| RAY a întrebat:

De ce tot mint teistii ca exista dovezi ca exista dumnezeu si de ce nu le prezinta? Desigur fara biblie, unde e dovada aia ca exista zeul vostru?

Răspuns Câştigător
| anamariarot a răspuns:

Adevărul din orice, nereferindu-se neapărat la partea spirituală. Toți oamenii care cred în ceva/cineva au și impresia că sunt deținătorii adevărului absolut când, să fim sinceri, mintea umană e efectiv prea îngustă încât să-l poată pricepe. Când ai impresia că l-ai descoperit, încep să mai apară întrebări cărora nu le poți găsi un răspuns, așa că eu cred că ar fi cel mai eficient să ne comportăm frumos unii cu alții, să încercăm pe cât posibil să nu facem rău și să nu suprimăm nimănui libertatea spirituală.
Dacă pe tine te împlinește să crezi în Dumnezeu, foarte bine, fă-o în continuare, însă nu te aștepta ca toți oamenii să rezoneze cu tine în privința asta.

40 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Te sinucizi cate un pic si de fiecare data cand mai pui cate o intrebare idioata dar tu nu te lasi. Discutia asta a mai avut loc. DOVADA palpabila exista peste tot dar tu NU o poti vedea ca esti ORB, armonia din natura, din Univers, faptul ca nu ai un corn in varful nasului sau pe piept arata ca nimic nu a aparut intamplator ci ca EXISTA cineva care a proiectat TOTUL. Aceasta entitate S-a facut cunoscut acelora carora si-au dat sema de existenta Lui si au CREZUT in EL iar EL s-a numit Dumnezeu (Yehova, Emanuel, etc) si a spus ca NU se va face cunoscut DECAT acelora despre care STIE ca vor CREDE in EL. Degeaba vrei DOVEZI, nu iti vor fi oferite DECAT atunci cand nu vei mai avea ce face cu ele, adica cand va fi prea tarziu si asta pentru NECREDINTA de care dai dovada.

| RAY explică (pentru danut):

Ma puteai fi sincer si sa spui ca nu sunt dovezi nu aiureli

| anonimg a răspuns:

Care este dovada că anul se termină pe 31 decembrie? În calendar nu am încredere căci a suferit multe modificări de-a lungul timpului.

Dar eu cred că Scriptura este adevărată, că evenimentele scrise în ea s-au împlinit și sunt în curs de împlinire.
Mai mult decât atât este certitudinea Duhului Sfânt care adeverește în duhul meu prezența lui Dumnezeu.
Experiența convertirii mele este o dovadă a existenței lui Dumnezeu.
Natura dovedește existența unui Creator.
Jertfa de la Golgota este o dovadă a prezenței divine pe pământ. Iar toate acestea vor fi cunoscute doar prin credință.

| RAY explică (pentru anonimg):

Eu cred ca nu stiti ce inseamna a dovedi ceea ce afirmati, ai raspuns pe langa total aiurea

| Mayhem666 a răspuns:

Nu prezinta dovezile pentru ca nu le au. Nu au cum sa prezinte ceva ce nu au. Ei spun asta doar pentru ca asa au auzit si ei de la parinti, bunici, etc.

| Donsavas a răspuns:

Ei nu susțin că există. Ei cred ca exista. Asa gandesc si e o convingere personală. Nu stau sa convinga pe nimeni care nu crede. Poate doar sa si justifice credința si convingerea lor.

| PumpkinDoll a răspuns (pentru Donsavas):

Sa vezi modul in care si-o justifica! Ei se simt ofensati doar pentru simplul fapt ca altii nu cred in aceleasi baliverne.Multi habar n-au sa faca diferenta dintre un satanist si un ateu

| RAY explică (pentru PumpkinDoll):

Corect

| RAY explică (pentru Donsavas):

Ba da spun ca exista dumnezeu si vor sa te convinga de credinta lor

| anamariarot a răspuns (pentru PumpkinDoll):

Lumea în general nu prea ştie de satanism(chiar dacă nu e adepta creştinismului) şi îl asociază cu imaginea lui satan din biblie, deşi în majoritatea cazurilor e vorba doar de o altă formă de păgânism

| Steregoi a răspuns (pentru PumpkinDoll):

Tu susții baliverne.

| Steregoi a răspuns (pentru RAY):

Ce corect mai? Nici vorba de corectitudine.

| Steregoi a răspuns (pentru anamariarot):

Nu e doar paganism. Sataniștii lucrează mai intens cu Satan. Sa stai departe de ei si sa nu te înscrii in clubul lor. Te sfătuiesc spre binele tau.

| PumpkinDoll a răspuns (pentru anamariarot):

Sa ai grija cu satanistii astia, sa nu te rapeasca si sa te sacrifice pe melodii de black metal.

| anamariarot a răspuns (pentru Steregoi):

Există mai multe tipuri de satanism, iar satanismul care e practicat de cei mai mulți nu se referă la strigoi și fantome, ci la pur individualism. În sanscrită, „satan" înseamnă „adevăr". Internetul e vast și poți căuta și singur informații.
Chiar am prieteni d-ăștia și sunt super inteligenți, au copii de care sunt foarte atașați, animale de companie și nu, sigur nu sunt criminali laughing

| anamariarot a răspuns (pentru PumpkinDoll):

Într-o pădure din Scandinavia pe o pentagramă din lumânări negre laughing

| Mircea08 a răspuns (pentru RAY):

Eu, de ex. nu am spus niciodata ca exista Dumnezeu. Spun insa ca eu CRED ca exista iar discutiile despre Biblie le port cu cei care CRED ca exista Dumnezeu. Locul in care noi discutam este un loc creat special pentru cei care cred in Dumnezeu. Ceilalti pot discuta in locul rezervat pentru stiinta, dar nu o vor face, si asta deoarece vor sa ajute credinciosii sa inteleaga piedicile pe care diavolul le pune in fata celor care vor sa se mantuiasca.

| RAY explică (pentru Mircea08):

Diavolul eu isi spun sa citesti biblia si sa afli ca satana nu pune piedica nimanui, iar satana este slujitorul lui dumnezeu,dumnezeu nu are rival,nimeni nu se lupta cu dumnezeu,dumnezeu nu a creat nici un rai, iad, dumnezeu nu promite nici o mantuire nici unde, iisus nu a scris nimic, iisus nu sa crezut dumnezeu

| Steregoi a răspuns (pentru anamariarot):

Am zis eu ca sunt criminali? Care "adevar"?

| mentholinks a răspuns:

Daca scoatem Biblia din discutie este foarte clar ca nu exista nicio alta dovada pentru existenta zeului crestin Eu sunt sau Isus sau Domnul sau Iehova sau cum il mai numesc ei. Dar nu va recunoaste niciun crestin lucrul acesta pentru ca in mintea lor l-ar ofensa astfel pe zeu. Orice eventuala alta dovada, cum ar fi complexitatea vietii poate fi aplicata oricarui zeu deci nu poate fi vreun indiciu pentru existenta lui YHWH.

| Steregoi a răspuns (pentru mentholinks):

Dă-ți icoana aia jos de pe profil. E urata rău.

| mentholinks a răspuns (pentru Steregoi):

Daca incetezi si tu sa mai raspunzi pe site promit ca o schimb. Esti prost rau.

| Steregoi a răspuns (pentru mentholinks):

Nu poti numi creatia lui Dumnezeu ca fiind proasta rau. E ca si cum te cataloghezi si pe tine la fel de rau. Iti bati joc de tine. Pacat.

| mentholinks a răspuns (pentru Steregoi):

Daca atat a fost Dumnezeu in stare sa faca... E plin de idioti la tot pasul, si eu ma numar printre ei dar macar nu mai bun botul la toata marlania din Biblie.

| Steregoi a răspuns (pentru mentholinks):

Ai deschis ochii ca Eva care a murit si a ratat viata vesnica?

| mentholinks a răspuns (pentru Steregoi):

Eu am mancat din pom si m-am iluminat. Tu crezi inca in intuneric, de aceea tot il pomenesti pe Satan desi nu este niciun lucru care sa-l invinovateasca sau sa indice ca ar avea vreo putere asupra oamenilor si deciziilor lor. Tu il folosesti ca sa dai vina pe el si sa-i iei apararea lui Dumnezeu. Tu esti orb si nu vezi ca totul se intampla conform cu voia lui Dumnezeu care ne lasa sa fim rai si necredinciosi pentru a putea sa ne pedepseasca si sa ne omoare pe majoritatea exact cum scrie in Biblie. Daca toti oamenii s-ar pocai, cum si-ar mai implini el prorociile pe care a jurat sa le implineasca? El ne impietreste inimile ca sa nu ne intoarcem la el si sa nu fim iertati exact cum a facut faraonului Egiptului.

| Steregoi a răspuns:

Am prezentat dovezi si fara Biblie dar ai uitat sau le ignori. Poti citi la rand miile de răspunsuri scrise de mine si vei găsi multe dovezi.

| RAY explică (pentru Steregoi):

Omule alea nu sunt dovezi si aberati

| PumpkinDoll a răspuns (pentru RAY):

Nu mai te lua de el, nu stii ca oamenii astia care fumeaza legale au nevoie de ajutor sa-si revina?rolling on the floor

| Steregoi a răspuns (pentru RAY):

Omule alea nu sunt dovezi ci aberatii ce scrii tu

| RAY explică (pentru Steregoi):

Ce faci ma, ma copiezi )))))))))))))))))

| Steregoi a răspuns:

Nu mai spune ca mint pentru ca nu mint. Si eu pot spune ca minți mult.

| Steregoi a răspuns:

Unde e dovada ca evolutia are loc si ca big bang-ul a avut loc? Nicaieri si in niciun fel. Nu ma lua cu milioanele de ani pentru ca tu nu ai trait milioane de ani ca sa stii sigur acest lucru. In Geneza se spune clar ca fiecare vietate se reproduce variabil s*au diversificat potrivit genului ei si nu se amesteca genurile intre ele. In Geneza se vorbeste despre soiuri din cadrul aceleiasi specii. Acele soiuri sunt variatiile genetice din cadrul aceleiasi specii sau gen. Biblia nu intra in detalii ce se intelege prin "specie" daca se refera la specie sau la gen insa cuvantul soi arata ca Dumnezeu a creat vietatile inclusiv bacteriile cu potential de variatie genetica generand diferite soiuri in cadrul aceleiasi specii sau gen de organisme. Un virus este multiplicat intr-o varietate de tulpini sau "soiuri" dar despre acelasi tip de virus de baza este vorba. Acele mutatii ale virusului sunt de fapt variatii genetice.

| RAY explică (pentru Steregoi):

De ce a creat microbi si virusi?

| Steregoi a răspuns (pentru RAY):

E vorba de un dezechilibru. In mediul lor initial conform proiectului bacteriile au un rol in digestie, etc. Virusii au rol de impuls imunitar. Fara ceva care sa provoace multiplicarea si imunitatea trupul devine ceva mai putin variabil. Lui Dumnezeu ii place varietatea in anumite limite. Un sistem imunitar perfect face fata virusilor. Unii virusi s-au raspandit din mediul lor natural proiectat. Un zoofil evolutionist pacatos a scurmat in mediul natural proiectat si a scos din mediul lui natural virusul HIV de la maimute. Virusul n-a vrut sa iasa dar zoofilul si-a bagat scula unde nu trebuia. E vorba de mai multi zoofili. Sau unii prin experimente genetice in laborator au luat maimuta si s-au jucat cu virusii ei in laborator. Se pare ca ultima varianta e mai plauzibila.

| anamariarot a răspuns (pentru Steregoi):

Adevărul din orice, nereferindu-se neapărat la partea spirituală. Toți oamenii care cred în ceva/cineva au și impresia că sunt deținătorii adevărului absolut când, să fim sinceri, mintea umană e efectiv prea îngustă încât să-l poată pricepe. Când ai impresia că l-ai descoperit, încep să mai apară întrebări cărora nu le poți găsi un răspuns, așa că eu cred că ar fi cel mai eficient să ne comportăm frumos unii cu alții, să încercăm pe cât posibil să nu facem rău și să nu suprimăm nimănui libertatea spirituală.
Dacă pe tine te împlinește să crezi în Dumnezeu, foarte bine, fă-o în continuare, însă nu te aștepta ca toți oamenii să rezoneze cu tine în privința asta.

| Mircea08 a răspuns:

Am mai discutat despre asta. Nimeni nu stie daca exista sau nu Dumnezeu. Trebuie sa crezi ca exista nu sa fii sigur, asa cum crezi in stiinta desi nici stiinta nu e ceva sigur.

| PrintesaGumitaa a răspuns:

Mai toate dovezile au fost distruse dealungul istoriei, totusi cateva au supravietuit cum ar fi giulgiul lui Iisus, piatra sau patul din pestera unde a fost "inmormantat" si acum e biserica sfantul mormant la Ierusalim. S-au facut teste atunci cand biserica a fost restaurata si a reiesit ca e din perioada cand a trait Iisus mai este si graalul.
Acum despre existenta lui dumnezeu nu s-au gasit artefacte, dar din moment ce Iisus a existat de ce nu ar exista si dumnezeu?
Ceva trebuie sa fi fost, la fel ca atunci oamenii spun ca trebuie sa vada ca sa creada iar cand au vazut nu au vrut sa creada.

| RAY explică (pentru PrintesaGumitaa):

Sunt tot felul de mituri daca cercetezi istoria si da multe au un sambure de adevar desigur poate fi explicat rational

| AlexandruMS1998 a răspuns:

Tu minti cel mai mult.Ateu care vorbeste doar despre religie.
Alta treaba n-ai?

| RAY explică (pentru AlexandruMS1998):

Si iisus ura religia eu doar il urmez