| Angelindeed a întrebat:

Dumnezeu uraste femeile?

Răspuns Câştigător
| mentholinks a răspuns:

Imi pare rau. Si eu am suferit mult si inca sufar si am crezut ca Dumnezeu ma uraste dar privind obiectiv mi-am dat seama ca El a incercat mereu sa ma ajute si sper sa te ajute si pe tine. Ce pot sa-ti spun e ca vei trece si peste asta fiindca toate sunt trecatoare dar Dumnezeu e cel dintai si cel de pe urma asa ca nu gandi rau despre El.

36 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Ura este un atribut al Satanei, Dumnezeu ESTE iubire, cine ESTE iubire nu poate ura.

| Octavian199 a răspuns (pentru danut):

Ce iubire minunata 'Sa uram vrajitoarele', etc.Asa scrie in biblie.

| danut a răspuns (pentru Octavian199):

"'Sa uram vrajitoarele"
Unde scrie asta in Biblie ca eu nu prea am citit-o?

| Octavian199 a răspuns (pentru danut):

Exodul 22 cu 18, dar citeste tot, de la 16 pana la 20 http://prntscr.com/n8vhzc

| danut a răspuns (pentru Octavian199):

Iar bati campii, de altfel ca de obicei, nu scrie ca dumnezeu uraste vrajitoarele ci ca acestea trebuiesc ucise. Asta nu inseamna DECAT ca vrajitoarele sunt surse de mari probleme iar singura solutie este ERADICAREA lor, nu ca Dumnezeu le uraste. Dumnezeu nu poate ura fiindca EL este singura sursa REALA de DRAGOSTE din UNIVERS. Dar cei cu capul tare nu pot intelege asta.

| Octavian199 a răspuns (pentru danut):

Fusei mai cu perdea.Am vrut sa zic ca instiga la crime.

| Octavian199 a răspuns (pentru danut):

Deci.Esti de acord cu ce zice in biblie 'sa ucizi '?

| Octavian199 a răspuns (pentru danut):

'Dragoste', dar mai zice cateodata sa ucizi rolling on the floor

| danut a răspuns (pentru Octavian199):

Pai daca eram in perioada Vechiului Testament, ar fi fost UTIL pentru omenire ca unul ca tine sa fie lasat de izbeliste, pe vreme aia nu existau tratamente pentru "boala" ta, asa ca ar fi fost o usurare si pentru tine ca sa nu te mai chinui atat. laughing

| danut a răspuns (pentru Octavian199):

Niciodata nu am negat ce se intampla in perioada VT iar asta ar fi chiar util si acum pentru cei "suferinzi" ca tine totusi Dumnezeu spune ca are alte solutii in vremurile actuale. rolling on the floor

| danut a răspuns (pentru Octavian199):

Tot ce spui tu se intampla in perioada VT, la ora actuala datorita SACRIFICIULUI facut de Dumnezeu s-a schimbat PARADIGMA, ROMANI 12, 19. Prea iubitilor, nu vã rãzbunati singuri, ci lãsati sã se rãzbune mânia lui Dumnezeu; cãci este scris: "Rãzbunarea este a Mea; Eu voi rãsplãti", zice Domnul.
Dar tu doar dai din "morisca" fara sa fi citit Biblia, dar suntem obisnuiti cu tine. rolling on the floor

| Octavian199 a răspuns (pentru danut):

Ce e scris in biblie, lasa ce a facut biserica.

| danut a răspuns (pentru Octavian199):

Unde am scris eu ceva de biserica, preaprofundule cititor si (sau) ghicitor? rolling on the floor

| Octavian199 a răspuns (pentru danut):

Parca ai zis ca zeul evreu e dragoste rolling on the floor

| danut a răspuns (pentru Octavian199):

Este mare DRAGOSTE caci daca ar fi dupa cum ma duce pe mine mintea ti-ar fi necesara o frigaruie dar Dumnezeu este ingaduitor si te lasa sa respiri, ba chiar sa debitezi si idiotenii fara sa te "altoiasca". rolling on the floor

| Octavian199 a răspuns (pentru danut):

Zeul evreu nu face nimic, ca nu exista rolling on the floor

| danut a răspuns (pentru Octavian199):

Curand, in foarte scurta vreme ai sa te convingi de contrariu.

| Octavian199 a răspuns (pentru danut):

Ma conving de 30 de ani rolling on the floor

| danut a răspuns (pentru Octavian199):

Nici un firicel in istoria acestui pamant, dar vei fi sigur in viata.

| mentholinks a răspuns:

Ce te face sa crezi asta?

| Angelindeed explică (pentru mentholinks):

Suferim prea mult

| mentholinks a răspuns (pentru Angelindeed):

Poate tu. Eu nu vad multe fete, femei, sa sufere.

| Angelindeed explică (pentru mentholinks):

Pentru ca esti barbat si nu intelegi nimic

| mentholinks a răspuns (pentru Angelindeed):

Zi-mi ca nu suferi din cauza iubirii ca altfel nici nu mai imi bat capul.

| Angelindeed explică (pentru mentholinks):

Sufar dintr-o boala legata de menstruatie care ma pune la pat zile intregi.

| mentholinks a răspuns (pentru Angelindeed):

Imi pare rau. Si eu am suferit mult si inca sufar si am crezut ca Dumnezeu ma uraste dar privind obiectiv mi-am dat seama ca El a incercat mereu sa ma ajute si sper sa te ajute si pe tine. Ce pot sa-ti spun e ca vei trece si peste asta fiindca toate sunt trecatoare dar Dumnezeu e cel dintai si cel de pe urma asa ca nu gandi rau despre El.

| Nilsson a răspuns:

Mie mi se pare ca le iubeste si e atent la nevoile lor. Uite ce scrie in Biblie despre Lea, prima sotie a lui Iacov:

Geneza capitolul 29

„30. Iacov a intrat si la Rahela, pe care o iubea mai mult decat pe Lea; si a mai slujit la Laban alti sapte ani.

31. Domnul a vazut ca Lea nu era iubita; si a facut-o sa aiba copii, pe cand Rahela era stearpa.

32. Lea a ramas insarcinata si a nascut un fiu, caruia i-a pus numele Ruben; "caci", a zis ea, "Domnul a vazut mahnirea mea, si acum barbatul meu are sa ma iubeasca negresit."

In Noul Testament, prima persoana care este martor al invierii lui Hristos este o femeie.

Apostolul Pavel ii indeamna pe crestini sa isi iubeasca sotiile si sa le respecte.
„Barbatilor, iubiti-va nevestele cum a iubit si Hristos Biserica si S-a dat pe Sine pentru ea" Efeseni 5:25

Un alt aspect important, Dumnezeu a hotarat ca femeile sa aiba drepturi de mostenire in urma cu cel putin 3000 de ani, pe cand in unele tari arabe femeile nu au niciun drept nici in ziua de astazi, deci putem spune ca religia crestina a pus temelia egalitatii dintre barbat si femeie din societatea moderna.â

Ca sa te convingi citeste urmatorul fragment din Vechiul Testament, Numeri capitolul 27:

"1. Fetele lui Telofhad, fiul lui Hefer, fiul lui Galaad, fiul lui Machir, fiul lui Manase, din familiile lui Manase, fiul lui Iosif, si ale caror nume erau: Mahla, Noa, Hogla, Milca si Tirta,

2. s-au apropiat si s-au infatisat inaintea lui Moise, inaintea preotului Eleazar, inaintea mai marilor si inaintea intregii adunari, la usa Cortului intalnirii. Ele au zis:

3. "Tatal nostru a murit in pustiu; el nu era in mijlocul cetei celor ce s-au razvratit impotriva Domnului, in mijlocul cetei lui Core, ci a murit pentru pacatul lui si n-a avut fii.

4. Pentru ce sa se stinga numele tatalui nostru din mijlocul familiei lui, pentru ca n-a avut fii? Da-ne si noua deci o mostenire intre fratii tatalui nostru."

5. Moise a adus pricina lor inaintea Domnului.

6. Si Domnul a zis lui Moise:

7. "Fetele lui Telofhad au dreptate. Sa le dai de mostenire o mosie intre fratii tatalui lor si sa treci asupra lor mostenirea tatalui lor.

8. Iar copiilor lui Israel sa le vorbesti si sa le spui: "Cand un om va muri fara sa lase fii, sa treceti mostenirea lui asupra fetei lui.

9. Daca n-are nicio fata, mostenirea lui s-o dati fratilor lui.

10. Daca n-are nici frati, mostenirea lui s-o dati fratilor tatalui sau.

11. Si daca nici tatal lui n-are frati, mostenirea lui s-o dati rudei cele mai apropiate din familia lui, si ea s-o stapaneasca. Aceasta sa fie o lege si un drept pentru copiii lui Israel, cum a poruncit lui Moise, Domnul."

| Mircea08 a răspuns:

Dumnezeu uraste nedreptatea, minciuna, hotia, mandria, si toate celealte de acest fel care compun felul de a fi al lui satana si al slugilor lui

| DarkAndDreary a răspuns:

Conform bibliei, da.

| Nilsson a răspuns (pentru DarkAndDreary):

Citeste raspunsul meu.

| DarkAndDreary a răspuns (pentru Nilsson):

Da? Ar trebui sa citesti si versetele astea sa vezi cat de "bun" e Dumnezeu cu femeile:

Levitic 21:9
9. Dacă fata unui preot se necinsteşte curvind, necinsteşte pe tatăl ei: să fie arsă în foc.

Deuteronom 22:20-21
20. Dar dacă faptul este adevărat, dacă fata nu s-a găsit fecioară,
21. să scoată pe fată la uşa casei tatălui ei; să fie ucisă cu pietre de oamenii din cetate şi să moară, pentru că a săvârşit o mişelie în Israel, curvind în casa tatălui ei. Să cureţi astfel răul din mijlocul tău.

Geneza 3:16
Femeii i-a zis: „Voi mări foarte mult suferinţa şi însărcinarea ta; cu* durere vei naşte copii, şi dorinţele** tale se vor ţine după bărbatul tău, iar el va stăpâni peste tine."

| Nilsson a răspuns (pentru DarkAndDreary):

Traim intr-o societate in care desfranarea a ajuns ceva banal cand fetele si baietii au zeci de parteneri dar Cuvantul lui Dumnezeu arata clar ca acest lucru este un pacat capital.

Dar El este bun si indurator si vrea ca pacatosii sa se intoarca din calea lor.
In evanghelia dupa Ioan Capitolul 8 ai exemplul cel mai concludent:

"1. Isus S-a dus la Muntele Maslinilor.

2. Dar dis-de-dimineata a venit din nou in Templu; si tot norodul a venit la El. El a sezut jos si-i invata.

3. Atunci carturarii si fariseii I-au adus o femeie prinsa in preacurvie. Au pus-o in mijlocul norodului

4. si au zis lui Isus: "Invatatorule, femeia aceasta a fost prinsa chiar cand savarsea preacurvia.

5. Moise, in Lege, ne-a poruncit sa ucidem cu pietre pe astfel de femei: Tu, dar, ce zici?"

6. Spuneau lucrul acesta ca sa-L ispiteasca si sa-L poata invinui. Dar Isus S-a plecat in jos si scria cu degetul pe pamant.

7. Fiindca ei nu incetau sa-L intrebe, El S-a ridicat in sus si le-a zis: "Cine dintre voi este fara pacat sa arunce cel dintai cu piatra in ea."

8. Apoi S-a plecat iarasi si scria cu degetul pe pamant.

9. Cand au auzit ei cuvintele acestea, s-au simtit mustrati de cugetul lor si au iesit afara, unul cate unul, incepand de la cei mai batrani, pana la cei din urma. Si Isus a ramas singur cu femeia, care statea in mijloc."

| DarkAndDreary a răspuns (pentru Nilsson):

Si asta cum justifica ura lui Dumnezeu fata de femei?
E scris chiar in biblie, poti cauta versetele daca nu ma crezi.

| Vl4dootz a răspuns:

De ce sa le urasca? Doar El le-a creat

| Octavian199 a răspuns (pentru Vl4dootz):

Citeste biblia.Multi barbati se ia dupa biblie si zic ca femeile sunt inferioare.

| BleajeAndreiCezar a răspuns:

Nu, Dumnezeu cheama femeia la mantuire.

| David050707 a răspuns:

Probabil nu exista Dumnezeu, iar dacă o face nu putem dovedi existența lui. Se aplica la toate divinitățile.