| AvalohAlyn a întrebat:

De ce trebuie sa citesti Biblia si ce descoperi in ea? Voi ati citit-o?

21 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Biblia te ajuta în primul rand sa îl cunoști pe Dumnezeu, dar și scopul sau cu privire la oameni. Afli raspunsuri biblice la intrebarile importante ale vietii, cum ar fi:cum poți fii fericit, de ce îmbătrânim și murim, ce se întâmplă cu noi când murim, etc. Merita citita și studiata cu multa atenție.

| ania a răspuns:

Eu o citesc în general zilnic și e cartea de căpătâi a vieții mele, am descoperit caracterul Creatorului nostru, dragostea Lui, sensul vieții, o oglindă pentru a vedea ce greșesc, cum pot să mă schimb în bine, m-a ajutat să găsesc salvarea sufletului, siguranța că viața de dincolo o voi petrece împreună cu El.

| Mayhem666 a răspuns:

Nu scrie nicaieri ca trebuie sa citesti Biblia. O citesti daca vrei. Descoperi numai povesti de adormit copii. Nu, nu am citit-o, si nu o voi face.

| Clorox a răspuns:

Am citit cat de cat, dupa mi-am dat seama ca nu e interesanta!
Dupa am folosit-o in alte scopuri, paginile sunt perfecte pentru cuie happy

| WaterDrop a răspuns:

Nu trebuie sa citesti Biblia daca nu doresti sa faci asta.Nu ti`o poate impune nimeni.Este alegerea ta daca vrei sa crezi in ea sau nu.

| AC4S4 a răspuns:

Daca esti crestin ar trebui sa stii in ce crezi si ce presupune asta. Deci mai degraba ar fi un lucru rau sa spui ca tu crezi dar nu vrei sa citesti.
Majoritatea incep cu Vechiul testament (multa descriere, istoria evreilor) si le este greu sa termine. Mai bine te iei dupa un plan de citire. Cu planul asta citesti cateva capitole din vechiul testament, si cateva din noul testament in fiecare zi.
https://www.blueletterbible.org/dailyreading/PDF/1Yr_OTNTPlan.pdf

| ShaOfHatred a răspuns:

Nu te obliga nimeni sa citesti Biblia. In Biblie gasesti tot ce trebuie sa stii. Am citit-o de 2 ori cap coada si inca o data pe sarite.

| drutzix a răspuns:

E bine sa o citesti si sa o analizezi logic, asa vei deveni cel mai repede ateu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este plină de povești cu evrei și mai are și afirmații gen "Iubește-ți aproapele" ca să tragă la creștini în rest nu este nimic bun de ea. Dar dacă te interesează nu te oprește nimeni s-o citești.

| Elide a răspuns:

Eu una am citit.o, am descoperit în ea multe raspunsuri care nu le găseam pe nicăieri erau permanente întrebări in mintea mea legate de Creator și nu le găseam răspuns le.am găsit însă în Biblie, când eram mică am citit Biblia pentru copii atât de mult mi.a plăcut încât zilnic citeam din ea, nu te forțează nimeni s.o citești este alegerea ta dacă simți s.o citești o citești dar daca nu simți nu o citii deoarece obligat nu o sa te atraga, faci ce simți.

| Mayhem666 a răspuns (pentru Elide):

Nu-mi dau seama de ce mi-ai votat raspunsul ca nefolositor si eronat, cand eu doar am raspuns sincer la o intrebare care este pur si simplu conversationala si nu cere nici un fel de ajutor. Acum ar fi frumos din partea mea sa-ti fac si eu tie la fel, dar ma consider bun astazi, si trec asta cu vederea, dar doar de data asta, data viitoare nu te iert.

| Elide a răspuns (pentru Mayhem666):

Sa nu mă ierți laughing laughing laughing

| Mayhem666 a răspuns (pentru Elide):

Ok, daca asa vrei tu...

| Elide a răspuns (pentru Mayhem666):

Pai cum sa nu îți evaluez răspunsul când tu spui că găsești în ea numai povesti când nici macar habar nu ai ce scrie in ea, daca o citeai mai ziceam a citit.O și a tras aceasta concluzie dar tu hop povesti când nici macar nu.ai citit.o.

| Mayhem666 a răspuns (pentru Elide):

Asta nu conteaza, eu m-am suparat ca mi-ai votat raspunsul astfel, iar eu nu am facut altceva decat sa raspund sincer. Eu zic sa nu trecem la continutul raspunsului cand nu e cazul. Tu mi-ai votat raspunsul asa, pentru ca nu ti-a convenit cum am raspuns, asa puteam si eu sa-ti fac tie, ca nici mie nu mi-a convenit cum ai raspuns. Cum spuneam si mai sus, sunt baiat bun azi, asa ca ma abtin.

| Aslam a răspuns:

N-am citit-o, n-o voi citi.

Răspuns utilizator avertizat
| JesseH a răspuns:

Ca să exiști. Ca să descoperi viața, fericirea. Așa cum corpul are nevoie de hrană, așa și sufletul.

„Iată, vin zile, zice Domnul Dumnezeu, când voi trimite foamete în țară, nu foamete de pâine, nici sete de apă, ci foame și sete după auzirea cuvintelor Domnului. Vor pribegi atunci de la o mare la alta, de la miazănoapte la răsărit, vor umbla istoviți încoace și încolo, ca sa caute cuvântul Domnului, și tot nu-l vor găsi." (Amos 8:11-12)

„Cine cugetă la Cuvântul Domnului găsește fericirea, și cine se încrede în Domnul este fericit." (Proverbe 16:20)

Am citit-o de mai multe ori. De fiecare dată sapi mai adânc și găsești comori mai mari. Ia-ți ceva timp și o să zici și tu:

„Când am primit cuvintele Tale, le-am înghițit; cuvintele Tale au fost bucuria și veselia inimii mele" (Ieremia 15:16)

Dacă n-o faci, rămâi cu turma... „îți merge numele că trăiești, dar ești mort." (Apocalipsa 3:1)

| Gaby227 a răspuns:

Nu trebuie sa citesti biblia neaparat ci sa cunosti cat mai multa religie.
Eu asa am devenit ateu.
Nu ai cum sa iti creezei o opinie daca nu cunosti.
Sfatul meu e sa o citesti si sa te decizi daca crezi sau nu.
Daca mai ai intrebari legate de acest subiect as fi fericit sa iti raspund.
Numai bine

| kratos1234 a răspuns:

Cand o sa o incepi sa o citesti, o sa crezi ca sunt povesti!
Dar totul este adevarat!
Uite longivitatea biblica!
Matusalem 969 969
Iared 962 962
Noe 950 950
Adam 930 930
Set 912 912
Cainan 910 910
Enos 905 905
Mahalaleel 895 895
Lameh 777 753
Sem 600 600
Eber 464 404
Cainan — 460
Arpaxad 438 465
Salah 433 466
Enoh 365 365
Peleg 239 339
Reu 239 339
Serug 230 330
Iov 210? 210?
Terah 205 205
Isaac 180 180
Avraam 175 175
Nahor 148 304
Iacob 147 147
Esau 147? 147?
Ismael 137 137
Levi 137 137
Amram 137 137
Kohath 133 133
Laban 130+ 130+
Debora 130+ 130+
Sara 127 127
Miriam 125+ 125+
Aaron 123 123
Rebecca 120+ 120+
Moise 120 120
Iosif 110 110
Iosua Navi 110 110

Iosif 110 ani crezi? pun pariu ca da! Metusalem 969 ani crezi?

| RebecaRahelaAbigail a răspuns:

1. Trebuie sa citesti Biblia pentru ca e Cuvantul lui Dumnezeu pentru oameni, pentru fiecare om in parte.
2.In ea descoperi ca Dumnezeu are un plan de mantuire pentru fiecare om, ca El ne iubeste mai mult decat pe oricine sau orice altceva, dar ca El este si drept si va face o judecata de care vor avea parte toti oamenii.
3. Am citit-o cap-coada de vreo 4 ori, si in fiecare zi cate vreo 2-3-4-5 capitole. Am citit foarte multe carti, ar mai frumoasa ca Biblia nu a fost si nu este niciuna. Te incurajez sa incepi si tu sa citesti! laughing)