| anonim_4396 a întrebat:

De ce Vedele hinduse vorbesc de creaturile din Biblie?

„Din mine au luat fiinţa, în vremea Începutului, cei şapte mari Rishi(Ezechiel 9:2/Apoc. 15:6) şi cei patru Manu(Ezechiel 1:5), născuţi din gândul meu; din ei [au luat fiinţă] toate creaturile în lume." Bhagavad-Gita 10:6

Compara cu:

„Apoi Dumnezeu a zis: „Să facem om după chipul Nostru, după asemănarea Noastră." Geneza 1:26-27 VDC

Vedele sunt cele mai vechi scrieri, mai vechi decat Biblia, atunci cine pe cine a copiat?

22 răspunsuri:
| Zuzu1991 a răspuns:

Uita de Velele alea, sunt o chestie palida pe langa faptul ca INTREAGA religie crestina e copiata dupa religia Horus, care a existat cu 3mii de ani inainte de Geezaz:
https://www.incontextinternational.org/......Horus.jpeg

| anonim_4396 explică (pentru Zuzu1991):

Conform Bhagavatei Purana, Krishna a fost conceput, asemenea lui Iisus mai târziu, fără uniune sexuală, prin puterea spirituală, reincarnandu-se de mai multe ori.
„Noile reîncarnări pe pământ ale lui Horus au urmat după moartea unui faraon sub forma unui nou faraon."
Deci si egiptul antic credea in conceptul reincarnare, nu doar hindusii.
Ceva au in comun toate legendele urbane, reincarnarea, nasterea spirituala, puterea supranaturala si o poveste.
Poate Krishna e reincarnarea lui Horus si Iisus reincarnarea lui Krishna mergand pe un destin specific lui(Horus).
Asta daca mergem pe ideea unei reincarnari, dar informatia ta ramane la aprecierea fiecaruia.

| Zuzu1991 a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, posibil

| anonim_4396 explică (pentru Zuzu1991):

Oricum se vede de la o posta ideile in comun ale acestora care s-au furat, s-au modificat sau au fost chiar ele originale in sensul ca ideile au fost transmise de niste martieni sau niste oameni care au vrut doar sa profite.

| h379m3973423 a răspuns (pentru anonim_4396):

Poporul evreu a avut un mare impact peste tot pe unde a fost.
Daniel a fost pus peste Magi, dar tu nu știi ce înseamnă asta pentru că, repet, ești sub nivelul mediocru în orice domeniu științific și cultural dar îți place să spui cu încredere niște bazaconii.

| anonim_4396 explică (pentru h379m3973423):

Baietas, fara argumente nu te crede nimeni, degeaba esti un palavragiu si un pupicurist al unei religii daca nu stii sa argumentezi ce spui, degeaba ti cu Steaua Bucuresti.
Dumnezeu poate fi revelat pretutindeni(prin ingeri), revelat in orice loc, atat lor cat si evreilor.
In orice caz, poti sa iti dai cu presuspusul, in ochii unui evreu vei ramane intotdeauna unul spurcat, neales, pentru ca nu esti din neamul lor Ales, asa cum scrie in Talmudul lor.

| h379m3973423 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ce treabă are asta cu faptul că ești sub nivelul mediocru în orice domeniu științific și cultural dar îți place să spui cu încredere niște bazaconii?

| anonim_4396 explică (pentru h379m3973423):

Pai nu sunt un om stiintific, am zis eu ca sunt?
Dar tu, tu esti?
Cand o sa fii tu atunci sa vorbesti.
Din spatele calculatorului oricine poate fi un om de stiinta, cutural smd, il ajuta Google.

| anonim_4396 explică (pentru h379m3973423):

Nu sunt bazaconii deloc, e un adevar comun.
Cele doua religii se inteleg de minune la detalii, la un singur creator triunic, smd.
As baga mana in foc ca abia ai aflat de aceste detalii, pentru ca tu stii sa pupi in... religia ta, sa vorbesti si mai putin sa cercetezi.

| h379m3973423 a răspuns (pentru anonim_4396):

Doar încerc să te ajut... Ești atât de patetic încât mi-e rușine să văd ce scrii.
Dacă tot simți că ai potențial caută-L de Dumnezeu în Cuvântul Său, în rugăciune și în Biserica Sa. El numai acolo ți se va descoperi. Și ai să vezi că ai să ajungi o lumină veritabilă(Matei 5:14-16).
Altfel rămâi un fel de luciferină.

| anonim_4396 explică (pentru h379m3973423):

„Doar incerc sa te insult....esti patetic"
Ce om credincios esti tu.
„Daca ai potential, atunci citeste numai Biblia."
Ieri eram pus demult pe rug de tine daca citeam altceva in loc de Biblia.
HA HA HA, Vezi unde bati? Spre religia ta, si ca ea este adevarul.
Maine poimaine vad ca faci parte din gasca martorii lui Iehova, ca doar ei fac propaganda ca la usa cortului.
De unde stii tu ca doar acolo(in religia iudaica) mi se va descoperi?
Vine vremea, si acum a si venit, cand religia hindusa va fi ridicata in slavi, chiar si de crestini, cand se va implini ceva important din ce scrie acolo.
Le voi face reclama mai ceva ca la usa cortului.

| h379m3973423 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu vezi că interpretezi prost până și propoziții simple?
Nu am spus nici insult, nici numai. Ce am spus este adevărul.

| DonEduardo a răspuns:

Daca chiar a fost ceva copiat, atunci Biblia a copiat Vedele. Dar eu zic ca au fost coincidente.

| anonim_4396 explică (pentru DonEduardo):

Sunt multe similitudini in detalii intre cele doua carti, nu doar asta, deci poate fi si o revelatie comuna, eu asa zic.
Despre hindusi se spune ca Vedele au fost date de ingeri.
Despre iudei se spune ca Tora i-a fost data lui Moise prin ingeri.
Despre mulsumani se spune ca Coranul i-a fost dat lui Mohamed prin ingeri.
Este posibil ca acestia sa fi fost vizitați de ființe extraterestre si sa le fi descoperit lucruri noi.

| anonim_4396 explică (pentru DonEduardo):

Apropo, de cand ai pus intrebare la categoria sanatate te simti mai bine?

| DonEduardo a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, ma simt mai bine, multumesc.

| DonEduardo a răspuns (pentru anonim_4396):

Intr-adevar, poate ca ingerii au fost sursa tuturor. Dar refuz sa cred ca erau niste fiinte extraterestre.

| anonim_4396 explică (pentru DonEduardo):

Ciudat e ca Lot a avut parte de o vizita a unor oameni cu puteri supranaturale.
Samson, care nu s-a nascut pe cale naturala, a detinut o astfel de putere in par.

| badpanda a răspuns (pentru anonim_4396):

Lot dupa ce a fost vizitat a avut putere sa se culce cu ficele lui dupa ce s-a imbatat.

| anonim_4396 explică (pentru badpanda):

Da, a fost imbatat de fiicele lui si au facut ce au facut, dar pacatele din nestiinta conform bibliei sunt iertate

| badpanda a răspuns (pentru anonim_4396):

Tu crezi ca i-a iesit din prima sa le lase insarcinate? Si batranel si beat si doua insarcinate dintr-o lovitura.Voi chiar credeti orice tampenie scrisa in cartea aia?
Gurile rele spun ca abia astepta mosul sa vina seara sa ii toarne fetele putin vin.Doar un paharel ca la al doilea il lua somnul si ramaneau iar alea cu buza umflata.
Sa nu uitam ca a copilarit in Sodoma si ca nici nu-i prea placeau fetele.
Ale lui nici atat. Cica erau cam urate.Le stia tot orasul.
Lot le oferise multimii cu ceva timp inainte, dar nu i-a mers ca erau prea urate.
Trebuiea sa bea ceva ca sa stea langa ele.
Vinul face femeile mai frumoase.Asta este stiinta nu nestiinta.

| anonim_4396 explică (pentru badpanda):

Nu stiu cum e sa fii beat, eu nu am fost deci nu stiu.
Nu am fost nici indoctrinat(care este o altfel de betie), drept dovada aceasta intrebare care nu iau in slavi religia mea.
Dar din cate am auzit de la unii si de la altii, nu mai gandesti lucid, ești inconștient de ceea ce faci, și prin urmare poți deveni "un bou" sau o "vacă"... adică să faci ceva ce în stare lucidă nu ai face niciodată...