| andreidu a întrebat:

De ce sustin crestinii ca au monopol pe moralitate?

25 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Pentru ca cele 10 Porunci sunt Legea Morala data de Dumnezeu care este Dumnezeul crestinilor.

| HueyFreeman a răspuns (pentru EmaS):

Daca o lege morala are nevoie as fie scrisa si se impune si pedeapsa atunci aceasta este lege, dar nu mai este morala.

Răspuns utilizator avertizat
| danut a răspuns (pentru andreidu):

"Tu spui practic ca: -Dumnezeu a dat crestinilor o lege"
Sa -ti reiau "tema" :"Inteleg ca poti forma fraze ok gramatical si coerente. Dar asta nu inseamna ca spui efectiv ceva."
Complicat cu toate astea, nu? Cred ca totul se rezuma doar la o simpla fraza. Dumnezeu nu este un Dumnezeu DOAR al crestinilor ci ESTE DUMNEZEU al intregului univers, chiar de vrei sau nu. Legea MORALAS ESTE nu doar pentru mine, sau ortodocsi sau penticostali sau mormoni, etc ci si pentru RESTUL universului. Uite ca ai primit raspunsul la intrebare.

| M25M a răspuns (pentru EmaS):

1. Chestia cu cele 10 porunci este ca sunt de fapt vreo 5 evidente. Poruncile sunt impartite in a nu zice nasoale de Dumnezeu (egocentrism zic eu) iar celelalte practic, in limbajul cel mai simplist, spun sa nu faci lucruri urate, evidente. Daca mai avem nevoie de acele porunci in zilele noastre este trist, inseamna ca suntem inapoiati sa avem scrise pe foaie niste lucruri evidente.
2. Reiese din ce ai spus tu ca legea morala apartine crestinilor fiind emanta de zeul crestinilor, ceea ce implicit rezulta ca ceilalti de alte religii sunt imorali, ceea ce imi vine greu sa cred ca budistii nu sunt morali (ba chiar va intrece ).
3. Tot din ce ai afirmat reiese ca sunt mai multi zei, parca era numa unu valabil?

| EmaS a răspuns:

Ma desteptule, eu macar am raspuns la intrebare si ''cine stie, pricepe''. Dar tu, la ce ai raspuns? Vezi-ti barna din ochiul tau.

| Azµre a răspuns:

Țin pe mama dracu, de unde cu ideile astea... au monopol asupra proștilor

| Mădă0611 a răspuns:

Pentru ca doar la ei e moral sa violezi virgine, sa te casatoresti apoi cu ele, sa iti omori copiii, sa ai slugi, sa ai n sotii si n amante, slugile sotiei, si ce mai faceau aia din vechiul testament, poruncile tot de acolo sunt, asa ca...

| AvalohAlyn a răspuns:

Mantuitorul Iisus Hristos a fost un om MORAL, IUBITOR SI TOLERANT, IERTATOR! Noi Il urmam pe Iisus ca MODEL SUPREM!

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Gresit, eu unul n-m sustinut, dar poate fi adevarat in proportie de 100%

| martzian a răspuns:

Crestinii nu ar trebui sa sustina ca au monopol pe moralitate. Dumnezeu are, iar crestinul doar alege sa I se supuna.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce sta la baza acestei afirmatii?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu sustin. tind spre perfectiune si moralitate, conform celor zece porunci.e destul de greu, fiindca sufletul este ravnitor, dar carnea e neputincioasa.dar de unde scoateti prostiile astea? ca sa nu spun minciuni?

| victor987 a răspuns (pentru anonim_4396):

In primul rand sufletul e carne de fapt, nu exista asa ceva ci doar perceptia emotiilor tale si teama de necunoscut te fac sa aberezi... uite aici cat de morala e religia si divinitatea...
http://www.youtube.com/watch?v=zbDu0-K9cPk
http://www.youtube.com/watch?v=qL1A1fCRaaA
http://www.youtube.com/watch?v=mQorzOS-F6w
Dz=Mos Craciun pentru adulti...nimic altceva decat un dictator celest

Răspuns utilizator avertizat
| consilierultau001 a răspuns:

Nu este adevarat moralitatea ti-o induci u dupa educarea crestina pe care ai primit-o

| victor987 a răspuns:

Pai e un alt mijloc de manipulare dar faptul ca ai citit o carte sau crezi in prieteni imaginari nu are vreo legatua cu ce fel de om esti...