| AvalohAlyn a întrebat:

De ce viața este așa de grea si mai ales de ce unele lucruri sunt așa de grele de făcut în viața? Nu putea fi viața mai ușoară și mai frumoasa, asa sa o facă Dumnezeu?
Pentru multe lucruri trebuie sudoare mai ales pentru supraviețuire și câștigarea de bani care se duc rapid că toate-s scumpelaughingMă refer că la cum arata viața în momentul ăsta și dacă mai adăugăm și suferința care e peste tot și poate pali oricând, oricum peste oricine as zice că viața nu e așa de frumoasă și bine făcută, să mă ierte Dumnezeu dar unde a văzut că sunt bune toate ce le-a făcut că noi omenirea vedem lucrurile altfel? Și știu că unii o sa vina cu Satan dar pare prea science fiction faza asta că Satan conduce lumea și din cauza păcatului originar.E cam infantil sa crezi asta, SF daca nu fantasy și nu sunt ateu deloc să știți.
Viața e așa cum este fiindcă e făcută de Un "Vrăjitor" cam Neindemanatic...și e tare imperfecta și vulnerabilă numai miracol nu e viața asta..Pentru unii care o duc bine poate e mai frumoasa dar ce facem cu omul obișnuit de rand care întâmpină în viața numai greutăți și când se termină una vine alta? As zice că Dumnezeu a cam greșit ingredientele și credeti-ma am toate motivele sa zic așa cel puțin despre viața mea.
Dar asta e acum.

14 răspunsuri:
| minrest a răspuns:

Ideea ca Satan este o forta independenta, precum si ideea ca datorita pacatului originar toti suntem vinovati, sunt pur si simplu gresite. De fapt, Satan este descris in cartea Iov ca un slujitor al lui Dumnezeu, un procuror care ii cere lui Dumnezeu sa nu fie partinitor, iar legenda cu sarpele si fructul din gradina Eden e un mod poetic de a arata ca orice fiinta libera va cauta sa discearna binele si raul pe cont propriu, nu sa accepte binele si raul altuia.

| Algo098 a răspuns:

Viata e la intamplare. Depinde de norocul pe care-l ai ( familia si locul in care te-ai nascut, calitatile pe care le ai, oamenii pe care ii intalnesti si asa mai departe). Dz e un personaj de poveste, un personaj inexistent care nu poate ajuta pe nimeni cu nimic. La fel tot minciuna e si viata vesnica de dupa moarte. Omul are o singura viata, asta care este asa cum e.

| WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos a răspuns (pentru Algo098):

De ce vrei sa spui ca ai aparut la intamplare, dintr-o explozie creata din nimic, apoi dintr-o maimuta care a evoluat in tine? Nu suna putin nebunesc? Si de unde au inceput toate astea, asa s-au creat ele? Norocul nu exista. Domnul este real si te iubeste, el vrea ca sa te intorci la el prin Fiul lui Isus Hristos. Toti oamenii te vor parasi, nu te vor ajuta mereu, dar Isus mereu va fi acolo cu tine, chiar daca tu nu il vezi. El este acolo cu tine si sufera impreuna cu tine. Viata vesnica este posibila doar prin Isus Hristos, el este Real, a existaf si inca exista! El este calea, adevarul si viata.

| Algo098 a răspuns (pentru WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos):

Fantezia e multa.

Dz daca ar exista ar fi infinit si ar avea atata iubire fata de om cum iubesc eu un fir de praf, deci se vede ca logica din biblie e primitiva si nu are legatura cu realitatea. Daca mai citim si restul aberatiilor, avem tabloul complet al unei fantezii primitive lipsita de logica si cu pretentie de adevar.

Depinde de fiecare cum vede lucrurile. Daca un om considera ca un Dz bun, iubitor, atotstiutor si atotputernic e normal sa fie invizibil si simplu spectator la suferinta omului si ca ceea ce face un om in viata lui incluzand aici si ritualurile primitive si lipsite de valoare ii garanteaza acelui om o viata vesnica infinita, din partea unui personaj atotputernic, iubitor si invizibil, atunci e normal ca acel om sa-si traiasca viata si sa-si puna sperante in povestile fanteziste pe care le crede adevarate.

Fiecare e liber sa-si traiasca viata dupa cum crede ca e mai bine pentru el.

| Morder a răspuns (pentru Algo098):

Toata suferinta oameniilor este cauzata de pacat nu crezi? Daca am inlatura pacatul suferinta n-ar mai exista.
Fiecare crede ce i dicteaza mintea insa a crede in teoria big bangului si a vietiii aparute din intamplare este ca si cum ai crede ca daca pui la un loc toate metalele si componentele unui avion si cauzezi o explozie va iesii avionul respectiv, cam asa functioneaza logica ta atheist, nu e evident ca ceva cu o super intelligenta a existat inainte de aparitia universului?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Morder):

Și-a făcut Dumnezeu bagajul cu primul păcat săvârșit de om.

| Algo098 a răspuns (pentru Morder):

E o aberatie. Un animal ce pacat are ca nici nu are minte multa, deci nu am cum sa-i zic pacatos si ce viata are? Ce inseamna pacat? Daca respecti fanteziile dintr-o carte scrisa de niste oameni primitivi pentru oamenii primitivi ai vremii respective inseamna ca nu mai esti pacatos?
Ce inseamna viata vesnica pentru omul "credincios"? Ce face omul in viata asta asa de deosebit si de valoros? Ce va face in viata vesnica? La ce-i trebuie omului viata vesnica, ca sa faca ce? Sa creada intr-un spiridus invizibil si sa citeasca povesti asta e ceva deosebit? Despre ce superinteligenta e vorba, una invizibila, oarba surda si muta, din cartea cu povesti in care niste primitivi au adunat niste promisiuni si amenintari false. Ce nevoie are o superinteligenta de niste primitivi care practiva niste ritualuri primitive? Omul credincios e inselat cu niste povesti primitive de niste primitivi care se lauda cu legatura lor cu un Dz atotstiutor si daca citesti cartea fantezista nu vezi nici urma de stiinta. Daca cartea sfanta e inspirata de Dz-ul cel atotstiutor si bun, de ce e asa de saraca in stiinta si e atat de bogata in povesti absurde, contradictorii, fara logica si fara sens? Daca e asa de stiintifica de la Dz cel atotstiutor, la matematica am invata din biblie, la fizica din biblie, la chimie din bibiblie si asa mai departe. De ce nu se intampla lucrul asta? Pentru ca e o carte de povesti fara legatura cu stiinta, fara legatura cu un Dz atotstiutor si bun, deci cei care au scris-o nu sunt cinstiti cand se lauda cu legatura lor cu un Dz atotstiutor, bun, iubitor si atotputernic. E un Dz fals si inexistent. De aceea bunatatea, iubirea si puterea lui sunt virtuale, imaginare, ca daca te uiti in jur vezi ca realitatea e alta decat cea din povestea stramba. Sa fii bun, sa iubesti pe cineva, sa fii atotputernic, deci sa poti ajuta si sa nu o faci, asta se intelege din cartea cu povesti. De asta sunt spitalele pline si Dz nu-i ajuta cu nimic si e doar un spectator care te iubeste si nu te ajuta cu nimic, iar smecherii care au scris cartea au bagat la pachet cu bunatatea si puterea un set complet de explicatii strame, fanteziste care sa justifice absenta lui Dz cel inventat. L-au facut pe om in toate felurile, din pacatos nu-l scot. Poate omul sa fie si nou nascut ca pentru smecherii cu judecata stramba care au scris biblia tot pacatos e, iar Dz-ul lor cel invizibil se ocupa numai cu razbunarile. E un Dz al absurdului, care dupa cartea cu povesti are nevoie ca omul sa creada o poveste spusa de niste smecheri ca dovada a "bunatatii" omului. A crede intr-o poveste irationala spusa de niste oameni nu tocmai cinstiti (- vezi legatura lor cu Dz cel atotstiutor si primitivismul povestii), nu e dovada de bunatate, de inteligenta, de iubire fata de Dz-ul inventat si invizibil, e doar o dovada de naivitate, unde mai pui ca nici nu e o credinta din motive altruiste ci e doar o credinta falsa pentru binele propriu, generata de amenintarile si promisiunile fanteziste din poveste. Un Dz adevarat, iubitor, bun si puternic nu are nevoie de povesti absurde, minuni si ritualuri primitive. Astea sunt doar in cartea cu povesti ca sa suceasca mintea omului cinstit si bun, care se lasa amagit cu promisiuni false. Un Dz adevarat si bun ar ajuta nonstop omul pe care-l iubeste, nu s-ar tine de scamatorii si ritualuri primitive fara valoare, pentru a-si demonstra existenta, nu ar sta spectator la suferinta omului. Daca ar exista un Dz si ar avea comportamentul pe care-l vedem astazi, acela al unui Dz inexistent, ar fi un Dz inutil. Daca dai crezare cartii cu povesti, Dz-ul cel inventat te va ajuta dupa ce nu mai esti, iar cat traiesti trebuie sa fii robul povestilor scrise de niste oameni "cinstiti" a caror legatura cu Dz-ul cel inventat se vede. Si atunci daca-ti folosesti ratiunea, vezi ca un Dz bun, atotputernic si iubitor care te lasa in suferinta si nu te ajuta cu nimic cat traiesti, tot asa te va juta si dupa ce nu mai esti si explicatia e simpla, e un Dz inventat, dintr-o poveste absurda. Si atunci sa mai zic ca acest Dz a facut tot ce exista e din nou naivitate, cand el nu face nimic in prezent. Sa compar stiinta cu un Dz inventat din poveste si sa spun ca stiinta nu e adevarata si ca povestea primitiva e adevarata nu mi se pare normal.

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru Algo098):

Dumnezeu afirma in Biblie ca "oamenii de știință" sunt pe nedrept numiți așa. Si Dumnezeu nu minte. Deci voi cei ce credeți in știință, de fapt credeți o minciuna. Si nu puteți cerceta sa vedeți daca mint sau nu. Iar invențiile si inovațiile la care faceți referire, Dumnezeu a pus in ADN-ul fiecărui om abilitatea de a face lucruri mărețe, numai sa vrea. Dar astea nu justifica apariția universului si a vieții altfel decât prin creație.

| WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos a răspuns (pentru Algo098):

Cat sunt de departe stelele de pamant, atat de mare este intelepciunea Domnului. Nici nu exista comparare intre mintea noastra omeneasca si al lui. Dragostea Domnului este mare, dar el este bun si drept, sfant. Noi suntem niste pacatosi, o mana de tarana in fata lui. Dragostea si dreptatea merg mana in mana, exista un echilibru si nu poti avea una fara cealalta.

Ai dreptate, fiecare e liber si nu e obligat, avem libera alegere. Dar intr-o zi viata asta se va sfarsi si tot ce este pe ea va arde, toti vom sta inaintea scaunului judecatii al lui Dumnezeu si singura speranta este Isus, salvatorul nostru, regele nostru.
Doamne Isuse ai mila de noi si nu ne lasa dupa mintea ta, ajuta-ne sa te cunoastem mai bine, sa te cautam din toata inima si sufletul nostru. Iti multumim.
Amin.

| Algo098 a răspuns (pentru WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos):

Eu nu am ce face nici cu stelele, nici cu intelepciunea domnului din cartea cu povesti care nu face nimic, care te lasa sa mori si iti da tot ce vrei dupa ce nu mai esti. Biblia e ca un soft inutil. Cand bagi intr-un calculator un soft ce contine informatii false, obtii un nimic sau niste erori. Asa e si cu bilia cea primitiva. Cand nu ai acces la cunoastere reala si iti bagi in cap biblia si te multumesti cu o cunoastere iluzorie din cartea cu povesti ajungi la concluzii false si te lasi inselat de niste primitivi care pretind ca au legatura cu un Dz, te desconsideri si zici ca esti pacatos cand realitatea este ca esti un on normal, nu un pacatos. Pacatosi sunt smecherii care au scris cartea mincinoasa. Un om care te minte, cum sunt cei care au scris cartea, nu e un om bun si nu iti vrea binele. Bine e sa fii om, sa apreciezi omul nu cartea cu povesti, sa apreciezi munca omului si tot ce bun.

| Algo098 a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Cand bagi intr-un calculator un soft cu informatii gresite, false, la iesire obtii niste falsuri, niste erori. Asa e si cand nu tii cont de realitatea care e adevarul si iti bagi in cap niste povesti, ajungi la niste concluzii tot false la fel cum e si povestea. "Dz nu minte", "totul face Dz" si in realitate e un Dz din cartea cu povesti scrisa de niste oameni rai si primitivi. Un om bun nu e cel care te minte, chiar daca te minte frumos si nici binele nu ti-l doreste.
Cartea primitiva cu povesti nu tine loc de stiinta si nu am pretentia sa aflu din ea ceva util. Dz-ul din poveste a asa de bun, de puternic si de atotstiutor incat e invizibil, nu face nimic si la urma iti da tot ce vrei fix dupa ce nu mai esti. Asa cred primitivii care au scris cartea ca pot insela oamenii normali si buni pe care dupa ce ii mint, ii mai face si pacatosi. Probabil ca dupa logica stramba a bibliei toti oamenii sunt pacatosi pentru ca traiesc.

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru Algo098):

Nici un creștin nu accepta Biblia doar din auzite. El are o relație personala cu Isus si cu Dumnezeu care nu ii poate fi luata de nici un om de știință, nu de unul care doar crede in așa zișii oameni de știință. Cu toții ne dorim pace si liniște. Dar acestea le putem avea doar ca binecuvântări de la Dumnezeu. Pacea si liniștea oferita de oameni diferă de adevărata pace a lui Dumnezeu. Iar cei ce și-o doresc si nu apelează la Dumnezeu, nu sunt mulțumiți cu ce le oferă omul si apelează la medici, psihologi si tratamente dar fara rezultate. Cine are pacea lui Hristos poate afirma: "Pot totul in Hristos care ma întărește".

| Algo098 a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

La asta se ajunge cand in loc de realitate ai in cap povestile unor oameni si spui ca sunt de la Dz. Spui ca sunt de la Dz si ca ai o relatie speciala si o liniste de la Dz si nu vezi ca e amagire si autoamagire. Ce relatie speciala poti avea cu un personaj inutil care nu face nimic si iti da tot ce vrei dupa moarte? = Autoamagire generata de cartea cu povesti. E o liniste falsa, o amagire, apoi ai murit si mincinosii se bucura ca a mers inselatoria. Cu cati morti ai vorbit de ai siguranta minciunilor din carte? Zero. Asta e valoarea cartii si a lui Dz.

| WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos a răspuns:

Domnul este drept si sfant, in schimb noi suntem niste pacatosi inca de la inceput si meritam iadul, dar vezi tu, Isus Fiul Lui Dumnezeu ne-a salvat pe cruce, el a platit pedeapsa noastra. Moartea a fost platita. S-a dat pe sine pentru noi. Pentru ca oricine crede in el sa nu moara, ci sa traiasca vesnic. Viata este grea din cauza pacatului. In Biblie este scris, ca toti am pacatuit si nu este niciunul care sa il caute cu adevarat, suntem prea rai in fata lui, aroganti, mandri, mincinosi, furaciosi, curvim, inselam, si tot felul de pacate lumesti. Banii si lucrurile lumesti si trecatoare ofera placeri de scurta durata, nu te lasa controlat de ele. In schimb lasa-te controlat de Dumnezeu, voia lui este sfintirea ta. Increde-te in Isus Hristos, crede in el si vei fi salvat, lasa-te ghidat de el prin credinta, nu poti singur, el este singura cale prin care poti scapa de suferinta.
Intr-o zi totul se va termina si cei morti in Hristos vor invia!
Toti suntem vinovati si am incalcat poruncile lui Dumnezeu, daca el ne-ar judeca cu dreptate, am merge catre iad. Ce a facut Dumnezeu ca sa scapam de iad si suferinta? El ne-a iubit atat de mult incat a platit pedeapsa noastra, L-a dat pe Singurul lui Fiu, Isus Hristos. Increde-te in El, marturiseste-ti pacatele si pocaieste-te, fii cu parere de rau de pacate si opreste-te din pacate, nu va fi usor, dar vei putea invinge usor, usor numai cu el si prin el!

Toate zilele lui sunt pline de durere, și truda lui nu este decât necaz: nici măcar noaptea n-are odihnă inima lui. Și aceasta este o deșertăciune.