| Emankonovici a întrebat:

Salut.Vine apocalipsa si daca da omul o sa existe in viitor dupa moarte?.Cum au aparut planetele,Dumnezeu, Primul lucru? Cum a aparut universul cum existam?

Răspuns Câştigător
| sublime89 a răspuns:

Daca omul va exista si dupa sfarsitul lumii, atunci il mai putem numi sfarsit? Nu prea.
Planetele s-au format din materia ramasa in urma formarii Soarelui, asta daca ne referim la sistemul nostru solar.
La intrebarea "cum a aparut d-zeu?" nu putem raspunde pentru ca nici macar nu stim daca exista ceva ce am putea numi "Dumnezeu". Dar si daca am sti ca exista, probabil ca tot nu am sti sa spunem cum a aparut.
Avem insa o idee cum a aparut Universul. Acum aproximativ 14 miliarde de ani a avut loc ceea ce noi numim Big Bang, in urma caruia a luat nastere spatiul, timpul si materia. Dupa cateva sute de milioane de ani s-au format primele stele, galaxii si planete. Acum 4.5 miliarde de ani s-a format si sistemul nostru solar, deci la aproape 10 miliarde de ani dupa Big Bang. Iar specia umana a aparut doar in ultimii 200 de mii de ani.

| Cristi1Cristi1IdlibParty a răspuns (pentru sublime89):

Si specia umana cum a aparut?

| Inferno a răspuns (pentru Cristi1Cristi1IdlibParty):

A evoluat.

| Cristi1Cristi1IdlibParty a răspuns (pentru Inferno):

A evoluat din ce? Si ce intelegi prin evolutie?

8 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Numai vine nimic suntem in criza cu toate, dupa moarte e nimic, asta tine de stiinta iar dumnezeu e o inventie umana, universul o aparut prin big bang din nimic, existam datorita proceselor biologice

| Dorugar a răspuns:

Tinand cont de faptul ca Apocalipsa inseamna Revelatie, sper sa vina Revelatia si la tine si sa/ti dai seama ca prin credinta a proasta nu poti stii nimic niciodata asa ca sa dea Domnu sa ai revelatia sa cauti sa studiezi lucrari de specialitate care iti raspund la intrebarile pe care le-ai pus

| NuAmNumeStraniu a răspuns:

Salut jun

| Boiiii a răspuns:

Sincer sa fiu nu stiu cu ce sa incep.
Pai in primul rand daca esti o persoana religioasa nu-ti mai asculta de altii care zic chestii de genu 2012 acestia sunt catalogati drept profeti mincinosi si numai dumnezeu stie cand va veni asa ca stai calma.
Iar planete s-au format in timpul formarii Soarelui acum 4.5 miliarde de ani iar gravitatia a atras particulele de praf care au ramas dupa formearea soarelui s-au unit formand bolovani, meteoriti, asteorizi si in cele din urma au devenit planete mai pe scurt.
Despre primul lucru se crede ca a fost creat dintr-o explozie petrecuta acum 13-15 miliarde de ani care a adus la formarea spatiul timpului si a materiei dar atuncea primul lucru care s-a format era gravitatia care ti-am spus mai devreme care a fost perfecta ca sa se poate sa raspandeasca dar sa nu sa se risipe energia rezulta din acea explozie.
Cat despre dumnezeu nimeni nu stie nici macar cercetatorii iti recomand sa te interesezi mai bine cum functioneaza lumea si daca o sa te miri de ce este asa de mare diferente de opinii intre oameni e din cauza ca fiecare om vede lumea cum crede el.