| BeyondTheDarkSun a întrebat:

De unde stiu crestinii ca Dumnezeul lor este unic,atotputernic,omniscient si omniprezent? Se poate ca zeul la care va rugati sa fie doar un Fiu al Zeului Suprem, nu credeti ca se poate?

24 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Din Biblie si din experientele personale cunoastem atributele si caracterul lui Dumnezeu! Am facut studiu devotional despre numele lui Dumnezeu, cartea,, Doamne vreau sa te cunosc,, de Kay Arthur.O carte extraordinara care te face sa Il cunosti mai bine pe Dumnezeu, sa stii ca El este rezolvarea tuturor problemelor in orice circumstanta te-ai afla. Ti-o recomand cu multa caldura.

| Angel0 a răspuns:

Nu este treaba magarului de unde beau oile apa.

| BeyondTheDarkSun explică (pentru Angel0):

Apa aia o sa sece odata si-o data.

| Inferno a răspuns:

Nu stiu, dar cu asa adepti, ma tem cum poate fi "stapanul".

| Zenicide a răspuns:

Uite ce e, zeii altor religii sunt omniscienti, atotputernici, atotvibratori. daca zeul lor ar fi la fel cine crezi ca ar mai apela la ei? Ar ramane fara clienti laughing La fel ca budistii, au cea mai onesta si realista religie si sunt din ce in ce mai putini laughing

| Picasso a răspuns:

Orice e posibil! partea asta cu credintza zic eu ca se rezuma decat la verbul a "crede", este si o vorba : "crede si nu cerceta ". Atata timp cat crezi ca cineva te vegheaza, de bine de rau iti este alaturi de tine, pentru ca tu stii ca asa e, dar nu ai de unde sa stii asta, uneori nu stiu ce sa mai crezi, dar tinzi sa fi optimist! Eu nu m-am gandit la asta ca poate fi fiul fiilor etc, pur si simplu cred in el, stiu ca ma ajuta! eeee asimilar cu Mosh Craciun laughing eee baiat bun si asta. ofera cadouri atata timp cat sti k iti ofera ceva si sti k e bun, iti satisface bucuria cu un zambet in suflet, nu m-a interesat cine e mos Craciun, si in biblie nu cred ca pomeneste cv de el! si Zeus e fiul cui? si bunicul lui zeus?

| HueyFreeman a răspuns (pentru Picasso):

Zeus este fiul lui Chronos si al Rhea-ei.

| Picasso a răspuns (pentru HueyFreeman):

Si Chronos al cui e si taxu lu cronos al cui e? ...si etc tongue mc

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Si zeul suprem cum arata? Noi credem in ce stim!

| dracu14 a răspuns:

Hua paganule, dumnezau ii numai unul ma, sai moara toti cei 2700 de dusmani daca te mint

| NGheorghe a răspuns:

Ciorane, pirzi vremea!

Trebuie sa pui o frana si sa te opresti Versiunea științifică scrisă de mai puțin de un secol (de I.P.Pavlov) iar cea biblica are peste 4000 de ani și se referă la exact același lucru, se descrie același comportament : ceea ce în biblie este "zis" de D-zeu
1 CREȘTE-ȚI
2 ÎNMULȚIRE (până la limita de umplere a TERREI)
3 STĂPÂNIȚI peste PĂMÂNT și ANIMALE
in literatura științifica se numește "instinct":
1 AUTOAPĂRARE
2 REPRODUCERE
3 APĂRARE A SPECIEI
Pavlov a luat premiul nobel in medicina si a pus bazele" psihosomatici (unitatea minte-corp), pentru ce? pentru ca a spus ca animalele nu au nevoie de lectii ele stiu care mancare ii buna si care nu, si ca sa stie sa se reproduca nu au nevoie sa vada alte animale ca se reproduc. Oamenii ca sa se reproduca este nevoie de doua persoane de sex opus se de cel putin 1000 de carti si invatatori-prieteni, cu exceptia chinezilor happy. De la Pavlov incoace Biblia nu mai trebuie crezuta... acelasi texte exista si in versiune stiintifica: te nasti cu instinctele. Are importanta de unde vin ele! dar pana sa ajungi la un raspuns ai face mai bine sa constati ele sunt ca un software inca nespart...toti oamenii din frageda copilarie si pana inainte de moarte au intotdeauna "un raspuns" la nedreptatile facute lor si nu se lasa injositi prin inselaciune. Tu daca nu te lasi convins de unele pasaje biblice expuse intr-un mod lipsit de logica este un lucru bun. (Obsesia fratilor mai mici este impartirea: ei stiu cu precizie micrometrica unde este exact jumatatea prajiturii, interesant ca toata lumea stie dar daca ii lasi sa aleaga ei/ele aleg intotdeauna partea mai mare, oare chiar vor sa "creasca"? La 10 ani copii dau un raspuns la toate problemele legate de dreptate si nedreptate dintr-o familie in mai putin de 5 secunde. Ca sa dea un raspuns gresit trebuie sa-l dezorientezi sau sa ascunzi din "datele" problemei (parinte iubitor! "te-a adus barza?" sau noul up-date "te-a adus trenul -trenul aduce pe toti! scurt").

Ca sa intelegi notiunea de "pacat" care tradus inseamna "greseala" trebuie sa studiezi mai atent ceea ce inseamna "vointa". Tu cu vointa ta faci ce vrei. Faci ce vrei cu natura si cu animalele si cu copii tai pana devin maturi. Dar niciodata nu poti sa treci peste vointa altui om, D-zeu nu te-a lasat sa stapanesti peste vointa altor oameni, asta nu ii scris ci doar "cresti, te inmultesti si stapanesti peste pamant si animale. Inmultire ai zis? D-zeu a zis: "va lăsa omul pe tatăl său şi pe mama sa şi se va uni cu femeia sa şi vor fi amândoi un trup" si sa-ti fie mai clar, "tu alegi pe cine vrei, nici D-zeu insusi nu se amesteca desi este atotputernic" iar cine se amesteca devine un "mai presus de D-zeu!" simplu, nu?
Despre "amestecuri" gasesti in orice telenovela cat si in realitate, si am prieteni ai caror parinti (profesori, doctori si avocati) au facut adevarate crizeeeeeee, ca aveau deja "programari " facute cand acestia s-au insurat dar nu au reusit sa schimbe hotararea lor. Eforturile, in doua cazuri, au fost de-a dreptul supraomenesti, cu manipulari de high-level si inutile pentru ca nu s-a reusit influientarea deciziei. Te-ai prins? stapanesti tot ce vrei mai putin vointa aproapelui tau, asta este limita si mie mi se pare corect, tie nu? De aceea lumea este perfecta! (instinctele umane nu sunt totuna cu cele animalice, ele difera si de la animal la animal, si ele nu sunt apucaturi ca-n filme ci peste vreo 20000 de comportamente reflexe innascute, inclusiv "simtul dreptatii si pedepsei" exista si in comportament reflex. Calitate a vietii inseamna sa iei o hotarare de casatorie atunci cand stii ca: 100% din persoanele langa care traiesti incearca sa infuienteze decizia ta pentru ca ca ei la vremea lor s-au lasat speriati si programati... o ultima tentativa de a-si folosi mintea in luarea deciziei pe care nici ei nu au luat-o ( suna de-a dreptul satanic!)
Totusi influientarea acestei decizi este posibila prin interventia asupra celorlalte doua instincte (la "crestere" se intervine cu infuzia de bani, si ajutor pentru a lasa falsa impresie ca este nevoie de ajutor si in "inceperea" unei famili, si in al treilea instinct "stapanirea" : cei care se lasa influientati sunt inca copii nicidecum independenti, dar nici o problema ca "influientarea se face pe ascuns, si mai mult: li se promite "spargerea gurii" celor care isi dau seama. Efort imens si inutil: odraslele lor "simt" totul iar "povestile explicative" care contin neadevaruri sunt nimic altceva decat: radacina bolilor. Cate sute de ani iti trebuie sa pricepi ca minciuna si dezorientarea la nivelul acesta inseamna boala!
Lasa ca eu ma grijesc de tine
Lasa ca aia ii mai buna ca cealalta pentru tine
Lasa ca eu le rezolv pe toate
Lasa si te uita... si apoi zi ca nu ai vazut!
Mie daca mi-ai incepe sa imi insinuezi "cine sa imi placa si cine nu", "ce sa imi trebuiasca si ce nu" te-as trimite la culcare ca pe ca raymusic.

| BeyondTheDarkSun explică (pentru NGheorghe):

Multumesc pentru raspuns! Apreciez.

| TheStory a răspuns:

Nu ma surprinde nimic. Noi ne inchinam unei entitati fara sa stim de unde vine si ce este, singurul lucru despe el este vechil Testament in care scrie ca el este tatal atot puternic, dar cartea este scrisa de un om.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asa si? daca nu e si al tau care e treaba? nu te poti odihni noaptea ori nu-ti tihnesc, carnatii si toba in hoit?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

1 - Pentru ca scrie in biblie si biblia este corecta pentru ca este cuvantul lui dumnezeu iar el nu minte... pentru ca asa scrie in biblie.

| AlexeHellsing a răspuns:

Nu, întrucât în Biblie este prezentat ca Creatorul a toate câte sunt și Perfecțiunea Supremă. Cum ar putea exista ceva mai presus de perfecțiune, ba mai mult, fără să se arate.

| minahrs a răspuns:

Nu nu cred asta. dar eu de unde stiu ca tu ai minte? s-ar putea sa nu ai!

| BeyondTheDarkSun explică (pentru minahrs):

Eu nu as minte, fiindca spun ceea ce gandesc.

| minahrs a răspuns (pentru BeyondTheDarkSun):

Ma refeream la creier.

| BeyondTheDarkSun explică (pentru minahrs):

Te-am subestimat, sau m-ai subestimat?

| minahrs a răspuns (pentru BeyondTheDarkSun):

Cred ca te-am supraestimat!

| girl16 a răspuns:

Draga Cioran, tu crezi in existenta lui Dumnezeu?

| BeyondTheDarkSun explică (pentru girl16):

Nu sunt sigur ca exista, dar nici nu cred ca exista.

| girl16 a răspuns (pentru BeyondTheDarkSun):

Pai si daca nu exista, de ce iti ocupi timpul vorbind atat de mult, avand atat de multe idei si teorii despre ceva ce nu exista? Daca nu exista eu zic ca e pierdere de vreme sa vb despre El.iar daca exista atunci sa te gandesti daca e multumit de tine si ce parere are despre tot ce faci tuhappy