| anonim_4396 a întrebat:

Exista dovezi ca exista Dumnezeu? Nu ma refer la Biblie.

33 răspunsuri:
| shadovv a răspuns:

Oarecum.
1) Exista argumente precum summa theologica.
2) Nu poti dovedi nimic.

| OOOLEOOO a răspuns:

Nu...o carte, un manuscris vechi sau legende, sunt lucrurile care inspira o religie.

| Toluk19 a răspuns:

Dovezi fara Biblie.
Oamenii vad in clipa mortii cine vin dupa ei.

| Thunderstruck a răspuns:

Nu exista dovezi, tocmai de aia se numeste credinta, ca sa crezi fara dovezi.Argumentele filozofice aduse de crestini sunt ilogice si pot fi interpretate in mai multe moduri.

| RAY a răspuns:

In primul rand trebuie explicat ca credinta nu cere dovezii nu are ca baza dovezile desi nu cere/ofera dovezi si doar a crede, asa zisele dovezi sunt biblia, asa zisele minuni, icoane plagand etc desigur ca nu exista dovezi stiintifice ca exista dumnezeu

| reihiuke a răspuns (pentru RAY):

Chiar daca ar exista sau exista, nu ar putea exista dovezi stiintifice. Pentru ca trebuie sa privesti lucrurile la alta scara.

| RAY a răspuns:

Rasele cum au aparut din 2 oamenii, si daca poti vreau sami demonstezi sa vad cu ochii mei, universul a avut un inceput big bang, daca ai intelege fizica cuantica ai putea intelege ce a fost big bang, cauza big bang a fost universul cuantic care a facut a explodat din cauza presiuni gravitationale

| RAY a răspuns:

Cine te obliga vb cu cine vrei

| RAY a răspuns:

Ma bucur ca ai ajuns la concluzia asta si eu cred la fel

| Cosmin86 a răspuns:

E o explicatie destul de slaba, nu poti dovedi ca universul a "inceput" sa existe, poate a existat mereu.

Adevarul este ca nu exista nicio dovada stiintifica, s-a demonstrat ca se poate crea viata cu adn sintetic, deci toata teoria creatiei pica ( era oricum picata din simplul motiv ca avem atatea rase de oameni, daca toti eram din adam si eva am fi fost o singura rasa ).

| milan9 a răspuns:

- Unul dintre argumentele existenţei lui Dumnezeu a fost oferit de un mare om de ştiinţă, Erwin Schrödinger, laureat al premiului Nobel pentru fizică cuantică, care afirmă că volumul maxim al unei gene (particulă a materialului ereditar) poate fi cuprins într-un cub cu mărimea laturii de maxim 100 distanţe atomice – însumând astfel un număr de atomi cuprins între o mie şi un milion – în funcţie de tipul şi de mărimea atomilor). ----------------------------
Tot el afirmă că este practic imposibil ca acest număr limitat să poată explica un comportament ordonat, să formeze o structură organizată, să posede un,, program" de autoreproducere completă, de redare a unui caracter, funcţie sau organ în organismul dezvoltat ulterior, un,, program" de coordonare cu celelalte gene, de gestionare a unui metabolism propriu etc…

- Concluzia acestei realităţi este că existenţa şi manifestarea unei gene, şi prin translaţie – a vieţii în general, constituie, în faţa oricărei tehnologii avansate, o enigmă, un mister de neînţeles, o manifestare minunată a Sacrului, şi indirect, o dovadă, o sugestie sublimă a existenţei lui Dumnezeu, un "spaţiu" în care "lucrează" El…

| PαtнwαуTσBℓιѕѕ a răspuns:

Trecem la extreme daca nu crezi in propriul tau Creator.
http://www.youtube.com/watch?v=n4ImHc8cVXA&feature=youtu.be
Trezirea oamnei buni, Dumnezeu facea miracole si ieri si azi mai face pin oameni, Dumnezeu exista! nu va mai lasati deceptionati de Satan.El tot ce vrea e sufletul vostru.Si Isus va vrea sufletul va iubeste, ne iubeste, a murit pentru noi!

| AliGab a răspuns:

Dovada ca exista durerea ai? Doar o simti si te tanguiesti de existenta ei, dar de vazut nu o vezi. Asa si cu Dumnezeu. Cand te rogi sau strigi la El, Il simti si vei vedea si rezultatele rugaciunilor tale atata timp cat ele sunt spre folosul tau si al celor din jurul tau. Cu diferenta ca acum doua mii de ani Fiul lui Dumnezeu S-a si aratat oamenilor. Mai exista si o alta dovada: cauta sa stai in prezenta unui om induhovnicit dar si a unuia rau... este vreo diferenta? Daca da inseamna ca Dumnezeu exista...nu crezi? Sper sa-ti fie de folos

| reihiuke a răspuns:

Da. Dar trebuie sa ai cu ce sa le vezi. Exista anumite legi in univers, pe care nici stiinta nu le poate descoperi si cunoaste, pentru ca nu priveste din unghiul care trebuie happy E ca si cum ai cere unui catel sa inteleaga legea 1 a termodinamicii.

| casablanca40 a răspuns:

Nu, doar marturii fantasmagorice ale unor fanatici nebuni care considera ca l-au vazut, evident bazandu-se pe Biblie.

| 1Mihai1 a răspuns (pentru casablanca40):

Uşor cu jignirile.

| 1Mihai1 a răspuns (pentru casablanca40):

Dovezi ştiinţifice? Nu.

| casablanca40 a răspuns (pentru 1Mihai1):

Ce legatura are ce ai scris tu cu raspunsul meu?

| 1Mihai1 a răspuns (pentru casablanca40):

Al doilea răspuns nu era pentru tine, nu ştiu ce s-a înţâmplat.

| casablanca40 a răspuns (pentru 1Mihai1):

Dumnezeu.

| 1Mihai1 a răspuns (pentru casablanca40):

?

| casablanca40 a răspuns:

Accea cauza nu este fara doar si poate Dumnezeu. Tu doar ai "dovedit" existenta unui Dumnezeu deist si nu a Dumnezeului crestin.

| casablanca40 a răspuns:

Exista 2500 de zei. Respect toti zei creati de oameni in acelasi fel. II tratez in mod egal pe toti, nu sunt ipocrit. Singura dovada care atesta existenta zeului crestin este Biblia. "Teoria" cauza-efect atesta doar existenta unui zeu creator, si nu implicarea acestuia in viata noastra, exact ca in ideologia deista.

| nicolaenistor a răspuns:

La o asemenea intrebare niciunu nu poate stii. dar din cate se aude da El exista.

| 1997biju a răspuns:

Da toate miracolele care sau intamplat in lume si locurile antice o sa iti dau mai multe linkuri sa vezi cu ochi tai

http://www.youtube.com/watch?v=zjlRNtxnlpM

| adycanepa a răspuns:

In 1940, Kurt Godel, cunoscut ca matematician si ca un personaj excentric al vremurilor sale, sustinea ca a gasit dovada stiintifica a existentei lui Dumnezeu. Formula lui matematica nu a fost copiata de nimeni pana la sfarsitul anilor ’70. Godel nu a spus un cuvant despre descoperirea sa, pana cand nu a fost sigur ca va muri. Formula matematica a existentei lui Dumnezeu a fost publicata abia in 1980, la 40 de ani de cand fusese gasita. formula matematica Dumnezeu

Godel si-a bazat argumentul pornind de la cel al Sfantului Anselm. Sfantul Anselm L-a definit pe Dumnezeu ca pe cel mai impunator lucru din Univers. Nicio fiinta mai puternica nu putea fi imaginata de mintea umana. Prin umare, daca Dumnezeu nu exista, atunci trebuie sa ne gandim la o fiinta si mai puternica decat el si care, evident, exista. Cum nu a fost posibil, prin definitie, a imagina un lucru ma impozant decat cel mai impunator lucru imaginabil, atunci, Dumnezeu trebuie sa existe.

Godel a modificat un pic argumentul lui Anselm. A folosit logica modala. Logica modala face distinctia intre diferitele stadii ale supozitiilor. Unele supozitii sunt demonstrabile in cateva cuvinte, altele sunt demonstrabile numai printr-un cuvant, iar altele sunt demonstrabile in toate cuvintele. Daca sunt posibile in toate cuvintele, atunci ele sunt considerate intotdeauna "necesare".

Dumnezeu poate fie sa existe in mod "necesar", fie sa nu existe in acelasi mod "necesar". Daca Dumnezeu este o fiinta atotputernica si el exista, atunci el exista in toate cuvintele. Daca nu exista, atunci nu exista in toate cuvintele in mod necesar. Indiferent cat de mica este sansa, Dumnezeu poate exista. Asta inseamna ca Dumnezeu nu poate in mod necesar sa nu existe. Din moment ce alegerea poate fi facuta intre: "Dumnezeu exista in mod necesar" si "Dumnezeu nu exista in mod necesar", si am eliminat posibiltatea ca el sa nu existe in mod necesar, atunci singura posibilitate este aceea ca el exista in mod necesar.

| danny0152 a răspuns:

Numai un cioban nu ar putea vedea dovezile ca Dumnezeu exista.In primul rand Dumnezeu a facut niste proorocii in apocalipsa si Daniel in care a specificat anul intamplarii cu secole inainte iar profetiile s-au implinit in anul respectiv.In al doilea rand nu numai Biblia ne vorbeste despre Dumnezeu ci si coranul si tora iudaica precum si multe alte carti inspirate de Dumnezeu.In cuprinsul pentateului exista cateveva blesteme pe care Dumnezeu le-a facut asupra omenirii:a spus ca rautatea unui om nu va mai trce peste 120 de ani si pana azi nu oricine trece de aceasa varsta apoi sclavagismul negrilor este datorat blestemului lui Dumnezeu pe care la facut copiilor lui Noe, distrugerea Ierusalimului care este proorocita in carte lui Matei inlegatura cu evenimentul istoric cand generalul roman Titus a venist cu armata la portile cetatii din Ierusalim care era cea mai puternica cetate din acel timp si nici el nusi inchipuia cum sa o cucereasca dar Dumnezeu a profetizat ca nu va ramane piatra pe piatra di acea cetate si portile Ierusalimului pu si simplu sau deschis inca nu se stie de ce.Iar cu totii am auzit de satanisti de vrazitori de fantome etc. daca acestea exista cu adevarat cum de Dumnezeu nu exista pentru ca stim ca Dumnezeu le-a facut pe toate.Si ca sa fac o legatura cu Biblia si cu dovezile arheologice sau gasit bucati din corabia lui noe, sa gasit cetatea plina de aur a lui Zaharia sau gasit manuscrisele de la M.Moarta in care se afla fiecare carte a Vechiului T si altele toate dupa indicatia Bibliei care specifica locul timpul si detalii ale actiunii si cred ca si chivotul va fi descoperit in vremea sfarsitului cum Dumnezeu a spus. Daca vreti sa vedeti dovezile existentei lui Dumnezeu ducetiva in Israel si veti gasi

| Cristina17Adda a răspuns:

Da! O dovada este ca tu traiesti acum.
De unde crezi ca este pamantul acesta?
Cine crezi ca a facut oamenii?
Tu puteai sa mori la nastere, sau intr-un accident, sau de o boala, sau de anumite cauze.
Dar tu traiesti acum, si datorita cui?
Lui Dumnezeu care e prea bun cu tine si cu mine si cu toti oamenii, cu toate ca oamenii sunt asa de rai.
Ce alte dovezi mai vrei?
Sunt oameni care au citit biblia si cea mai mare dovada a fost ca S-au intalnit cu Dumnezeu, sincer, l-au vazut si au vorbit cu el, apoi a crezut si cum spuneti voi, a devenit "pocait".
Dar asta nu e o rusine cum voi spuneti, ci din contra, este o onoare, pentru. k un pocait s-a intalnit cu adevarat cu Dumnezeu, si vorbeste cu el zilnic, si e cu el mereu si il pazeste de rele si de orice alt accident. si cel mai important, il sfatuieste si il ajuta sa ii mearga bine!
Iar tu traiesti acum pentru. k Dumnezeu e prea bun cu tine.

| Sceptik a răspuns:

Iti spun o istorioara doar.
-Gheorghe zice :O sa va dovedesc ca daca Dumnezeu exista, atunci El este rau. A creat Dumnezeu tot ce exista? Daca Dumnezeu a creat totul, atunci el a creat si raul, ceea ce implica ca El este raul.
-Neculai : Ma scuzi Gheorghe. Exista recele, adica racoare?
-Gheorghe: Ce intrebare este asta? Bineinteles ca exista. Nu ti-a fost niciodata frig?
-Neculai : De fapt, domnule, frigul nu exista. In concordanta cu legile fizicii, ceea ce consideram ca fiind rece este in realitate absenta caldurii.
-Neculai : dar, exista intuneric?
-Gheorghe : Bineinteles ca exista.
-Neculai : Te inseli mai Gheorghe, Nici intunericul nu exista. Intunericul este in realitate absenta luminii. Putem invata despre lumina, dar nu si despre intuneric. Raul nu poate exista. Este la fel ca intunericul si frigul. Dumnezeu nu a creat raul. Raul este rezultatul a ce se intampla atunci cand oamenii nu cred in iubirea lui Dumnezeu, prezenta in inimile lor...

In concluzie, crezi ca raul/binele,/lumina/intunericul, Tu si Eu am aparut dinadins...sun sute de dovezi, iar Biblia e cea mai buna dovada. Cred ca n-ai citi niciodata de zici ca "in afara de ea". Toate cuvintele acelea nu sunt scrise de om. cine e asa destept sa scrie atata intelepciune.

| Naganori a răspuns:

Depinde... fiecare om Îl percepe diferit, ce înţelegi tu prin Dumnezeu?