| VooDau a întrebat:

Ce semnifica numele Gabriel (este numele meu)?

Răspuns Câştigător
| Tweetymrrr a răspuns:

Numele Gabriel / Gabriela ( in limba latina : Gabrielus; in limba greaca : Γaβριήλ, Gabriēl; in limba araba : جبريل, Jibrīl or جبرائيل Jibrail; in aramaica : Aramaic: Gabri-el) isi are originea in limba ebraica (גַּבְרִיאֵל), avand semnificatia de "Dumnezeu este puterea mea / fiinta puternica / eroul meu ". Intelesul ebraic al numelui Gabriel este interpretat si ca " omul/barbatul puternic al lui Dumnezeu", "eroul lui Dumnezeu". "puterea mea este (in) Dumnezeu"
Unul din cei sapte arhangheli din traditia ebraica, mesager al lui Dumnezeu, ingerul Gabriel apare in doua pasaje din Evanghelia dupa Luca si este considerat, atat de crestini cat si de musulmani, ca un prevestitor al nasterii lui Ioan botezatorul si lui Isus.

Mai mult decat atat, in credinta islamica se spune ca ingerul Gabriel a relevat invataturile Coranului lui Mohamed si a trimis numeroase mesaje profetilor, aducandu-le la cunostiinta sarcinile ce le aveau de indeplinit.Ingerul Gabriel este considerat conducatorul celor patru ingeri favoriti ai Domnului si o reprezentare a spiritului adevarului, in unele interpretari fiind vazut ca o personificare a Sfantului Duh.De asemeni, Gabriel este mentionat in textele din religia Bahá'í, in special in lucrarea mistica "Cele sapte vai".
Baftă!

5 răspunsuri:
| AG a răspuns:

Buna, frate de nume:)) Uite aici semnificatia
http://godessdiana88sex1.blogspot.com/......ne-si.html

| FemeiaPisică a răspuns:

Sursa de la care am găsit aceste informaţii este din dicţionarul ortodox şi sper că o să îţi fie de folos.

Gabriel,Gabriela-din ebraică: Dumnezeu este puternic,numele acesta deosebit arătându-ne nu doar că Dumnezeu este Autotputernic,ci şi că omul îşi găseşte putererea în Dumnezeu,adică în credinţă şi iubire :puterea de a trece peste orice greutate, putere sufletească de a răzbi şi învinge în viaţă. Derivate:Gabi, Gavril, Gavrilă etc.

| julius a răspuns:

Salut, uite semnificatia numelui la adresa http://www.interpretare-nume.ro/Gabriel.html