| anonim_4396 a întrebat:

De ce trebuie sa traim dupa niste dogme, porunci? credeti ca cei care nu urmeaza cele 10 porunci sunt criminali, hoti tot ce-i mai rau? dupa voi omul e un diavol daca nu traieste in frica?

10 răspunsuri:
| Dumnezău a răspuns:

Cele 10 porunci,la fel ca orice lege, dogma, este un obstacol in calea libertatii absolute.Crestinismul si-a creat acele porunci, pentru a tine in frau oamenii ce urmeaza religia asta.Toate religiile astea ce sunt mari metode de indoctrinare,in frunte cu islamismul si crestinismul au poruncile si Biblia, respectiv Quran-ul fix pentru a stavili pofta generica a oamenilor de a face ce ii taie capul, si de a se abate de la legi.Eu pana acum,le-am incalcat pe toate,in afara de aia cu ucisul,dar cred ca nu mai tine mult nici asta.Un om care nu traieste dupa porunci e diavol pentru crestini,pentru ca fiind inteligent,ghidandu-se ori dupa niste principii mai sanatoase, ori dupa hazard, devine periculos pentru autoritatea bisericii si religiei.

| DrunkenRat a răspuns:

Nimeni nu judeca asa, daca omoara, da, este un criminal, daca fura, evident este hot, daca restul blah blah... dar nu se generalizeaza: daca e desfranat este si criminal si hot et caetera. Ar fii o logica stupida.

| Nuvăsufăr a răspuns:

Ray obişnuieşte-te cu ideea.
Majoritatea creştinilor nu vor vedea niciodată niciun strop de adevăr, dreptate, moralitate şi bine înafara religiei lor.

| sabin89 a răspuns:

Homo homini lupus, daca ai auzit de asta. Omul nu este bun de la natura. El trebuie oprit de la a face raul, prin amenintari daca se poate; prin forta daca e necesar. Nu vezi ca in fiecare tara exista legi? Pentru ce sunt alea?

| anonim_4396 explică (pentru sabin89):

Atunci de ce in tarii crestine sunt mai multe crime, coruptie decat in alte tarii vezi suedia bine au si ei legi dar fara frica divina

| sabin89 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ce e aia tara crestina? In fiecare tara traiesc tot felul de oameni: crestini practicanti, crestini cu numele, necrestini...de toate. Dar intrebarea ta a fost: "Credeti ca omul este un diavol daca nu traieste in frica?" Si ti-am raspuns.

| Archdaemon a răspuns:

Religia e o mare minciuna nu inteleg de ce iti mai bati capul cu crestinii...

| anonim_4396 explică (pentru Archdaemon):

Incerc sa explic crestinilor ca au mintea inchisa si sa le scimb parerea despre noi

| SnkVlady a răspuns:

Majoritatea "criminalilor" sunt de fapt credinciosi. Pentru ca religia, are si un "loophole", cum zic americanii. Se pare ca, conform religiei, este un pacat mult mai mare sa-ti iei propria viata, decat sa iei viata altor 10000 de oameni nevinovati. Nu de alta, dar in cazul sinuciderii nu te mai poti "caii". Pentru ca religia iti da cele 10 porunci "sfiinte", dar iti da si o solutie in ce priveste calea de a fi iertat in caz ca incalci vreuna sau pe toate. Cainta si spovedania. "El lasa in pacatele lor pe cei ce se scuza si iarta pe cei care se caiesc si isi recunosc pacatele." Era o pilda cu mai multi raufacatori, toti se scuzau zicand ca-s nevinovati, numai unul a zis ca merita o pedeapsa mai mare si a fost eliberat(ca s-a cait si si-a recunoscut greseala). Tocmai crestinii care, cica, urmeaza acele 10 porunci, pentru ca asa scrie-n Biblie, sunt cei mai periculosi. Sa tinem cont ca multi criminali, au pus actele lor pe seama poruncilor venite de la D-zeu/ingeri/etc, fiind foarte credinciosi. Omul care este bun, doar pentru ca asa-i dicteaza o carte, nu este de fapt un om bun. Atata timp cat retinerea de la asemenea fapte nu vine din proprie initiativa, oricand poti "calca stramb". Credinciosii, de exemplu, considera ateii ca fiind trimisii Diavolului laughing Considera ca noi nu avem niste legi care sa ne ghideze si ca suntem lipsiti de scrupule. Ceea ce nu inteleg ei este ca, ateii, sunt ghidati de ratiune. Lucru ce lipseste cu desavarsire la credinciosi. Ateii sunt, de foarte multe ori, mai darnici si mai plini de compasiune, decat credinciosii. Ce este o dovada mai mare a bunatatii dintr-un om? Un gest facut "Ca asa mi-a spus X"(popa, de exemplu) sau unul facut "Pentru ca asa consider ca este corect"? In religia musulmana, chiar este promovata crima, daca este facuta in numele lui Allah. Sunt pasaje in Koran ce fac referire la "distrugerea necredinciosului". In Biblia crestina nu am intalnit asemenea referinte, dar sa ne aducem aminte de Cruciade, unde "armata lui D-zeu" omora orice musulman intalnea in cale, fie el barbat, femeie sau copil, pentru ca "asa vrea D-zeu". Sa ne aducem aminte de perioada Inchizitiei. Cati oameni au fost torturati si ucisi in numele crestinismului atunci? Vanatoarea de vrajitoare, iar. Alte atrocitati comise in numele lui D-zeu. Istoria e plina de acte de cruzime sanctionate de biserica, in numele lui D-zeu. Pentru ca na... Atunci cand popa ti-o cere, sau iti zice ca D-zeu vrea, nu mai conteaza cele 10 porunci. Si asta pentru ca, credinciosii nu gandesc singuri. Nu degeaba in BIBLIE credinciosii sunt descrisi ca o turma de oi ce are in frunte un pastor...

| EduardLaw a răspuns:

Religia in mare parte este pentru control.
Totusi a fost cea mai buna idee de pana acum, omul crede ca acolo sus exista un Dumnezeu cu puteri care-l va trimite in iad si-l va chinui pentru o vesnicie daca greseste... Majoritatea lumii nu face rau de frica lu` Dumnezeu. Daca nu ar mai exista religia, orice om va face ce vrea fara o frica de ceva divin. legea prea putin imblanzeste omul tongue