| anonim_4396 a întrebat:

De ce trebuie sa existe moartea? Existenta mortii îți ia din bucuria vieții mai.ales celor predispuși la griji și anxietate.E trist ca exista moartea și nimeni nu știe sigur dacă chiar mai este ceva dincolo, posibil.sa fie,posibil sa nu.
Ma întristează faptul ca putem muri oricând oricum și oriunde adică riscul morții ne urmărește pe toți, nu știi azi ce va fi mâine.Deci e prost tare făcută viata asta de Dumnezeu ca exista moartea și atâtea nenorociri. Daca vizitam un spital și vedem câtă suferinte di nenorociri exista acolo ne vom da seama ca viata nu e buna adă cum a zis Dumnezeu la creatie; ba din contra viata e prost creata și construita,Dumnezeul crestin a greșit ingredientele se pare, viata e prea vulnerabila în general deci Dumnezeu a dat greș când a făcut viata asta ori nu exista Dumnezeu și totul e un accident și asta e o varianta.Eu nu sunt ateu sar nici nu mai știu în ce sa cred când vad penibilitatatea dogmelor în care se scald creștinii și viata asta asa vulnerabila în care orice speranța e cam înnebunită de pericolul si riscul ipotetic al morții din fiecare zi pentru ca e adevarata vorba aia nu știi niciodată ce se poate întâmpla oricând.
Asa ca ce speranța sa mai avem dacă în lume vezi numai moarte si durere mai mult decât lucruri pozitive si mai ales siguranta și armonie/pace și sănătate?

8 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| MuatafaonurContInchisDeTot a răspuns:

Suflet și inima ta este rătăcită. Omul își face cu mâna lui și prin propile sale fapte viața pe pământului ăsta. Dumnezeu nu trebuie învinuit judecată subestimată căci dacă Dumnezeu nu ar fi avut milă de om și nu iar fi purtat și dăruit iubirea sa iubirea Adevărată incondiționată omului sufletul omul ar fi ajuns scrum fără El.

| Drake21 a răspuns:

Inainte oamenii traiau 8-900 ani si din cauza pacatelor sa ajuns la 1-200ani, la moarte e somnul vesnic iar dupa a 2 venire si invierea din nou si judecata deci vor ramane doar cei buni la a 2 venire care vor trai vesnic pe pamant si ceilalti rai vor fi aruncati pentru totdeauna in focul din ghena, acum trebuie sa inceapa in viitorul nu prea indepartat un fel de razboi mondial pentru a veni pe pamant cel ce i se va da putere peste toate popoarele pentru 3, 5 ani iar dupa Dumnezeu il va nimici cu tot cu adetii lui pentru totdeauna, cand spune vor striga catre extraterestrii nestiind ca sunt tot diavoli

| Drake21 a răspuns (pentru Drake21):

Sa vezi ce jefuieli vor fi, rusii sunt mici, pe langa urmatorul razboi

| Drake21 a răspuns (pentru Drake21):

Ala care o intors 50k soldati rusi inapoi spre russia avea salarii m ai mari ca Putin, un fel de Romania in w2

| Drake21 a răspuns (pentru Drake21):

Stilul rusesc plecati la razboi tot ce prindeti e al vostru c am dezorganizati ca armata dar cuceresc si sunt multi cu acest stil prin europa intr-un razboi sa vedem in ce stil ne incadram nu poti baga mana in foc

| EestiSodalane a răspuns:

De ce arunci vina pe Dumnezeu pentru moarte în loc să arunci vina pe oameni? Dumnezeu este El însuși Viața. Vei dai vina pe izvor când tu te-ai îndepărtat de el și mori de sete? Vei da vina pe oxigen când îți pui o pungă pe cap și te sufoci singur cu ea?
Viața nu este intrinsecă nouă, iar moartea nici măcar nu există în sensul real al cuvântului. Moartea nu e decât depărtarea voită de viață. Dar dacă alegi să mergi pe calea vieții o vei avea din abundență și vei fi alături de toți cei care au ales voit viața în detrimentul morții. Nu vă înțeleg pesimismul. De unde această atitudine negativă asupra vieții?

| MuatafaonurContInchisDeTot a răspuns (pentru EestiSodalane):

Ei nu se uita cu sufletul la el la Dumnezeu ei îl consideră obligat pe el pe Dumnezeu săi ajute ei tot cer și cer si cer și cer de la el într-una dar nici unul singur nu se uita la propile lor fapte făcute nici unul dintre ei nu se întreabă de ce am ajuns așa? Cum am ajuns sa fiu fiu așa? Dece pățesc așa? Ei ști ce fac? După ce faptuiesc greșeli enorm de grave și murdare ei da vina pe el ca de ce ia lăsat sa facă asa când el până și față de El le-a dat liberul albitru dar minte ce face ei cu mâna și fapta lor este greu să-le deschizi ochii nu au mers o zi în biserică nu sau rugat pentru bine sau rugat sa aiba tot mai mult de la viață este greu săi faci sa înțelegă cu Adevărat Adevărul căci și Dumnezeu are așteptări de la noi și nu sunt imposibile deloc sunt enorm de posibile și este de ajuns sa omul sa vrea măcar o zi din viata lor sau 10 minute sa meargă sa se roage la el vor vedea că nimic nu se compară absolut nimic de pe fața pământului nu se comporta cu ce trăiești în momentul acela acolo dar tu și Dumnezeu știți sufletul învie în tine ia viață în tine și nu vrei sa ieși de acolo vrei sa stai numai cu el cu Dumnezeu acolo îmi este greu săi înțelege ce fel de fapte au comis de lisea întunecată atâta de rău sufletul și inima unora oamenii ce se întâmplă cu ei și nu-și dau deloc seama ca el într-adevăr cu Adevărat există și mia și dori din toată inima și tot sufletul să-și dea seama toți de asta și sa ajungă să conștientizez asta și sa nu-l mai subestimeze atâta sa nu-l mai judece atâta căci noi absolut toți și eu și tu și noi toți primi totul după inima primi totul pe lumea asta după sufletul nostru și faptele noastre absolut toate