| OctavianDanielMaria a întrebat:

De ce zeul iudeu l-a distrus pe Iov? Ca doar era credinios.

25 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Iahve nu prea știa el multe, de asta a și făcut pariu cu satanei, dacă iahve știa de la bun început rezultatul înseamnă că e un psihopat, dacă nu știa nu e autostiitor, satanei după cum vedem nu face ce vrea și doar testează credință omului, satanei s-a jucat cu el, aia omorâți de el.cu voia lui iahve sunt doar victime colaterale

Răspuns utilizator avertizat
| RAY a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Habar nu au de Biblie, sunt 32000 de religie creștine, bagi de seama ca nici ăștia nu o înțeleg, cum naiba nu o înțeleg e același carte, uite musulmani au doua religi, evrei vreo 4 dar includ și atei care o fac de tradiție

| Iamforfun a răspuns:

Nu l-a distrus complet.
A fost o încercare ca să vadă dacă își pierde credința.
Iar Iov a spus: "Dumnezeu a dat și Dumnezeu a luat. Fie binecuvântat numele Domnului."

Răspuns utilizator avertizat
| Iamforfun a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Omul are dreptul la liberul arbitru.
Adică omul poate alege ce dorește, ce simte, ce crede.

| Iamforfun a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Există un motiv pentru care Dumnezeu a lăsat și răul pe lume.
Satana te ispitește.
Depinde de tine ce alegi.

Răspuns utilizator avertizat
| RAY a răspuns (pentru Iamforfun):

Iahve știe totul omule, profețiile nu au legătură cu liberul arbitru și Iisus știa absolut totul asa ca juca teatru

| RAY a răspuns (pentru Iamforfun):

Îți testează credință

| RAY a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Wow Facebook concluzie

Răspuns utilizator avertizat
| RAY a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

F b

| Iamforfun a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Nu Iov a decis să fie pedepsit.
Iov a decis să nu facă ce l-a îndemnat soția lui.
Soția i-a spus lui Iov: "Blesteama pe Dumnezeu și mori!"
Iar Iov a răspuns:"Dumnezeu a dat și Dumnezeu a luat. Binecuvântat fie numele Domnului."
În asta constă liberul arbitru în cazul lui Iov.
Iov a decis să continue să creadă în Dumnezeu.

Răspuns utilizator avertizat
| Iamforfun a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Iov a avut liber arbitru și a decis să binecuvânteze numele Domnului, orice i s-ar fi întâmplat.

Răspuns utilizator avertizat