| sunrises a întrebat:

De ce uraste diavolul pe Dumnezeu?

40 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Pentru ca a vrut sa fie mai mare decat El.

| wales a răspuns:

Din cauza mândriei. Biblia ne spune că Satan a fost printre cele mai frumoase fiinţe create de Dumnezeu:

`` Ţi s-a îngâmfat inima din pricina frumuseţii tale, ţi-ai stricat înţelepciunea cu strălucirea ta. De aceea te arunc la pământ `` Ezechiel 28:17.

Dumnezeu a creat Luceafărul strălucitor, Numele de Satan i-a fost atribuit după ce s-a împotrivit Lui Dumnezeu:

`` Cum ai căzut din cer, luceafăr strălucitor, fiu al zorilor! Cum ai fost doborât la pământ `` Isaia 14:12.

Însă, doresc să clarific câteva idei exprimate la această întrebare: Cineva a răspuns că Dumnezeu îl urăşte pe Satan. Dumnezeu NU urăşte individul, ci Dumnezeu uraşte faptele rele făcute de cineva, oricine. Şi bineînţeles, orice faptă aduce o consecinţă:

`` Tu să nu faci aşa faţă de Domnul Dumnezeul tău; căci ele slujeau dumnezeilor lor, făcând toate urâciunile pe care le urăşte Domnul `` Deut. 12:31.

De altfel, Dumnezeu nu ne îndeamnă la ură, ci la dragoste:

`` Dacă zice cineva: „Eu iubesc pe Dumnezeu", şi urăşte pe fratele său, este un mincinos; căci, cine nu iubeşte pe fratele său, pe care-l vede, cum poate să iubească pe Dumnezeu, pe care nu-L vede? `` 1 Ioan 4:20.

Satan nu a vrut să fie mai mare decât Dumnezeu, ci a vrut să fie CA El. A fi mai mare decât Dumnezeu ai nevoie de un termen de comparaţie, dar aşa ceva nu există, în plus Dumnezeu este infinit, nu poate ceva să fie peste infinit. Aşadar, Satan a vrut să fie CA Dumnezeu, adică, egal:

`` mă voi sui pe vârful norilor, voi fi ca Cel Preaînalt. `` Isaia 14:14.

Dumnezeu nu e om, ci duh:

`` Dumnezeu este Duh `` Ioan 4:24.

NOname
| NOname a răspuns:

Un personaj îl urăşte pe altul? Foarte palpitant! : ))
Tu de unde ştii că se urăsc? Se pot urî din moment ce nu există?

Mă simt ca într-o carte cu poveşti, unde numele personajelor considerate negative se scriu cu litere mici, în semn de dispreţ. : ))
Nu îţi spune cartea ta cu poveşti că nu e frumos să dispreţuieşti? Vrei să te trimită Bau-Bau la subsol, la foc de tabără, pe post de lemne? : ))

| wtxwhdxifdjebdd a răspuns (pentru NOname):

Nu vreau sa te jignesc, sau sa crezi asta, dar se vede ca nu esti intr-o perioada prea benefica pentru dezvoltarea ta personala.Mai ales acele " laughing ", ascund o fire afectata de ceea ce se intampla in lume.De raul pe care toti il facem.E in regula sa nu crezi(nici asa nu e), dar macar nu ii influenta pe ceilalti, mai ales ca acest cont al tau de pe TPU se situeaza atat de sus pe treptele acestui si-te.Lasa-i pe toti in prostia lor, bine? happyLumea in care traim, e ca un joc cu o grafica foarte slaba...nici n-ai idee ce lucruri ni se ascund,ce lucuri ni le ascundem noi de noi insine si intre noi. Daca tot nu exista,incearca sa nu iti focusezi nervii si sa-ti pierzi energia pe baza unor povestiwinking, fa ceva mai benefic pentru tine insuti.Ti-o spun cu sinceritate ca Dumnezeu exista, dar daca nu crezi, nu-ti pierde timpul "luminandu"-i pe ceilalti, ca pana la urma o vor face cei mai mai multi si fara becul tau legat de gat.Pana la urma nu-i faci rau lui Dumnezeu, nici bine nimanui, energie folosita aiurea.Si faza cea mai comica, iti faci rau tie! laughingFie ca o negi sau nu, te vei afecta singura,! laughingDaca nu ai facut-o deja.Si ai sa spui ca e vina presupusului "om invizibil", dar El iti lasa posibilitatea de a-ti trai viata exact cum vrei, sa traiesti dupa principiile pe care le consideri tu corecte, totusi ai aflat care sunt si legile Lui, de aia te lasa si nu poate fi vina lui daca nu-L asculti.Si daca e posibil sa te simti mai rau din cauza asta, e ca ti-o faci singuralaughing.

| NOname a răspuns (pentru wtxwhdxifdjebdd):

Am o rugăminte. Vezi-ţi de treaba ta şi împacă-te cu ideea că am dreptul să-mi exprim părerile când, cum şi de câte ori doresc! Dacă nu-ţi convine, este strict problema ta. Nu am de gând să-mi schimb părerile sau să mi le tac, doar pentru că ai tu o problema cu ele.
Fie că îţi convine sau nu, lumea e plină de păreri diferite (de a ta despre mine nu sunt curioasă).

Pe viitor, păstrează-ţi, te rog, frustrările pentru tine şi rezumă-te la a răspunde la întrebări (celui care a întrebat)! Mulţumesc.

| wtxwhdxifdjebdd a răspuns (pentru NOname):

Ok...scuze,n-am vrut sa creez ofense.

| NOname a răspuns (pentru wtxwhdxifdjebdd):

Scuzele sunt acceptate (nu şi recidivele).

| OnuOnulică a răspuns:

De ce il uraste satana pe dumnezeu?
Il uraste ca e un om bun.
Si Dumnezeu nu uraste pe nimeni.

| NameoftheCentury a răspuns (pentru OnuOnulică):

Dumnezeu e om? rolling on the floor

| OnuOnulică a răspuns (pentru NameoftheCentury):

Dar ce e animal? laughing) doamne fereste

| NameoftheCentury a răspuns (pentru OnuOnulică):

E zeu, nu om.

| Lizzu a răspuns (pentru NameoftheCentury):

E e, e om!
Pentru ca se spune ca e in fiecare dintre noi, deci e om! sad

| ErrorFound a răspuns (pentru Lizzu):

Ba nu! E tenie!

| andreiush25 a răspuns (pentru OnuOnulică):

Este om? Deci i se poate taia jugulara?

| Lizzu a răspuns (pentru ErrorFound):

Poate fi orice forma acolo sus in cosmos laughing

| ErrorFound a răspuns (pentru Lizzu):

Pai, parca era in noi Dumnezeu. Deci e parazit...

| Lizzu a răspuns (pentru ErrorFound):

Aoleuu laughing

| relian a răspuns:

Diavolul nul uraste pe Dzeu ci Dzeu il uraste pe diavol.Cred ca ai pus intrebarea gresit.Dzeu uraste orice si pe oricine nu este cu el.Chiar in biblie scrie asta. Spuine clar Dzeu este foarte gelos si daca cumva nu esti cu el te va uri si va cauta sa te elimine.Deci pina la urma Dzeu este ala naspa rau, dictator si asa mai departe.Insa crestinii nu vad nu aud, nici nu-s curiosi de cum este realitatea.

| sublime89 a răspuns:

Invers nu e oare valabil? laughing

| Wøodenpints a răspuns:

Dar nu se urăsc. Chiar acum două zile i-am văzut în bar, stăteau la o bere și o cinzeacă.
Printre râgâieturi și sughițuri am auzit cum râdeau de idioții care au impresia că ei ar avea ceva unul cu altul.

| DarkOrbitMoon a răspuns:

Pentru ca a "mostenit"rautatea de la Dumnezeu, nu e el tatal lui?
Intodeauna trebuie sa existe personaje negative, si personaje pozitive.In cazul de fata Diavolul e personajul negativ.

| Lizzu a răspuns:

De unde stii sigur ca il uraste? poate sunt prieteni bunihee hee
Sau povestea e cu totul alta si nu cum se vehiculeaza de mii de ani, total denaturat raised eyebrows

| SatanLovesYou a răspuns (pentru Lizzu):

Pfft. Poate e mai mult decat prietenie.Cine stie? laughing

| Lizzu a răspuns (pentru SatanLovesYou):

big grin nunu e prietenie puuuraa sad

| SatanLovesYou a răspuns (pentru Lizzu):

Cum zici tu, draga Liz.
*Iau popcorn si ochelari 3D*
Ne uitam la ei? laughing

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Din cauza mândriei şi a aroganţei, acest înger care a ajuns să fie cunoscut mai târziu ca Satan Diavolul, s-a răzvrătit împotriva autorităţii lui Dumnezeu. Astfel a devenit împotrivitorul principal al Creatorului şi a oamenilor ce ascultă de Dumnezeu. (Ioan 8:44)

| Rakanishuu a răspuns:

Ca sunt dusmani...

| Maxim96 a răspuns:

Pentru ca a vrut sa fie ca El.

| PreaDulcePreaFin a răspuns (pentru Maxim96):

Si nu reuseste a?

| Maxim96 a răspuns (pentru PreaDulcePreaFin):

Nu,nu a reusit pentru ca Dumnezeu e puterea absoluta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De ce spui asta? Aici e invers, d-zeu îl urăște pe diavol. Până și sataniștii poartă cruce la gât, nu contează dacă e întoarsă. Vezi, au mult respect. laughing
Și acum o să-mi spuneți că nu-i adevărat.Că diavolul folosește crucea în semn de batjocură. Good.

| BlackSulphur a răspuns:

Din motive evidente.

| Mikhtarian a răspuns:

Il invidiaza pentru ca nu va fi atat de puternic niciodata.
Cum si unii oameni nu-i plac pe altii pentru ca sunt prea bogati,prea "smecheri" asa si in cazul acesta.
In timp ce diavolul dezvolta ura, Dumnezeu il loveste cu iubire si iertare, prin oameni.
Dumnezeu nu vrea sa trimita la diavol oamenii, ei singur se duc pentru ca nu au credinta, nu fac fapte bune si nu iubesc.
De aceea trebuie sa ne mantuim.

| Dizzyz a răspuns:

Ca sa intrebi tulaughing

| RandomDeTot a răspuns:

Din mandrie.

| RobertXT a răspuns:

Pentru ca regele diavolilor era bun la inceput insa cand a incercat sa devina Dumnezeu acesta la alungat in iad.

| Ady's_Adryan_1994 a răspuns:

Auzi ma ca nu e frumos da ce ma suntem la biserica laughing Du-te si papa lemne

| Adryan4312 a răspuns:

De Smecher laughing

| OnuOnulică a răspuns (pentru Adryan4312):

Adryan nu e frumos suntem la capitolu Religie. straight face

| LordBolton a răspuns (pentru Adryan4312):

laughing telenovela