| alina_4026 a întrebat:

Cum credeti pentru ce traieste omul?

9 răspunsuri:
| Razvan a răspuns:

Omul traieste pentru ca sa creasca mare si mai apoi sa moarawinking

Raul9004
| Raul9004 a răspuns:

Noi "crede-m" (eu cel puțin așa cred) că fiecare om își face propriul scop în viață și trăiește în conformitate cu el. "Credeți" se scrie legathappy

| User a răspuns:

Pentru a fi analfabet... cel mai bun exemplu e Alina. O cunosti?

| cipri08 a răspuns:

Pentru a iubi si pentru a fi iubit. Sau pentru perpetuarea speciei.

| andalu a răspuns:

Da nu esti constienta ca oricum modul in care este vazuta viata difera de la persoana la persoana?
Pot doar sa iti raspund in cazul meu: traiesc pentru a putea sa ma bucur in fiecare zi de noi lucruri pe care le aflu/descopar, pentru a putea citi si a ma cunfunda intr-o lume imaginata, pentru a imi putea pune intrebari la care apoi sa incerc sa le raspund, pentru a ma bucura de crearea a noi lucruri, pentru a purta discutii interesante cu alti oameni, pentru a iubi si a fi iubita, pentru a putea mirosi primavara mirosul pomilor infloriti, pentru a putea simtii vara briza marii si cred ca si pentru a ma bucura de unele mancaruri big grin

| andreea7520 a răspuns:

Pentru băutură, băutură şi manele şi femei de 7 stele laughing
glumescbatting eyelashes laughing

| Ciprian271 a răspuns:

Buna. Omul traieste pentru a primi la sfarsitul vietii un loc in Rai sau daca nu a trecut testul va ajunge in opusul Raiului. Noi traim ca sa ne Mantuiasca Iisus Hristos Cuvantul lui Dumnezeu si fiul sau si Sfanta Treime. Deci toata viata putem face ce vrem. dar sa facem bine si la sfarsit Dumnezeu te va rasplati. Crede-ma.

| khiflutza a răspuns:

Toti venim cu un scop in viata, pe care il uitam in momentul in care ne nastem. Unii si-l recunosc/amintesc si incearca sa traiasca conform acelui scop. Incearca sa il indeplineasca.
Altii doar bijbaie si traiesc in intuneric fara a vedea luminita salvatoare. Este o intreaga filosofie, iar unele religii chiar se bazeaza pe aceasta tema.
Ideea este ca poti sa compari aceasta viata cu un an scolar. Daca iti indeplinesti ceea ce ti-ai propus inainte de nastere, treci anul. Daca nu... il vei repeta. In viata urmatoare.