| HailMary a întrebat:

De ce toti crestinii spun ca daca fumezi Marijuana este un pacat.

Marijuana nu creeaza dependenta [decat psihica, si laptele cu miere poate da dependenta psihica tine de caracter aici]
Marijuana il relaxeaza pe om, nu cauta scandal, se simte bine spre deosebire de alcool care te face sa devii agresiv, te simti rau.

Sunt multi "crestini" care de paste sau craciun trag baute din care iese cu bataie sau mai rau accidente in trafic / coma alcoolica.

De la marijuana nu a fost nici macar un singur deces.
Eu cand fumez ma simt bine si vreau sa se simta toata lumea de pe langa mine tot bine si sa aiba o zii frumoasa [fie ca fumeaza sau nu]

Pana la urma urmei e o planta, si dumnezeu a lasat toate plantele pe pamant nu? astept comentarii

Răspuns Câştigător
| Wøodenpints a răspuns:

Nici cartofii prăjiţi, slănina sau cârnatii nu au un efect bun pentru ficat, dar nu este păcat să le consumi. Cum vine asta?

20 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Pentru ca orice lucru care pune stapanire pe tine este un pacat.Este scris sa nu dam bani pe lucruri care nu satura.Deci este o risipa.

| Polaris a răspuns:

Fumează ce vrei, omule, cât timp nu afectează pe nimeni altcineva.

| doctorandus a răspuns:

Fumatul unor droguri ca marijuana și hașiș dăunează organismului, fie și din cauza fumului de tutun care conține extrem de mult monoxid de carbon cât și unor substanțe cauzatoare de cancer pulmonar, gât sau al cavității bucale, existente în fumul de țigări.

Studiile au arătat că persoanele care consumă canabis se expun unui risc mai mare de a face boli mintale, cum ar schizofrenia.[1][2] Canabisul este corelat cu o creștere dependentă de doză a riscului de a avea tulburări psihotice[3] iar uzul frecvent este corelat cu dublarea riscului de psihoză și schizofrenie.[4][5] În timp ce mulți cercetători acceptă ideea conform căreia canabisul este o cauză ce contribuie la a deveni bolnav de schizofrenie,[6] teza rămâne controversată.[7][8]

Citat de pe http://ro.wikipedia.org/wiki/C%C3%A2nep%C4%83_indian%C4%83

| HailMary explică (pentru doctorandus):

Ce fum de tutun prietene? vorbim doar de marijuana.

Si tot nu miai raspuns de ce e considerat un pacat.
si acolo scrie uz frecvent.
daca fumezi vineri seara una nu ai nici pe dracu.

teza rămâne controversată: e discutabila, nu e 100% sigur

de altfel poti si sa o manaci nu trebuie neaparat fumata

| danay72 a răspuns:

Biblia spune ca orice lucru care,, murdareste''corpul e un pacat.Adica lui Dumnezeu nu-i place sa ne facem rau in mod constient, dar aici sunt incluse si fumatul, a mesteca nuca betel, betiile, drogurile etc. 2Corinteni7:1

| Farruko35 a răspuns (pentru danay72):

Salut.Parca ai zis ca Dumnezeu cand a zis "Nu ce intra in gura spurca pe om, ci ce iese din gura lui." nu conteaza ce bagam in gura, si aici ai zis ca putem sa bem si sa mancam orice. Si daca bem sucuri, ceaiuri, si ele ne afecteaza corpul.Cum vine asta?
Mie mi-e frica sa mai beau un ceai, un suc etc. Mai am o intrebare: Trebuie sa mancam neaparat doar cand ne este foame?

| danay72 a răspuns (pentru Farruko35):

Intervin alte principii biblice. De exemplu, 2 Corinteni 7:1 arata clar ca sa nu ne murdărim corpul. Adică sa avem grija de sănătatea noastră. Putem manca și bea mâncăruri care nu afectează sănătatea, dar toate echilibrat.

| RAY a răspuns:

Amice orice drog te ucide in timp
topul droguriilor care te ucid in timp
1 mancarea fast food
2 zaharul -otrava
3 bautriile gen coca cola toate otravite cu chimicale
4 alcoolul
5 droguriile
6 fumatul
7 fumul care il inchalezi
8 chiar si parfumurile, speryruile contin tot felul de chimicale

totul ucide amice in timp nu azi dar peste 5, 12 ani te vad ca mori pentru ce?
du o viata sanatoasa ai grija de tine adevarul e ca intr-un magazin 90% e otrava din pacate

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

,,Marijuana nu creează dependenţă DECÂT psihică''. Glumeşti, nu? De parcă asta nu ar fi suficient, oricum. Ca să nu mai menţionăm că nu e adevărat. Marijuana are repercusiuni FIZICE nefaste asupra organismului uman, îndeosebi dacă e consumată pe o perioadă îndelungată de timp (e.g. deteriorarea memoriei, reducerea capacităţii de concentrare în activităţi relativ simple, precum conducerea autovehiculului, este factor important de risc în apariţia bolilor precum astma, a afecţiunilor cardiace şi a numeroase forme de cancer, lezarea ţesuturilor şi celulelor plãmânilor responsabile cu apãrarea împotriva viruşilor şi infecţiilor etc.)
Şi dacă îndrăzneşti să compari efectele marijuanei asupra organismului uman cu cele ale laptelui cu miere...

Dar care este ideea esenţială, de fapt, în toată povestea? DEPENDENŢA, de orice tip, este dăunătoare omului. În primul rând psihic. Şi dacă tot ai introdus în discuţie perspectiva creştină, dependenţa de ORICE este păcat.,, Orice'' însemnând banii tăi, iubitul/iubita, bijuteriile, serviciul, căţelul, Coca-Cola, Facebook, ochelarii de soare ş.a.
Nu are importanţă dacă eşti dependent de gumă Hubba-Bubba. Ideea e că eşti Dependent de ceva. Apoi, dacă acea substanţă/obiect/persoană de care eşti dependent/ă îţi mai este şi nocivă pe plan fizic, se numeşte autodistrugere.
Se ştie că marijuana afectează chimismul creierului. E lesne de înţeles că o substanţă care îţi afectează negativ capacitatea de judecată (chiar şi numai pe termen scurt) este vătămătoare pentru tine şi e contraindicat a o consuma. De preferat e...să fii lucid.

Sunt multe lucruri lăsate de Dumnezeu pe pământ, dar asta nu înseamnă, nici pe departe, că e perfect normal să devenim dependente de oricare dintre ele. E absurd.

*Cât despre acei,, creştini'' care au un comportament precum cel descris de tine, este evident că sunt doar creştini nominali. Şi bine-ai făcut că i-ai pus între ghilimele (admiţând, deci, că nu sunt creştini autentici). Aşadar, care era argumentul?

| vitbsk a răspuns:

Considerând, Trupul, Templu al Duhului Sfânt, tot ceea ce îi este nociv sau nu îi e de folos, este împotriva firii şi a Lui Dumnezeu.
Poate iarba dracului nu dă dependenţă fizică, dar dependenţă psihică şi financiară dă. Pe lângă asta nu are un efect bun pentru plămâni şi mulţi comit ilegalităţi pentru a putea cumpăra. Ca să nu mai zic de faptul că mulţi au început cu droguri recreaţionale iar, apoi au dat-o pe substanţe din ce în ce mai tari în căutarea de noi senzaţii.

| HailMary explică (pentru vitbsk):

Pe substante din ce in ce mai tari poti da oricum.
Dependenta financiara da si mancarea care trebuie sa o cumperi altfel mori, la fel si bunurile casnice care iti usureaza viata.

Dependenta psihica iti poate provoca orice de la iarba pana la dulciuri.

Alcoolul si Tutunul este multi mai nociv decat iarba.

Fumatul unei ţigări de marijuana pe zi nu dăunează sănătăţii plămânilor, spun oamenii de ştiinţă de la Universitatea California, San Francisco.

Mai mult, consumul ocazional de marijuana îmbunătăţeşte uşor circulaţia aerului în plămâni şi volumul acestora, spun cercetătorii, citaţi de LiveScience.com. Se pare că asta s-ar datora faptului că persoanele care fumează de marijuana obişnuiesc să inspire adânc fumul.

Un alt studiu realizat de curând a demonstrat că marijuana îi face mai deştepţi pe bărbaţii de vârstă mijlocie. Fumatul de marijuana le îmunătăţeşte acestora capacităţile cognitive, au conchis oamenii de ştiinţă de la King's College London.

Fumul dauneaza da, dar si fumul care vine de la un rgatar care il inspiri dauneaza.

Informativa

| vitbsk a răspuns (pentru HailMary):

Tu ai întrebat din perspectivă creştină, nu medicală, din acea perspectivă ai primit răspunsul mai jos.

| HailMary explică (pentru vitbsk):

Considerând, Trupul, Templu al Duhului Sfânt, tot ceea ce îi este nociv sau nu îi e de folos, este împotriva firii şi a Lui Dumnezeu.

Dulciurile si mancarurile grase duc la obezitate ceea ce este nociv.

Orice este abuzat este nociv!

| HailMary explică (pentru vitbsk):

Considerând, Trupul, Templu al Duhului Sfânt, tot ceea ce îi este nociv sau nu îi e de folos, este împotriva firii şi a Lui Dumnezeu.

Dulciurile si mancarurile grase duc la obezitate ceea ce este nociv.

Orice ce este abuzat este nociv.

[scuze daca e double post da se incarca greu pagina]

| vitbsk a răspuns (pentru HailMary):

Orice este abuzat este nociv.
Ţi-ai dat răspunsul, şi totuşi iarba dracului spurcă trupul, la fel cum tămâia îl sfinţeşte.
Eu am răspuns la întrebarea ta, nu te-am judecat.
Exista o maximă în creştinism :
NU TOT CE ÎŢI ESTE PERMIS, ÎŢI ESTE NECESAR.

| Wøodenpints a răspuns (pentru vitbsk):

Nici cartofii prăjiţi, slănina sau cârnatii nu au un efect bun pentru ficat, dar nu este păcat să le consumi. Cum vine asta?

| vitbsk a răspuns:

"Dependenta financiara da si mancarea care trebuie sa o cumperi "
Mâncarea e necesară, psihotropele NU

| HailMary explică (pentru vitbsk):

Sa mergi la un film odata pe saptama NU e necesar si totusi sa fumezi intr-o viner seara deja e DEPENDENTA financiara

| AlbaAura a răspuns:

Nu consider ca este un pacat.Asi spune ca este un viciu.

| JungleHell a răspuns:

A lasat Dumnezeu iarba, dar asta nu inseamna ca toate ierburile ni le-a lasat sa le,, fumam''. Pe alea le-a lasat ca au alt rol in natura. Din pacate omul cauta mai usor raul decat bine. O fi ea iarba lasata de Domnu' dar el a mai lasat si,, otravuri''. Clar fumatul nu e bun, orice ai fuma, plamanii au nevoie de aer curat nu de fum, caci altfel traiam intr-o atmosfera de fum. Decat sa dai 10 ron pe un joint mai bine iti iei doi hamburgeri. N-o da ea dependenta mare, dar compozitia chimica e daunatoare. Domnu' a lasat pe Pamant lucruri pe care sa le foloseasca omul si lucruri care sunt ale naturii. Intelegi? Acum daca a lasat uraniul asta nu inseamna ca trebuie sa-mi fac verigheta din acest metal.

| JuAl a răspuns:

Da. Este un pacat. Tu ai spus ca iti da nu stiu ce senzatii si iti place. Asta inseamna ca te-ai drogat. Orice lucru care iti da depedenta reprezinta o idolatrie, idolatria fiind unul dintre cele mai mari pacate. Nici nu aqvem voie sa ne cautam senzatii intr-un mod artificial (chiar daca marijuana este naturala) ceea ce ar insemna ca ti-ai creat o fericire fortata.