| OctavianDanielMaria a întrebat:

De ce zeul iudeu i-a facut pe evrei sa incalce porunca ''Sa nu ucizi''? Exodul 32:27

Răspuns Câştigător
| Antisistem11 a răspuns:

Moise sa nu uitam il ucisese pe acel egiptean. Probabil voia să mai comită si alte crime și să le pună în cârcă lui Dumnezeu.nimic mai simplu.

15 răspunsuri:
| ania a răspuns:

In orice sistem juridic inclusiv un principiu al dreprului penal e principiul razbunarii colective.Asta inseamna ca nu ai voie sa te razbuni singur ci trebiuie sa ceri comunitatii sa faca dreptate, sa pedepseasca incalcarea dreoturilor tale. Chiar daca in America ucigasii in serie sunt pedepsiti cu moartea, cel care apasa pe butonul electric nu e acuzat niciodata de crima pentru ca actioneaza in numele societatii.

Răspuns utilizator avertizat
| ania a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Nu, nimeni nu avea voie sa ucida el pentru a- si face dreotate, comunitatea era cea care trbuia sa ucida pe cineva dupa ce era judecat pe marturia a cel putin 2 martori.

Răspuns utilizator avertizat
| nicucostea855 a răspuns:

Pentru ca tara promisa israelitilor prefigura paradisul pamantesc ce va fi in viitor. Evreii se bucurau de "lapte si miere" adica de conditii de prosperitate materiala si de ocrotire de care nici o alta natiune din acea vreme nu se putea bucura.

Porunca "sa nu ucizi" se aplica in relatiile dintre evrei intre cei care faceau parte din natiunea evreiasca binecuvantata de Dumnezeu. La aceasta natiune putea adera oricare canaanit, si orice om din alte natiuni pagane si se putea bucura de aceleasi drepturi si ocrotire si binecuvantari ca evreii din nastere.

Odata ce Israelul antic a pierdut favoarea lui Dumnezeu, prin neascultare si necredinta, tara promisa nu a mai constituit si nu mai constituie un pamant binecuvantat care sa prefigureze paradisul terestru din viitor.

Intrucat crestinii din prezent nu ocupa o tara promisa sau un teritoriu pe pamant, Isus a venit cu porunca "sa va iubiti dusmanii". E o masura logica si evidenta intrucat Dumnezeu vrea sa stranga din toate natiunile un popor pentru numele sau.

Răspuns utilizator avertizat
| Meme10Meme a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Mai mult era pipi si caca.

| serenityxx a răspuns:

Creatorul nu face pe nimeni să încalce statuturi. Omul prin necredința lui încalcă.

| BogdanM11 a răspuns:

Pentru ca ucis in limba originala in care a fost scrisa biblia probabil are dublu insemnatate. Sa omori e una( taiatul porcului sau taiatul unei gaini pentru supa sau omorul atunci cand te aperi) si a ucide probabil se refera la uciderea pe nedrept daca de exemplu vreau sa iti iau casa si averea.

Răspuns utilizator avertizat
| BogdanM11 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Acum am citit ce scrie in versul pe care l-ai trimis. Deci faza este urmatoarea: evreii au iesit din egipt, au stat in desert 40 de ani si acum se pregatesc sa mearga in Canaan, locul care ii era promis lui Avraam. Dar niste oameni dea locuiesc acolo: Jebusitii, Cananitii, Hititii, etc. Oamenii astia din scrierile antice sunt descrisi ca fiind niste popoare salbatice: isi sacrificai nou nascutii zeului Baal si Moloch si faceau orgii pe altarele pline de sange de sacrificiu. Daca te duci la Deuteronom 9:5 (Nu, nu pentru* bunătatea ta, nici pentru curăţia inimii tale intri tu în stăpânirea ţării lor, ci din pricina răutăţii acestor neamuri le izgoneşte Domnul Dumnezeul tău dinaintea ta şi ca să împlinească astfel cuvântul** prin care Domnul S-a jurat părinţilor tăi, lui Avraam, lui Isaac şi lui Iacov.) o sa vezi ca Dumnezeu ii pedepseste pe Canaaniti pentru ce faceau ei asa ca ii trimite pe evrei sa faca razboi cu ei.

Răspuns utilizator avertizat
| BogdanM11 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Are legatura cu Exodul. Eu incep sa cred ca tu doar vrei sa dai hate si nu aduci niciun argument inteligent.

Răspuns utilizator avertizat