| anonim_4396 a întrebat:

De unde vine sufletul? Se naste odata cu corpul?
P.S. n-as vrea sa ma bag in polemici gen "exista" vs. "nu exista". Daca voi considerati ca nu exista atunci nu raspundeti.

31 răspunsuri:
| Ceiriog a răspuns:

Din momentul conceperii, sufletul exista. Nu poti sa zici ca se naste odata cu corpul, deoarece daca faci avort e considerat a omori sufletul copilului care exista din momentul conceperii. De aceea crestinismul condamna avortul. Daca vrei sa stii cum este creat, ma tem ca noi ca oameni nu putem stii.