| anonim_4396 a întrebat:

Credeti ca Biblia este Cuvantul suprem al lui Dumnezeu?

21 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Nu.

| danay72 a răspuns:

Da,e ca o scrisoare din partea lui pentru noi. 2Timotei3:16,17

| Narcis2007 a răspuns:

Nu

| OnuOnulică a răspuns:

Nu neapărat.
Eu credă în Dumnezeu dar asta nu însemnă că, cred și în biblie.
Sper să mă înșel.

| milan9 a răspuns:

"Cărţile" Bibliei au fost scrise chiar de apostoli, iar pe lângă aceştia, au mai transpus în scris şi unii ucenici direcţi ai lor sau ai Mântuitorului Hristos.

Având la dispoziţie toate dovezile istorice, biblia creştină a rămas neschimbată de 2000 de ani (cel puţin în Biserică, aşa s-a întâmplat!).

Cu totul alta este situaţia textelor apocrife, a pseudo-evangheliilor, aşa-ziselor evanghelii, care pur şi simplu nu s-au încadrat în PERIOADA APOSTOLICĂ, ci au fost doar falsuri demonstrate.

Toate acele texte apocrife au apărut cel mai probabil târziu, în sec III- IV! canonul Bibliei era deja încheiat de vreo 200 de ani, aşa cum azi e încheiat de vreo 1900.

Din mai multe motive deci, orice text apocrif, apărut la 200 sau la 1900 de ani după încheierea canonului biblic, nu mai poate fi "ataşat" acestuia din motive lesne de înţeles. Apostolii nu erau singurii care ştiau să scrie.
Existau mulţi alţii, plus o serie întreagă de "neprieteni" cu alternative sectante, gen gnostici, etc...

Unele dintre texte (Epistola lui Barnaba, Păstorul lui Hermas), sunt cunoscute de Biserică şi chiar recomandate ca lectură patristică prin diferite ediţii tipografice, dar din motive obiective certe nu pot fi considerate a avea aceeaşi valoare cu Sfânta Scriptură.

| zurick a răspuns:

Daca era cuvantul lui Dumnezeu nu trebuia sa fie perfecta?! Raspunsul meu este nu.

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Este cuvantul pentru oameni

| sublime89 a răspuns:

Nu, zeii nu sunt autori prea renumiti.

| martzian a răspuns:

Da. Biblia este Cuvantul lui Dumnezeu.

| Lizzu a răspuns:

Nu. Cu nici un chip.

Dar tu crezi ca e normal ca oamenii sa adore o entitate, spirit, fiinta suprema care indeamna si da porunca sa fie ucisi cei care se pun contra credintelor si invataturilor sale?
Ce libertate de alegere mai e?

--De ce mai suntem cu liber arbitru daca tot ne asteapta pedeapsa la capatul drumului?
-Cum poti adora o fiinta care iti da la alegere doar 2 chestii: de partea ei sau nu iar daca cumva alegi sa nu fi de partea ei, te pedepseste. Nu inteleg unde e libera alegere.

Cand lasi pe cineva sa aleaga inseamna ca ii accepti alegerea fara alte comentarii.

Nu vad sensul intregii povesti cu religia si cu fiinta asta ..nu-l vad.

| Moisie a răspuns:

In niciun caz!
Biblia nu este decat o scriptura FURATA de la o alta religie, in speta cea mozaica! Si NU poate fi cuvaqntul lui Dumnezeu pentru ca furand scriptura nu il poti FURA si pe Dumnezeul din ceruri al acelei religii, pentru ca nu e sigur ca vine.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cuvantul? cuvantul este primul si singurul nascut din Dumnezeu, atrunci cand a spus; sa fie lumina.incepand de atunci,toate cele existente s-au facut prin cuvant. apoi, cuvantul s-a intrupat, de la duhul sfant si fecioara maria, si s-a facut om.a venit pe pamant a trait, si s-a rastignit in zilele lui pontiu pilat.pentru a implini planul lui Dumnezeu tatal.de restaurare a omului cazut in pacat, deci in moarte, ridicandu-l pe om la viata vesnica.si cubantul iarasi va sa vie, sa judece vii si mortii, a carui imparatie nu va avea sfarsit. Iisus Hristos este Cuvantul, calea adevarul si viata, fiindca prin el ajungem la tatal.deci DA.biblia este cuvantul lui Dumnezeu, catre noi oamenii.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Exista mai multe texte sacre de inspiratie divina.Ideal ar fi sa le citesti in limba originala si sa fii la curent cu exprimarea din acele timpuri.
Au fost copiate si traduse de mai multe ori de persoane mai mult sau mai putin competente.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu, a fost scrisa de niste oameni.

| Silviuloan a răspuns:

Categoric.

| sempreinvolo30 a răspuns:

Este cuvantul lui Dumnezeu deoarece
inţelepciunea practică pe care o conţine Biblia le aduce foloase oamenilor din toate mediile sociale. De exemplu, cu mult înaintea descoperirii microorganismelor şi a rolului lor în răspândirea bolilor, Biblia a recomandat respectarea unor norme de igienă valabile şi în prezent (Leviticul 11:32–40; Deuteronomul 23:12, 13). De asemenea, Biblia conţine sfaturi referitoare la modul în care trebuie să se poarte membrii familiei unii cu alţii. Cei care aplică aceste sfaturi sunt cu adevărat mai fericiţi (Efeseni 5:28—6:4). O persoană care trăieşte conform principiilor Bibliei poate deveni un angajat mai apreciat sau un angajator mai rezonabil (Efeseni 4:28; 6:5–9). Aplicarea principiilor biblice contribuie şi la o bună sănătate afectivă (Proverbele 14:30; Efeseni 4:31, 32; Coloseni 3:8–10). Era de aşteptat ca Dumnezeu, Creatorul nostru să ne dea aceste sfaturi practice

| Radu_Bogdan_Ionut_1990 a răspuns:

Nu. Argument? Dumnezeu nu exista, pentru ca nimeni si nimic nu l-a demonstrat pana acum.

| S3D4n a răspuns:

Eu da. Pentru ca:
1) Este o carte ce o folosesc aproape toate religiile si.
2) Toate profetiile ce sunt cosemnate in biblie ca se vor intampla in zilele din urma se implinesc in zilele de azi.

| RAY a răspuns (pentru S3D4n):

Unde ai facut istoria, doar crestinismul o foloseste si o interpreteaza in mii de feluri asa exacta e ca e al naibi de interpretabila, apocalipsa revela vremurile de atunci da-mi un verset care contine bomba, tanc, avion etc