| anonim_4396 a întrebat:

De ce trebuie sa murim ca sa traim vesnic?

Răspuns Câştigător
| Mosotti a răspuns:

Pai cand mori te-ai dus dracu, nu mai traim deloc si nicaieri, aia e o iluzie religioasa pentru ca multi nu accepta viata de cacao, si atunci daca ar sti ca o viata trag degeaba, cine stie ce s-ar intampla, sau altii nu accepta ca ei dispar.
Dar un om okey, isi da seama ca e vrejeala.

8 răspunsuri:
| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Pentru ca asa vrea Dumnezeu "El" ne-a creat.

| Mosotti a răspuns (pentru Pricope_Marius_1997):

Da si daca ala vrea sa ne aruncam in cap, ne aruncam? Cine e el sa fie Hitler? Oamenii nici nu se prind ca si iluzia asta cu dumnezeu este nazista sau comunista, deci si asa arata ca e ceva rau, adica un dictator care face ce vrea si noi ca prostii sa fim sclavii lui! Pai asta e democratie?
Lasa domne omu sa aleaga, nu sa fac ca x, si daca nu fac sa nu stiu ce sa fie, adica ce facem, fugim de comunisti dar nu-l vedem pe asta religios (chiar daca e o iluzie, e una comunista)? Poate eu vreau altceva na! Nu vreau ca el.
Ma mir cum oamenilor le place sclavia asta si ca idee, contra la asta nu tipa ca e comunism.
De fapt e nazism, ca nazismul era sclavie! Comunistii iti mai dadeau o casa, iti mai dadeau ceva. Ceilalti cereau dar nu iti dadeau nimic, deci mai grav.

Dar asa au conceput-o tot nazistii lumii ca sa conduca lumea prin asta, lumea sa zica ca dumnezeu a vrut cutare, si sa nu comenteze. De parca conteaza cine vrea, mie nu imi convine si nu fac fara ceva la schimb, dar lumea e mai asa, ce sa zic.
Ca daca ne gandim, nimic nu da la schimb, exact ca nazistii. Sa fac aia aia aia, dar ce iau in schimb? Munca multa, bani putini, boli, relatii care nu merg, si murit ca prostu murat in propriile mizerii, pentru asta sa sclavesc eu aluia de care zici tu? Deci e modelul celor care conduc lumea, ca nu avea religia cum sa fie altfel.

| Termopile a răspuns:

Pentru că in lume este păcat iar Dumnezeu trebuie să știe cine merită si cine nu să fie in rai. Vezi tu Adam si Eva erau in Rai și traiau vesnic dar sau lăsat influențați de? să păcătuiască astfel ei au pierdut raiul si veșnicia ei au fost zgorniti din rai iar noi toți acum trăim pe acest pământ condus de? iar undeva in cer se află Dumnezeu care decide după moarte dacă meriți sau nu raiul.

| RAY a răspuns (pentru Termopile):

Erau in gradina edenului

| Termopile a răspuns (pentru RAY):

A scuze am greșit da erau in gradina edemului

| RAY a răspuns (pentru Termopile):

Ideea de rai si iad nu exista in vechiul testament

| Termopile a răspuns (pentru RAY):

Știu am greșit