| OctavianDanielMaria a întrebat:

De unde stie omul din ziua de azi ce nume le-a pus Adam la animale?

82 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Dar tu de unde știi că Adam a pus nume la animale?

Răspuns utilizator avertizat
| darrio2007 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Care din ele?

Răspuns utilizator avertizat
| Zuzu1991 a răspuns:

Cine e Adam?!?
MA INSELI?!?
Adam e o poveste, deci, de la cei care spun povestea, si atat

| WR104 a răspuns:

A invatat la scoala

Răspuns utilizator avertizat
| WR104 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Numele animalelor, le inveti la scoala sau dintr.un documentar ce treaba are Adam aici, tu stii cine a inventat bicicleta sau motorul pe abur fara google doar din capul tau?

Răspuns utilizator avertizat
| SingleForOne a răspuns:

Nu are prea mare importanță ce nume le-a pus, dar se evidențiază faptul că omul are libertatea să numească lucruri, animale și pe urmași după cum le plăceau. Se arată puterea pe care o au, arătând cu degetul, și spunând "acesta se va numi astfel". Aceasta fiind o calitate de lider, de a stăpâni creaturile, lumea, și oamenii, și de a crea ceva al nostru, fiind precum Dumnezeu, dar numai în subordinea Lui.

Răspuns utilizator avertizat
| SingleForOne a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Da, numirea lucrurilor este "libertate"; și da, Adam a numit animalele.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai e logic, s-au dus din neam în neam, prin viu grai, pana la omul contemporan.

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Cazare animale noi apărute? Te referi la rasele de câini noi? Ca în momentul când Adam a fost pus sa dea nume animalelor, erau cam toate prezente.

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Ca nu le știm noi acum, ce vrei mai avem și alte chestii de făcut, de pus întrebări, de lovit în creștinism, deh, asa e cool

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Ele au fost pe pământ acolo de când s-a creat lumea. Ca le-a dat omul ulterior nu știu ce denumiri lati e asta nu înseamnă descoperire. Și nu ii trebuia nimănui sa știe câte specii de meduze sunt, și denumirea la fiecare în parte, erau meduze

| anonim_4396 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Erau toate, și cuțu și pisi. Garantat.

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

100%

| anonim_4396 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Pai și nu i asa?

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Vrei sa dovedesc dinafara bibliei, un fapt din Biblie? laughing)

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Sumerienii au fost după Adam nu? Adam a fost primul om, Sumerienii erau păgâni, nu împărtășeau crezul neamului lui Dumnezeu.

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Nu chiar. Biblia are evenimente scrise și descrise și în alte surse istorice, sunt fundamentate. Biblia conține pe lângă religie informații geografice și istorice de care s au folosit și oamenii de știință. Nu se compara cu seria Harry Potter. Înainte de a mai pune la îndoială veridicitatea Bibliei, citește o. Și citește impactul ei asupra studiilor istorice și teritoriale.

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

No, dacă știi tu sigur. Dacă Adam a fost primul creat, te încurci în afirmații

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Nu ți fac pe plac, cine vrea sa cunoască sa se osteneasca? ai conexiune bună la net, spor la cercetare

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Eu nu ma trag din maimuță. Posibil ca tu da. Se explica pe undeva... Atitudinea

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Noo. Nu e comun. Nu i posibil laughing e om în toată firea. Ca unii se simt paraziți asta e alta poveste

Răspuns utilizator avertizat
| Alverto a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Violența din perspectiva mea poate înseamnă altceva in perspectiva ta. Dar nu încerca pe site uri de genul care oricum sunt pline de nerezonabili, veniți și voi care vorbiți despre faptul că Dumnezeu nu exista și alte lucruri, dar nu vorbiți obișnuit, ci arogant. Pădurea fara uscatiuni nu exista, la fel și lumea cu oamenii. Credința aduce un plus de speranță în vreme de recesiune. Anul 1940, ești pe teritoriul inamic, riști să mori acolo, sau îți pui credința că poți trece granița țării și chiar sa reușesti sa treci deoarece crezi că ești aparat Intr un fel te veghează cineva. Deci cel care și a pus credința la încercare poate a reușit să scape, dar cel ce a rămas în teritoriul bombardat a murit.
Eu sunt neutru in ceea ce privește Dumnezeu etc nu sunt contra dar nici pro. Eu consider că în noi este adevăratul Dumnezeu și Isus, nu ar trebui sa ne punem viața închisă la biserică, ci dezvoltării binelui planetei, care este ceva viu. Noi fara ea nu putem trai, dar ea fără noi oamenii da. Astfel că trebuie să fie mai buni unii cu alții omule, asta este viata adevărata din perspectiva cuiva care a citit luni întregi despre asta și a ajuns la concluzia că nu este cineva in cer sau pământ, ci acel cineva este în noi, in creierul nostru și modul nostru de a ne putea în societatea modernă europeană sau daca vrei pe o insulă pustie.

Răspuns utilizator avertizat
| iurii75 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

"Ai auzit de evolutie?" - o, băiețelul crede in povești?! Viața a apărut accidental din materie moartă și a evoluat...
Știi cumva cum conform poveștii tale sa făcut trecerea de la înmulțirea prin divizare la înmulțirea sexuată?
Sau ceva mai simplu, mai la nivelul tau, laughing dacă gatul girafelor a "evoluat" la lungimea actuală, de ce nu sunt fosile de girafe având gatul o treime sau jumătate din lungimea actuală?

Răspuns utilizator avertizat
| iurii75 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Deci asta e toată argumentația ta? "Evoluția e demonstrată"?
În 1999, biologul Malcolm Gordon a scris: „După cât se pare, viața are origini multiple; arborele universal al vieții a avut mai multe rădăcini, nu doar una". Dar există dovezi că toate ramurile principale ale vieții s-au dezvoltat dintr-un singur trunchi, așa cum credea Darwin? Gordon a mai scris: „S-ar părea că versiunea clasică a teoriei descendenței comune nu se aplică la regnuri, așa cum sunt ele cunoscute în prezent. Probabil nu se aplică nici la multe dintre filumuri, sau chiar la niciunul, și, posibil, nici la multe clase din cadrul unui filum".
în 2009 într-un articol din revista New Scientist, care cita cuvintele lui Eric Bapteste, om de știință evoluționist: „Nu avem nicio dovadă că arborele vieții ar fi adevărat".30 În același articol erau citate și cuvintele biologului evoluționist Michael Rose: „Arborele vieții este îngropat în mod politicos, toți știm asta. Însă mai puțin acceptat este faptul că trebuie să abordăm biologia dintr-o cu totul altă perspectivă".
„Geologii din timpul lui Darwin, ca de altfel și cei din zilele noastre, n-au găsit nicio dovadă că viața s-ar fi dezvoltat treptat, ci au descoperit doar câteva probe disparate și irelevante", spune paleontologul evoluționist David Raup. „Cu alte cuvinte, speciile apar brusc în lanțul evolutiv, pe parcursul existenței lor nu prezintă deloc schimbări, sau cel mult schimbări minore, iar apoi dispar la fel de brusc din arhiva fosiliferă."
Că să vezi, oameni de știință, cu ceva mai multă carte decât tine afirma că nu e demonstrată. Sau cumva ai demonstrat-o tu? Fale și lor de cunoscut faptul...
Ți-am dat 2 întrebări simple referitor la "evoluție", dar nu te duce capul sa dai un răspuns cat de cat plauzibil.
Tot ce poți este sa încerci a râde de convingerile altora, dar și aici îți arăți doar prostia. Voi comenta mai târziu aberațiile tale. Pentru inceput aștept un răspuns la întrebările mele. ( Deși înțeleg că în zadar... rolling on the floor )

Răspuns utilizator avertizat
| iurii75 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

"toti biologii au aceeasi gandire?"- asta și e problema, dacă evolutia ar fi demonstrată ar fi unitate în rândul lor. Dar nu este, și chiar și ateii înrăiți recunosc probleme peste care nu poate trece evolutia.
Deci, după ce fosilele nu au confirmat teoria, nenea zice că nici nu avem nevoie, ne va confirma codul genetic. Când am mai auzit și de "rămășiță inutilă din codul genetic" am râs mult!
La fel și când nenea afirma că dezvoltarea noilor organe nu e problemă, că cică nu s-au dezvoltat special pentru acel scop ci ele deja existau și au fost doar folosite. ( Peștii aveau deja plămâni și asta le-a permis să iasă din apă). La fel penele deja existau... Doar au fost folosite la zbor. Dar de unde s-au luat penele? Știu că se afirmă că penele sunt solzii de peste "puțin" modificați. rolling on the floor Doar un dement ar spune aceasta, habar nu are cum sunt formate penele. Exemplu cu arheopterix e irelevant, el era o pasăre, cu pene 100 la sută și cu oase ușoare și goale.
Și cum rămâne cu girafa? De ce nu sunt fosile de girafe cu gâtul mai scurt? Dacă așa au evoluat, li s-a lungit treptat gâtul?
Și cum și de ce sa făcut trecerea de la divizare la înmulțirea sexuată?
Cât privește cum funcționează o celulă și ADN total varză...
Deci, poți confirma cumva pozitia ta?

Răspuns utilizator avertizat
| iurii75 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Referitor la aberațiile tale.
"Materia nu poate fi creata, nici distrusa''. Voi o ardeti cu zeul iudeu care a creat Pamantul din nimic,"- te-am mai întrebat o dată, ai auzit de E=MC²? Se vede că nu. Totuși cu mult înainte că Einstein să descopere legătură dintre materie și energie Biblia scrie " Ridicați-vă ochii spre cer și priviți!
Cine a creat aceste lucruri? Este Cel care face să iasă armata lor după număr. El le cheamă pe toate pe nume. Datorită marii lui energii dinamice și puterii sale impresionante, niciuna nu lipsește. Isaia 40:26."
"dar a avut nevoie de tarana sa mi-l creeze pe Adam, si de o coasta ca sa o creeze pe Eva"- Adam e creat din elementele care se găsesc în pământ, care e problema? Referitor la Eva înțeleg că habar nu ai de ce Adam a exclamat "carne din carnea mea și os din oasele mele". Nici nu mă chinui să-ți explic.
"nu zice in ce zi a creat apa, intunericul si frigul, si evident, pe fluture, supernove, pitici albe, gauri negre, quasari, pulsari, etc. Nici de celelalte planete nu zice in ce zi le-a creat. Si mai e de ras la faza cu Soarele nu e o stea, si ca pe Soare l-a facut in ziua 4. "- copile, dacă la mintea ta nu ajunge nu înseamnă că problema e in relatare, e in mintea ta. Relatarea din Geneza e dată din perspectiva unui eventual observator terestru. Adică cum ar fi văzut lucrurile cineva dacă ar fi fost prezent atunci pe pământ. (Ai nevoie de detalii suplimentare sau nu e cazul?)
"Cine l-a creat pe zeul iudeu? "- om fără minte, in orice caz se reduce totul la ceva ce există dintotdeauna. Fie Dumnezeu fie în cazul teoriei "big-puc" acel punct al singularității bla bla bla.
"Chiar daca ar fi o fiinta superioara, nu i-ar pasa daca o periem sau nu. Ca doar ar fi neutra."- nu judeca pe alții după tine.
"Gelos."- deci ar trebui să fie ceva normal când meritele și lucrările tale sunt atribuite altcuiva iar tu ești hulit?
Când vii cu "argumente" de genul " de ce in Biblie nu scrie de oxigen, alte continente,..." îmi vine in minte întrebarea - prostia ta e inascuta sau maică-ta des te scăpa din brațe? Cu același succes poți întreba de ce in manualul de astronomie nu se explică cum funcționează o celulă...
"Si e amuzant ca ati adaugat ''Judecata de apoi'',"- amuzant e când unul care habar nu are de ce permite Dumnezeu acum nedreptatea și suferința încearcă să se dea mare și tare ( la prostie)
"Unii de la tara mai cred ca daca muncesc de sarbatori, ii pedepseste zeul iudeu cand sunt in viata "- vezi că proști sunt de mai multe feluri, unii nu vor sa citească și să cerceteze singuri ce spune Dumnezeu prin intermediul Bibliei și cred toate tâmpeniile spuse de popa. Alții, de asemenea lenoși și creduli că și primii cred tot felul de teorii nedovedite doar pentru că " nenea care le spunea părea convingător și învățat", și în plus bazandu-se pe povești auzite de la primii vor să judece ceea ce nu cunosc.
Îți dădeam eu maxim 12 toamne, dar tot cam mult pare...
rolling on the floor

Răspuns utilizator avertizat
| iurii75 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Și atunci pe ce bază susții "evolutia"? Pe "argumentul" -"vor vedea urmașii"?

Răspuns utilizator avertizat
| iurii75 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Leșini? Încearcă să nu mai mănânci produse împuțite, se vede că te-ai intoxicat. rolling on the floor
Ce poate face omul?
Chiar la începutul Bibliei scrie că Dumnezeu a creat totul.

Răspuns utilizator avertizat
| iurii75 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Povești pentru creduli că tine!
Nu încurca adaptarea la mediu cu "evolutia" și transformarea în specii noi.
Tocmai pentru că nu e posibil sa presupus că schimbările "macro evolutive" sau produs datorita mutațiilor. Dar studiile și experiențele au demonstrat că mutațiile nu pot produce ceva nou și ceva mai bun. Din contra.

Răspuns utilizator avertizat
| iurii75 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Ți-am spus povești referitor la "evolutia prin reproducere".
"Deci jumatate de ADN al mamei tare nu se combina cu jumatatea tatalui tau?"- mda, vorbesc cu un perete văruit cumva?

| iurii75 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Tu habar nu ai ce afirmă teoria pe care o susții și cu ce probleme se confruntă.
Referitor la "evoluție prin înmulțire." și ce ține de mutații.
https://wol.jw.org/ro/wol/d/r34/lp-m/1102010233?q=muta%C8%9Bii&p=par

Răspuns utilizator avertizat
| iurii75 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Măi! Și ce am scăpat din ce fac mutațiile?

| iurii75 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

"Ce sa discut cu unul care nu crede in evolutie."- greșit, corect ar suna " cum și ce să discut cu unul care nu-și cunoaște teoria și nici n-o poate argumenta".
Sau eventual ai găsit ceva referitor la girafă, reproducere sexuată?