utilizator avertizat
| Angel0 a răspuns:

Spiritual in mod sigur.

| KlaraWeiss a răspuns:

N-am avut habar de asta, eu credeam ca e taman invers? Ca pentru crestini nu acumularea bogatiilor materiale e scopul? N-am idee cati din cei mai bogati oameni ai lumii sunt crestini, dar cred ca sub 1%...

| chelstone a răspuns:

Pai nu sunt mai bogati crestinii decat ateii, nici din punct de vedere financiar, bine-inteles pentru ca nu-i duce capul, si cu atat mai putin din punct de vedere intelectual, cu ce este mai bogat un crestin daca se amageste cu utopii ale lumii de dincolo?!
In fond el neputand sa-si explice cum se formeaza ploaia sau nestiind principiile termodinamicii sau in ce constau reactiile de neutralizare sau de precipitare. Crestinii sunt oameni care traiesc dupa instincte, si fiind indoctrinati nu exista mari diferente intre ei si roboti.

Răspuns utilizator avertizat
| Damasc a răspuns:

Nu stiam de lucrul asta. Unde ai observat aceasta diferenta? Sau ai folosit "bogati" la figurat, tu de fapt referindu-te la 'bogatia' mintala, ceea ce nu cred?

| Raniia explică (pentru Damasc):

Copii care au părinti sunt cei mai bogati la fel si crestinii sunt cei mai bogati pentru că -L au pe Dumnezeu cu ei

| Damasc a răspuns (pentru Raniia):

Sunt de acord doar cu prima afirmatie a ta...

| Raniia explică (pentru Damasc):

Copii sunt daruri de la Dumnezeu, sunt mostenire de la El Stăpinul Binecuvintat al tuturor lucrurilor

| Damasc a răspuns (pentru Raniia):

Bine,gata am inteles nu il mai preaslavi atat, exista biserica pentru cei ca tine laughing

| AndreiGabi a răspuns:

Nu stiu de unde ai tras concluzia.Nu ai vazut niciodata un cersetor stand numai in fata bisericii si spunand rugagiuni? Eu da.

kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Ţări ticsite cu creştinopaţi: România, Bulgaria, Grecia, Ucraina, Republica Moldova, Malta, Spania.
Ţări ticsite cu atei: Norvegia, Danemarca, Suedia, Finlanda, Cehia, Regatul Unit al Marii Britanii şi al Irlandei de Nord.

Ce ziceai?

| regis a răspuns (pentru kongeriket):

Tari ticsite cu crestinopati: Statele Unite ale Americii.
Tari cu foarte putini crestinopati: Somalia.

Sa fim seriosi, nu ateismul ridica nivelul de trai, ci nivelul de trai ridicat ii indeparteaza pe oameni de religie.

| Lace a răspuns:

Mai bogaţi? Ce are a face?laughing

| aladinbeci a răspuns:

Crestinii sunt mai bogati - spiritual vorbind - decat ateii deoarece au in plus fata de acestia din urma credinta in Dumnezeu. Iar aceasta ii ajuta sa biruiasca greutatile intalnite in viata.

| chelstone a răspuns (pentru aladinbeci):

Te inseli, sa stii ca ratiunea razbate mereu...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Un cersetor crestin, credincios e mult, mult mai bogat decat un ateu plin de bani si de averi.