| AvalohAlyn a întrebat:

De ce viata asta omeneasca este asa de sensibila, firava, plapanda? Este condamnata slabiciunilor, problemelor de sanatate si e foarte vulnerabila.De ce a creat Dumnezeu asa o viata? De ce se intampla atatea nenorociri cu viata oamenilor? De ce vrea Dumnezeu asta? Nu putea crea ceva mai bun? Nu este bun deloc ce a creat Dumnezeu,se putea si mai bine.Voi nu credeti? Ma gandesc la propozitia din Biblia care zice ca Dumnezeu a vazut ca toate lucrurile create sunt bune si a fost multumit,dar intreb eu,cum sa fie bune daca moartea,boala, raul, durerea e la orice pas in aceasta lume si in aceasta viata omeneasca? Cum sa fie bine?

Răspuns Câştigător
| LOVW a răspuns:

Uite, Dumnezeu a creat o lume minunată, toată creația arată iubirea și grija lui Dumnezeu.
În adevăr, însuşirile nevăzute ale Lui, puterea Lui veşnică şi dumnezeirea Lui se văd lămurit de la facerea lumii, când te uiţi cu băgare de seamă la ele în lucrurile făcute de El. Aşa că nu se pot dezvinovăţi.
Gândește-te orice plantă, oricât neînsemnată este primește lumină și apă pentru a se putea hrăni și supraviețui, cu atât mai mult omul.
Toată creația e minunată și foarte bună, uite-te la natură, totul este corect proporțional, apa e superbă când o mângâi, cerul este frumos și senin, soarele e mare și călduros.
Și cel mai important, creația a fost făcută de Dumnezeu curată fără cusur, nici măcar păcatul nu a înăbușit-o.
Dar omul a păcătuit, atunci el, cea mai măreață creație făcută de Dumnezeu s-a îndepărtat de Dumnezeu făcându-se vrăjmaș ( lui Dumnezeu ).
Creația e foarte bună, dar păcatul a dat la o parte orice bucurie, el a adus tristețea facerii, mai ales omului.
Răul nu există, el e prezent atunci când nu este bine, iar căderea omului în păcat nu a fost bună iar asta l-a despărțit de Dumnezeu. Nu înțelege greșit, nu Domnul a creat răul.
El nu a spus : voi face rău și bine, El face doar bine, dacă nouă ni se pare că Dumnezeu face ceva rău este doar o iluzie.
Să dau un exemplu, un popor este păcătos și nu ascultă de Dumnezeu, El fiind și dreptate ar trebui șă îi arunce pe aceștia în iad dar nu face asta, ci le trimite o furtună care să facă ravagii, ei bine acesta este un dar. De ce? fiindcă Dumnezeu prin acea furtună vrea să le atragă atenția că dacă ei nu vor fi cu Dumnezeu, răul care este lipsa binelui îi va,, îmbrățișa,,.
În plus nu putem înțelege logica Dumnezeului adevărat, El este prea înțelept pentru a avea nevoie de un sfeșnic.
El l-a creat pe Lucifer un înger mare, minunat și bun, dar el a socotit ca el să fie mai puternic chiar și ca Dumnezeu, nu putem spune că El l-a creat pe Lucifer rău, la bun început a fost creat bun.
Ezechiel 28:12-16, Isaia 14:12-15).
Chiar și îngerii au fost creați buni, El (Dumnezeu) a păstrat pentru judecata zilei celei mari, puşi în lanţuri veşnice, în întuneric, pe îngerii cari nu şi-au păstrat vrednicia, ci şi-au părăsit locuinţa.
Omul a fost înștiințat că dacă va păcătui va muri ( va duce o viață plină cu boli și supărări apoi va pieri ), dar omul n-a ascultat și nu a băgat în seamă atenționarea lui Dumnezeu.
Domnul i-a fost milă de locuitorii din Ninive, chiar dacă lui Iona nu i-a plăcut mila Lui, din asta învățăm că Dumnezeu îndură timp până la pocăința oamenilor :
ucrul acesta n-a plăcut deloc lui Iona, şi s-a mâniat." Dar Dumnezeu îi explică: „Şi mie să nu-Mi fie milă de Ninive, cetatea cea mare, în care se află mai mult de o sută douăzeci de mii de oameni, care nu ştiu să deosebească dreapta de stânga lor, afară de o mulţime… de vite!" (Iona 4:11).
Poți citi cartea Iona ca să înțelegi contextul, are doar două trei pagini.
Link-uri :
De ce permite Dumnezeu răul?
https://www.youtube.com/watch?v=XYfRQlSUm9E&t=1542s

Ar fi putut Dumnezeu crea o lume mai bună?
https://www.youtube.com/watch?v=JUsV-eerLFg&t=201s
Nu uita, dacă Îl acceptăm pe Iisus ca mântuitor vom fi cetățenii altei lumi, lumii perfecte :https://moldovacrestina.md/mielul-lui-dumnezeu-care-ridica-pacatul-lumii/
Pacea Domnului!

6 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Pai ori e indiferent ori nu exista, dumnezeu este o speranta si o explicatie primitiva a universului

| mentholinks a răspuns:

Daca ai citi Biblia ti-ai da seama ca acest Dumnezeu iubeste doar o mica parte din populatie.

| Steregoi a răspuns:

Libertatea de alegere folosita gresit a condus la acestea. Dumnezeu nu e vinovat. Dumnezeu a vrut si vrea sa nu fie iubit de roboti ci de fiinte cu libertate de alegere. In acelasi timp Dumnezeu a dat motive suficiente ca sa poata fi iubit si respectat. Dumnezeu a facut totul perfect.

| Nilsson a răspuns:

Spuneai ca vrei niste recomandari de carti care te mangaie pe suflet, iti recomand Calea catre Hristos de Ellen White, e o carte ce poti sa o iei in buzunar, are un stil simplu si practic, si iti raspunde la intrebarile tale.

``Natura şi revelaţia mărturisesc deopotrivă despre dragostea lui Dumnezeu. Tatăl nostru ceresc este izvorul vieţii, al înţelepciunii şi bucuriei. Priviţi la lucrurile minunate şi frumoase din natură! Gândiţi-vă la minunata lor adaptare nu numai la nevoile şi fericirea omului, ci ale tuturor creaturilor! Lumina soarelui şi ploaia care înveselesc şi reîmprospătează pământul, dealurile, mările şi câmpiile, toate ne vorbesc despre Iubirea Creatorului. Dumnezeu este Acela care are grijă de nevoile zilnice ale tuturor făpturilor Sale. În cuvinte frumoase psalmistul spune:
"Ochii tuturor nădăjduiesc în Tine, şi Tu le dai hrana la vreme. Îţi deschizi mâna, şi saturi după dorinţă tot ce are viaţă". Psalmul 145, 15.16.
Dumnezeu a făcut pe om în mod desăvârşit sfânt şi fericit; pământul, aşa minunat cum a ieşit din mâna Creatorului, nu purta nici o urmă de decădere sau umbră de blestem. Călcarea legii lui Dumnezeu : legea iubirii : aceasta a adus nenorocire şi moarte. Şi totuşi, în mijlocul suferinţelor care sunt un rezultat al păcatului este descoperită dragostea lui Dumnezeu. Este scris că Dumnezeu a blestemat pământul din cauza omului (Geneza 3, 17). Spinii şi pălămida : dificultăţile şi încercările care au făcut ca viaţa lui să fie plină de trudă şi grijă : au fost rânduite însă spre binele său, ca o parte a disciplinei necesare în planul lui Dumnezeu pentru ridicarea păcătosului din ruina şi degradarea aduse de păcat. Lumea, deşi decăzută, nu este toată numai necaz şi mizerie. Chiar în natură se află solii de nădejde şi mângâiere. Scaieţii sunt plini de flori iar spinii sunt acoperiţi cu trandafiri.

"Dumnezeu este iubire" este scris pe fiecare boboc de floare ce stă să se deschidă, pe fiecare fir de iarbă ce se ridică. Păsărelele încântătoare care fac să răsune aerul cu trilurile lor înveselitoare, florile atât de delicat colorate care în desăvârşirea lor îşi răspândesc parfumul, copacii falnici ai pădurii cu bogatul lor frunziş de un verde viu : toate mărturisesc despre grija părintească şi iubitoare a Dumnezeului nostru şi despre dorinţa Sa de a face fericiţi pe copiii Săi. ``

https://m.egwwritings.org/ro/book/2010.2#2

| AvalohAlyn explică (pentru Nilsson):

De unde se poate lua editia de buzunar si cat costa?
E o carte care te mangaie pe suflet zici nu? Foarte bine, as vrea sa o citesc!

| Nilsson a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Parerea mea asa e, ca te mangaie pe suflet.
Ai in link-ul de mai jos o versiune, dar nu cred ca e de buzunar pentru ca are 96 de pagini, editia pe care o am eu are 160 si e cam cat un smartphone, un pic mai lata.

https://www.viatasisanatate.ro/calea-catre-hristos

Iti dau si cuprinsul cartii, sa ai o idee ce teme abordeaza, poate fi citita de orice confesiune, nu are elemente de doctrina specifice unei biserici:

Capitolul 01 - IUBIREA LUI DUMNEZEU FAŢĂ DE OM

Capitolul 02 - PĂCĂTOSUL ARE NEVOIE DE HRISTOS

Capitolul 03 - POCĂINŢA

Capitolul 04 - MĂRTURISIREA PĂCATELOR

Capitolul 05 - CONSACRAREA SAU PREDAREA DE SINE

Capitolul 06 - CREDINŢA ŞI ACCEPTAREA

Capitolul 07 - DOVADA ADEVĂRATEI UCENICII

Capitolul 08 - CREŞTEREA ÎN HRISTOS

Capitolul 09 - VIAŢA ŞI FAPTELE NOASTRE

Capitolul 10 - CUNOAŞTEREA DE DUMNEZEU

Capitolul 11 - ÎNALTUL PRIVILEGIU AL RUGĂCIUNII

Capitolul 12 - CE SĂ FACEM CU ÎNDOIALA

Capitolul 13 - BUCURIA ÎN DOMNUL