| anonim_4396 a întrebat:

De ce uraste Dumnezeu femeile?

37 răspunsuri:
| danut a răspuns:

De unde ai scos tu asa ceva?

| LePotato a răspuns (pentru danut):

Din Bibliehappy

| danut a răspuns (pentru LePotato):

Te rog, Cartea, capitolul si versetul.

| LePotato a răspuns (pentru danut):

Am tras concluzia ca el uraste femeile din mai multe fragmente..cum ar fi "Femeia care va avea o scurgere, şi anume o scurgere de sînge din trupul ei, să rămînă şapte zile în necurăţia ei. Oricine se va atinge de ea, va fi necurat pînă seara.
Orice pat în care se va culca ea în timpul necurăţiei ei, va fi necurat; şi orice lucru pe care va şedea ea, va fi necurat.
Oricine se va atinge de patul ei, să-şi spele hainele, să se scalde în apă, şi va fi necurat pînă seara.
Oricine se va atinge de un lucru pe care a şezut ea, să-şi spele hainele, să se scalde în apă, şi va fi necurat pînă seara.
Dacă este ceva pe patul sau pe lucrul pe care a şezut ea, cine se va atinge de lucrul acela, va fi necurat pînă seara.
Dacă se culcă cineva cu ea, şi vine peste el necurăţia femeii aceleia, el va fi necurat timp de şapte zile, şi orice pat în care se va culca, va fi necurat.
Femeia care va avea o scurgere de sînge timp de mai multe zile, afară de soroacele ei obicinuite, sau a cărei scurgere va ţinea mai mult ca de obicei, va fi necurată tot timpul scurgerii ei, ca pe vremea cînd îi vine sorocul.
Orice pat în care se va culca în timpul cît va ţinea scurgerea aceasta, va fi ca şi patul din timpul cînd ea este la scurgerea dela soroc; şi orice lucru pe care va şedea, va fi necurat ca atunci cînd este ea la scurgerea dela soroc.
Oricine se va atinge de ele, va fi necurat; să-şi spele hainele, să se scalde în apă, şi va fi necurat pînă seara.
După ce va fi curăţită de scurgerea ei, să numere şapte zile, şi apoi va fi curată.
Barbatul care se va culca cu femeie in timpul curgerii ei si-i va descoperi goliciunea, acela a descoperit curgerea sangelui ei si ea si-a descoperit curgerea sangelui sau: amandoi sa fie starpiti din poporul lor"

Sau "11. Femeia sa se invete in liniste, cu toata ascultarea.
12. Nu ingaduiesc femeii nici sa invete pe altul, nici sa stapaneasca pe barbat, ci sa stea linistita.
13. Caci Adam a fost zidit intai, apoi Eva.
14. Si nu Adam a fost amagit, ci femeia, amagita fiind, s-a facut calcatoare de porunca.
15. Dar ea se va mantui prin nastere de fii, daca va starui, cu intelepciune, in credinta, in iubire si in sfintenie."

| LePotato a răspuns (pentru LePotato):

"Dar ea se va mantui prin nastere de fii..." de ce doar de fii?

| danut a răspuns (pentru LePotato):

CHIAR nu sti sa scrii cartea, capitolul si textul, tu imi citesti niste extrase de nu stiu unde si cum, ce ai citat tu nu stiu de unde sunt, din ce carte. Dupa stil sunt ceva scrieri ortodoxe dar nu Biblice deci in concluzie ceea ce ai spus tu ca Dumnezeu uraste femeile este o aiureala. NIMENI nu isi uraste CREATIA, cum ar putea Dumnezeu, deci concluzia ta este total eronata.

| LePotato a răspuns (pentru danut):

Cum zici tulaughing, daca nu ti-am dat cartea, capitolul etc nu inseamna ca nu-s din Biblie, dar sunt sigu ca tu stii ca-s din Biblie

| LePotato a răspuns (pentru LePotato):

Sigur*

| danay72 a răspuns:

Dumnezeu nu uraste femeile, el a creat femeia ca ajutor pentru barbat.

| RAY a răspuns:

E barbat

| Holiday a răspuns:

Asa au vrut autorii povestii. Povestea e facuta dupa mintea si interesul lor.

| sublime89 a răspuns:

Pentru ca e zeul barbatilor evrei din vechime. Acestia nu erau tocmai campionii feminismului.

| KillMePlease a răspuns:

Misogin, ce sa mai...

| LePotato a răspuns:

Haideti mai credinciosilor... nu ma lamuriti si pe mine cu problema asta?sad

| martzian a răspuns (pentru LePotato):

Am ajuns la intrebarea ta din intamplare. Am citit explicatiile tale. Nu am gasit nici una care sa justifice pretentia ca Dumnezeu "uraste" femeile. Iti stau la dispozitie sa discutam fiecare text despre care tu spui ca ar indica ura, dar vreau ca mai intai sa ne dai interpretarea ta la fiecare. A stabili locul, rolul, pozitia sau reguli pentru cineva nu indica ura. Din contra... happy

| martzian a răspuns:

Pana te mai gandesti iti propun un text care stabileste cat se poate de clar egalitatea (ca valoare) in ochii lui Dumnezeu:

"În Cristos Isus, voi toţi sunteţi copii ai lui Dumnezeu, prin credinţă. Căci toţi câţi aţi fost botezaţi în Cristos, v-aţi îmbrăcat cu Cristos. Nu este nici iudeu, nici grec, nici sclav, nici om liber, nici bărbat, nici femeie, pentru că voi toţi sunteţi una în Cristos Isus. Iar dacă voi sunteţi ai lui Cristos, atunci sunteţi sămânţa lui Avraam şi moştenitori după promisiunea făcută." (Galateni 3:26-29, NTR)

| PorumbRodica1965 a răspuns:

ti-a spus asa ceva? Spune-i sa-ti dea banii inapoi, ti-a vandut o minciuna.

| LePotato a răspuns (pentru PorumbRodica1965):

Asa e! Cat de orb am fost, cum de n-am vazut ca nu e asa!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Poate i-a dat vruna papucii, naiba stie

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Poate e misogin, știu eu? laughing

| LePotato a răspuns (pentru anonim_4396):

Putin spus misoginthinking

| anonim_4396 explică (pentru LePotato):

Sunt curioasă cum vor reacționa credincioșii la ceea ce ai scris tu acolo.Presupun că vor face ce fac de obicei adică să tacă.

| LePotato a răspuns (pentru anonim_4396):

Si eu sunt tare curioslaughing

| anonim_4396 explică (pentru LePotato):

Nici la întrebarea acesta nu a fost niciun răspuns din partea credincioșilor: http://www.tpu.ro/......atei-unde/

| LePotato a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu inca sper ca ma vor "ataca" credinciosii cu raspunsurile lorbig grin

| anonim_4396 explică (pentru LePotato):

O să urmăresc întrebarea. Sper să avem spectacol. happy

| Innsbruck a răspuns:

Pentru ca sunt necurate, pacactoase, mai au pe langa si ciclul ala murdar care culmea nu noi l-am vrut si fara el nu am mai fi existat

| LePotato a răspuns (pentru Innsbruck):

Intocmai..si ma intreb oare de ce majoritatea femeilor totusi, inca cred in acel Dumnezeu care ...nu stiu de ce le-a mai creat daca nu le agreeaza thinking

| Innsbruck a răspuns (pentru LePotato):

Sincer,habar nu am ce e in mintea lor, oricum majoritatea nu prea au idee de lucrurile de baza, ele au fost invatate doar sa creada si sa taca si sa faca...

| LePotato a răspuns (pentru Innsbruck):

happy

| Rock10 a răspuns:

Pentru ca acest concept, Dumnezeu, este inventat de oameni, mai exact de barbati, iar acei barbati erau foarte misogini si cu putine cunostinte legate de stiinta si corpul uman ( mai ales acum 2000+ de ani).

| Bibliapentrusceptici a răspuns:

Pentru că Biblia a fost scrisă de bărbați happy

| IcyBlu a răspuns:

Prevad aparitia unui al treilea testament in care e randul femeii sa fie promovata. laughing

De unde pana unde ai ajuns la concluzia ca Dumnezeu uraste femeile? De la citatele alea 'gore' din Biblie?
Mah, eu nu cred ca le uraste. Tot la fel cum nu cred ca ii iubeste mai mult nici pe barbati.
Conform ideii din Biblie cum ca noi toti suntem robii lui Dumnezeu, trag sa cred ca femeia il slujeste mai putin pe dumnezeu si astfel in biblie se acorda atentie mai multa barbatului. Sau asa cred ca se intampla inainte vreme cand inteligenta era mai rara si se punea accent mult pe 'puterea bruta' si pe mana de lucru. Ei bine, in acele vremuri iti cam poti inchipui cam ce rol putea juca femeia. In afara de cel de reproducere si de ingrijire prin casa si de copii, mai rar altele.
Regasesti asta tocmai in citatele pe care le-ai dat.

Recunosc, e cam aspru ce se spune acolo cu privire la femeie, insa din nou, luand in calcul nivelul intelectual de atunci, n-am ce pretentii sa am. La partea cu scurgerile nu prea vad ce e de comentat. Pe langa faptul ca nici pentru ea nu prea e placut, nu cred ca se poate acuza barbatul pentru atitudinea sau reactia pe care o avea fata de asa ceva. De reprosat este faptul ca nu era atat de barbat incat sa isi tina gura. Si repet, e vorba de gradul de cunostinte de la vremea respectiva. Curge sange? E de rau. Ce facem? Instauram carantina. Scurt si la obiect. Un fel de stare de urgenta. Nu stim ce sa facem dar asteptam sa treaca.

Despre faza cu ascultatul si invatatul in liniste, iar nu vad ce nu e in regula. Poate doar faptul ca se impune si atat. Femeile le au mai putin cu rationamentul. Chiar si azi li se reproseaza ca nu gandesc ca barbatii, ca se pierd in panica sau in vise. Frica, poftele si visele sunt bune in anumite momente, nu mereu. Faptul ca femeile sunt fricoase, visatoare si conduse de placere e o realitate. Faptul ca un barbat e fricos, visator si condus de placeri, ei bine, sa zicem ca e considerat ca fiind rusinos si dispretuitor. Deci e considerat ca fiind ceva rau. Si atunci cine stie ca poseda calitatile de mai sus e sfatuit sa stea in banca lui. Nu stiu daca e bine sau nu sa fii asa, insa asta e sfatul pe care ti-l da societatea.

Deci... in toate astea, ce amestec are dumnezeu? Daca e vorba de misoginism sau feminism e o chestie intre oameni. Si atunci intrebarea ar suna "de ce urasc barbatii femeile"? Mai mult de atat, pare ca si atunci si acum e cam la fel. Ce anume ne-a atras atentia asupra acestui aspect si de ce il consideram ca fiind un lucru bun sau rau?

| LePotato a răspuns (pentru IcyBlu):

"De unde pana unde ai ajuns la concluzia ca Dumnezeu uraste femeile? De la citatele alea 'gore' din Biblie?" - Normal ca din Biblie...doar n-am vorbit cu elblushing.

Eu inteleg ce vrei tu sa zici in ceea ce ai scris, chiar pot sa zic ca ai dreptate, insa intrebarea era adresata mai mult credinciosilor care cred cu tarie in Biblie...si astfel sa vad parerea lor despre "problema" asta.

| Carla160402 a răspuns:

De unde naiba stii ca uraste femeile?

| LePotato a răspuns (pentru Carla160402):

I-am raspuns lui danut la aceiasi intrebare mai sus

| Carla160402 a răspuns:

Daca D-zeu ar urî femeile nu ele ar fi primit puterea de a da viata copiilor, nu ele ar traii (de obicei) mai mult ca barbatii etc. Nu trageti concluzii!