| anonim_4396 a întrebat:

De unde vine sufletul? Se naste odata cu corpul?
P.S. n-as vrea sa ma bag in polemici gen "exista" vs. "nu exista". Daca voi considerati ca nu exista atunci nu raspundeti.

31 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Conform Bibliei, sufletul e omul.Geneza2:7.Iar cand moare merge in pamant. Ezechiel18:4,Eclesiastul9:5,6,10

| anonimg a răspuns:

Biblia spune ca "Domnul Dumnezeu a facut pe om din tarana pamantului, i-a suflat in nari suflare de viata, si omul s-a facut astfel un suflet viu." (Geneza.2:7)
Deci tarana pamantului + suflarea de viata de la Dumnezeu = suflet viu. Deci noi oamenii suntem suflete vii. (Oricum, nu exista suflete moarte; este vorba doar de exprimare cand se spune 'suflet viu').
La moarte, aceste 2 elemente se despart: tarana se intoarce in pamant, iar suflarea de viata inapi la Dumnezeu. Sufletul nu este vreo entitate care dupa moartea omului sa umble cine stie pe unde. Biblia spune ca omul dupa ce moare nu mai stie nimic. Absolut nimic. Omul nu se transforma nici in strigoi, nici intr-un alt duh, nu se reincarneaza; sau cine stie cate filozofii s-au scos pe tema aceasta.
Noi nu trebuie sa credem orbeste Biblia. Dar avem in noi gandul despre Dumnezeu. Iar acest gand -de a-L cunoaste pe Dumnezeu se gaseste in Biblie.

"Poporul lui Dumnezeu este îndreptat către Scripturi, ca fiind scutul lui împotriva influenţei învăţătorilor rătăciţi şi a puterii amăgitoare a duhurilor întunericului. Satana foloseşte orice plan posibil pentru a-i împiedica pe oameni să câştige o cunoaştere a Bibliei, deoarece declaraţiile ei lămurite îi demască amăgirile." Sursa: "Tragedia veacurilor", Pagina 585, Cap. 37 - "Scripturile, o apărare sigură": http://www.adventist.ro/index/materiale-de-studiu/e-books.html
Te sfatuiesc sa citesti tot capitolul; sau si mai bine, toata cartea.

| milan9 a răspuns:

Cuvântul "suflet" are in Biblie MAI MULTE ÎNŢELESURI:

1). uneori se referă la VIAŢA (trupului) unei persoane;
2). alteori la PERSOANA însăşi;
3). iar în alte cazuri se referă la PARTEA LĂUNTRICĂ CE SUPRAVIEŢUIEŞTE MORŢII OMULUI!

"Şi Iisus i-a zis: Adevărat grăiesc ţie, astăzi vei fi cu Mine în rai." Luca 23, 43;

"Şi ca pulberea să se întoarcă în pământ cum a fost, iar sufletul să se întoarcă la Dumnezeu, Care l-a dat." Ecclesiast 12, 7

„Toate le-a făcut Dumnezeu frumoase şi la timpul lor; El A PUS ÎN INIMA LOR (a tuturor) şi VEŞNICIA, dar fără ca omul să poată înţelege lucrarea pe care o face Dumnezeu, de la început până la sfârşit."- Ecc. 3, 11

"Şi a murit săracul (Lazar) şi a fost dus de către îngeri în sânul lui Avraam." - Luca16, 22;

| danut a răspuns (pentru milan9):

Mai cum mai manipulati voi cuvantul Biblic:
""Şi Iisus i-a zis: Adevărat grăiesc ţie, astăzi vei fi cu Mine în rai." Luca 23, 43;"
Luca 23, 43. Isus a rãspuns: "Adevãrat îti spun cã astãzi vei fi cu Mine în rai."
FARA virgula sau mai corect cu virgula acolo unde este in mod normal: 43. Isus a rãspuns: "Adevãrat îti spun cã astãzi, (virgula) vei fi cu Mine în rai."
Pe romaneste Isus spune: 43. Adevãrat îti spun cã astãzi CA vei fi cu Mine în rai."
Minciuna pe care o introduci ne face sa credem ca ISUS NU A MURIT deci sacrificiul pentru iertarea pacatelor NU A FOST
FACUT deci noi nu vom fi NICIODATA IERTATI de pacate. Iertare dar sti ce spun eu: Piei Satana 9asa cum i-a spus Hristos lui Petru).
ALTA MINCIUNA:"Şi ca pulberea să se întoarcă în pământ cum a fost, iar sufletul să se întoarcă la Dumnezeu, Care l-a dat."
Eclesiastru 12, 7
Traducere reala:
Eclesiastru 12, 7. pânã nu se întoarce tãrâna în pãmânt, cum a fost, si pânã nu se întoarce duhul la Dumnezeu, care l-a dat.
Mai Milan, nu ne mai vinde INVATATURA Nicolaitilor de unde va trageti ca Biblia se gaseste la orice colt acum.

| milan9 a răspuns:

Desigur, el este incredintat omului odata cu inceputul dezvoltarii corpului său.

| milan9 a răspuns:

Inceputul unicitatii genetice a organismului care isi incepe dezvoltarea este si inceputul unicitatii spirituale, sufletesti a persoanei. Momentul zamislirii este si momentul in care primim suflet.
Momementul zamislirii este primul pas, la nivel celular al dezvoltarii organismului.

Sufletul este deci de natura distincta in comparatie cu trupul:
"Şi Iisus i-a zis: Adevărat grăiesc ţie, astăzi vei fi cu Mine în rai." Luca 23, 43;

"Şi ca pulberea să se întoarcă în pământ cum a fost, iar sufletul să se întoarcă la Dumnezeu, Care l-a dat." Ecclesiast 12, 7

„Toate le-a făcut Dumnezeu frumoase şi la timpul lor; El A PUS ÎN INIMA LOR (a tuturor) şi VEŞNICIA, dar fără ca omul să poată înţelege lucrarea pe care o face Dumnezeu, de la început până la sfârşit."- Ecc. 3, 11

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

Cuvintele "astăzi vei fi cu Mine în rai" tocmai asta arata, faptul ca ISUS A MURIT, faptul ca sacrificiul pentru iertarea pacatelor A FOST FACUT". Ori naivitate, ori prostie ori reavointa poate fi din partea celui care fara a se baza pe nimic logic trage alte concluzii, unele gresite...

Iar unui sectant malefic si tendentios doar atat i se poate spune :"Ochi aveţi şi nu vedeţi, urechi aveţi şi nu auziţi" -Mc. 8, 18.
Dovada suprema ca un sectant nu citeste contextul, ci rupe din context DUPA CUM II CONVINE DOCTRINEI LUI:

Ecles. 12, 6 - "Mai înainte ca să se rupă funia de argint şi să se spargă vasul de aur şi să se strice ulciorul la izvor şi să se sfărâme roata fântânii,"
Ecles. 12, 7 - " Şi (si mai inainte ca...) ca pulberea să se întoarcă în pământ cum a fost, iar sufletul să se întoarcă la Dumnezeu, Care l-a dat."

Eccl. 12, 7 este legat prin virgula de Eccl. 12, 6. In sintaxa frazei, seria circumstantialelor de timp continua si in Eccl. 12, 7!
Dar ce sa stie o persoana care a trecut prin sistemul de invatamant ca rata prin apa... sad

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

"Şi Iisus i-a zis: Adevărat grăiesc ţie, astăzi vei fi cu Mine în rai." Luca 23, 43;"

Este suficient să ne uităm la restul cărţii lui Luca şi la celelalte trei Evanghelii.
Iisus foloseşte expresia "ADEVĂRAT ÎŢI SPUN" sau "adevărat îţi zic" în multe ocazii diferite. Pe lângă faptul că toate traducerile Scripturii făcute de-a lungul timpului, conţin virgule după expresia "ADEVĂRAT ÎŢI SPUN", chiar şi organizaţia "martorilor" foloseşte virgula în toate situaţiile, CU EXCEPŢIA TEXTULUI DIN LUCA 23, 43.

ACESTA ESTE SINGURUL VERSET ÎN CARE PUNCTUAŢIA ESTE DIFERITĂ, o dovadă evidentă a modificării textului de către traducătorii organizaţiei, pentru a se potrivi doctrinei sectei.

Situatiile identice care au impus folosirea virgulei sunt: şase versete în Evanghelia după Luca şi 71 VERSETE în cele patru Evanghelii. Peste tot există şi virgula: "ADEVĂRAT ÎŢI SPUN ŢIE,…" Ce s-a întâmplat cu virgula care schimbă TOTAL sensul versetului Luca 23, 43? Simplu. Nu "corespundea" doctrinei organizaţiei!

| danut a răspuns (pentru milan9):

"ACESTA ESTE SINGURUL VERSET ÎN CARE PUNCTUAŢIA ESTE DIFERITĂ"
Ca sa terminam cu aiurelile pe care le tot "propovaduiesti" DACA Hristros s-ar fi DUS in cer imediat dupa moarte CE SENS ar mai fi avut cele spuse MARIEI dupa inviere: Ioan 20, 17. "Nu mã tine", i-a zis Isus, "cãci încã NU M-am SUIT la Tatãl Meu. Ci du-te la fratii Mei, si spune-le cã Mã sui la Tatãl Meu si Tatãl vostru, la Dumnezeul Meu si Dumnezeul vostru."
P.S. Textul original NU ARE punctuatie (asta asa ca pentru tine}.

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

"Căci încă nu M-am suit la Tatăl Meu" se refera doar la faptul ca misiunea
Sa printre oameni nu S-a încheiat încă, timpul purtării "rolulului" predominant al umanităti, al firii umane pe umerii Săi nu se încheiase încă. La asta se referă expresia "încă nu M-am suit la Tatăl Meu".

Din punct de vedere spiritual Mântuitorul nu Si-a încetat nici o clipă existenţa după momentul Jertfei pe cruce, "sufletul" Său luând calea obişnuită a sufletelor în lumea "de dincolo", spre Sheol, numai că acolo, El fiind Dumnezeu nu a putut rămâne în robia acelui loc, ci a deschis portile raiului, PRECUMA A PROMIS TALHARULUI pe cruce:

"Şi Iisus i-a zis: Adevărat grăiesc ţie, astăzi vei fi cu Mine în rai." Luca 23, 43;"

| danut a răspuns (pentru milan9):

"Din punct de vedere spiritual Mântuitorul nu Si-a încetat nici o clipă existenţa după momentul Jertfei pe cruce, "sufletul" Său luând calea obişnuită a sufletelor în lumea "de dincolo", spre Sheol, numai că acolo, El fiind Dumnezeu nu a putut rămâne în robia acelui loc, ci a deschis portile raiului,"
UNDE ai citit tu asta in Cuvantul lui Dumnezeu, Biblia?
Totusi cred ca ai dreptate intr-o problema (raspunsul tau): "Alzheimer, ce să-i faci."

| milan9 a răspuns (pentru danut):

Nu ma refeream la natura preluata de Fiul lui Dumnezeu prin Intrupare (trupul biologic e adevarat, a murit) ci la "natura spirituala" nemuritoare, sau adventisatii cred oare ca Dumnezeu ar fi murit? Ar mai fi inca un lucru straniu asociat lor...

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

Fara nici o exceptia, crestinii stiu foarte bine ce se intampla cu sufletul, cu natura spirituala, dupa sfarsitul biologic al trupului:

"Şi Iisus i-a zis: Adevărat grăiesc ţie, astăzi vei fi cu Mine în rai." Luca 23, 43;

"Şi ca pulberea să se întoarcă în pământ cum a fost, iar sufletul să se întoarcă la Dumnezeu, Care l-a dat." Ecclesiast 12, 7

„Toate le-a făcut Dumnezeu frumoase şi la timpul lor; El A PUS ÎN INIMA LOR (a tuturor) şi VEŞNICIA, dar fără ca omul să poată înţelege lucrarea pe care o face Dumnezeu, de la început până la sfârşit."- Ecc. 3, 11

"Şi a murit săracul (Lazar) şi a fost dus de către îngeri în sânul lui Avraam." - Luca16, 22;

"Sunt strâns din două părţi: aş dori să mă mut şi să fiu cu Hristos, deoarece asta ar fi cu mult mai bine. Dar pentru voi este mai necesar să rămân în trup" (Filipeni 1, 23-24)., etc...

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

Biblia, Scriptura, este născută în interiorul Bisericii aşa cum s-a păstrat ea neschimbată până astăzi.
Dacă cineva nu recunoaşte existenţa Bisericii, confirmate insistent de Hristos în tot Noul Testament, atunci nu are absolut nici un motiv(!) să respecte Scriptura – apărută în Biserică, fiind explicată şi apărată de ereziile apărute de-a lungul celor două milenii creştine prin Sf. Predanie (Tradiţie neschimbata -scrierile, mărturiile primilor creştini şi episcopi ai Bisericii).

| milan9 a răspuns:

Cuvântul "suflet" ARE ÎN BIBLIE MAI MULTE ÎNŢELESURI:

1). uneori se referă la VIAŢA (trupului) unei persoane;
2). alteori la PERSOANA însăşi;
3). iar în alte cazuri se referă la PARTEA LĂUNTRICĂ CE SUPRAVIEŢUIEŞTE MORŢII OMULUI!

| NOname a răspuns (pentru milan9):

Ce crezi că rezolvi repetând acelaşi răspuns, devine el mai adevărat?
Sau ai uitat că l-ai mai dat acum câteva ore?
http://www.tpu.ro/......-daca-voi/

| milan9 a răspuns (pentru NOname):

Alzheimer, ce să-i faci... thinking

| NOname a răspuns (pentru milan9):

Iar? Bine că ţii minte măcar unde e butonul de editare.hee hee

| sublime89 a răspuns:

Dupa cum vezi, crestinii care au raspuns se contrazic intre ei pe aceasta problema. Ciudat cum marea religie crestina, cea care pretinde ca stie tot, si ca-l slujeste pe zeul creator si iubitor, nu e in stare sa clarifice niste probleme atat de importante, cum ar fi existenta sufletului sau originea lui. Crestinii se tot contrazic intre ei de 2000 de ani.

| anonim_4396 explică (pentru sublime89):

Si?

| sublime89 a răspuns (pentru anonim_4396):

Si trage tu concluziile, daca vrei si esti in stare.

| anonim_4396 explică (pentru sublime89):

Era o intrebare despre suflet, nu ceva gen "concluzii generale despre religie". In fine...forget about it! Bye!

| Moisie a răspuns:

Nu, sufletul nu se naste odata cu cu corpul, ci conform teoriei indiene a metempsihozei, sufletul se tranfera atunci cand vecinul vostru isi taie porcu sau gaina, sau eventual cand mama viitorului copil mananca carnatz de porc!

| Miauti a răspuns:

@Daniel1492 foarte bine! Acum ideea mea, nu crezi ca dumnezeu e egoist, se foloseste de om pentru as filtra pacatele? Ceea ce vreau sa spun odata cu nasterea lui din nimic, nu s-a nascut si pacatul, incat noi santem in pacat. Iar ca sa gaseasca solutie tr sa scape de propriu sau pacat?

Acum raspunsul la intrebare. Exista teorii una dintre ele ti a spus-o daniel1492. Se mai spune ca omul era chiar suflet, iar din cauza mandriei zeul ne a inchis in aceste temnite, care pot fi deschise doar cand stim...
Se mai spune ca sufletele noastre provin de pe marte, ci santem reincarnari...

| PorumbRodica1965 a răspuns:

Da,sufletul este insusi individul viu. Corpul modelat a primit circulatie de sange si aer. Vezi ca lipsa unui element duce la moartea individului.

| KhludCiprian a răspuns:

Nu vreau sa fac teoria chibritului, dar tehnic sufletul e unul din trei perspective in Biblie:
- vantul (sunt cazuri in care am gasit opinia in citirea Vechiului Testament, in special Duhul mergea deasupra apelor ca se referea la vant)
- suflare (a respira)
- suflet spiritual

Bineinteles, primele doua optiuni au un raspuns, si in special a doua: suflarea apare efectiv de cand individul respira (adica la nastere).

Legat de sufletul spiritual, sigur nu e la conceptie, deoarece daca faci parte din frati gemeni, ar insemna ca fratii isi "impart" sufletul, ce e cel putin amuzant in a gandi asa. Apoi celulele stem (celule ce nu-s specializate) ce arata ca o bila mica de celule ar fi amuzant sa le numim individ.

Iti recomand aceasta discutie a avortului ce discuta si sufletul cum a evoluat ca si intelegere (legat de avorturi):
https://www.youtube.com/watch?v=TpiGJDxG4go

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns (pentru KhludCiprian):

Din punctu meu de vedere sufletul este departe de ceea ce se crede a fi, el este in tot si in toate si este reprezentat de miscarea particulelor. Fara aceasta miscare nimic nu poate exista (cu atat mai putin viata).
Cine are putin spirit de observatie nu poate sa nu vada ca universul este in continua miscare, se invarte dupa modelul miscarii particulelor.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

"De unde vine sufletul?"... din imaginatia omului.

"polemici gen "exista" vs. "nu exista""... pai ca sa poti raspunde pe bune la aceasta intrebare, trebuie sa demonstrezi ca exista.

Tot ce poti zice daca esti genul de persoana care crede ca sufletul este real si nu o inventie umana, e sa iti incepi afirmatia cu "parerea mea e ca".

Ba mai mult de atat, ai uitat sa precizezi din perspectiva carei religii vrei sa ti se raspunda.

Intelegi cum e cu "exista vs nu exista"? Ca sa raspunzi intrebarii tale din perspectiva "exista", prima data trebuie sa demonstrezi ca exista. Tu ai pornit de la o premiza lipsita de dovezi. Poti sa demonstrezi? Daca da, dupa ce termini o sa iti prezint o gama vairata de posibilitati ce tin de intrebarea ta.

Succesuri in a demonstra ca exista.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sufletul este o mica particica din divinitate si exista dintotdeauna.
De aceea se spune ca toti suntem frati, ca imparatia lui Dumnezeu este inlauntrul nostru etc.

| RaduMD a răspuns:

Sufletul este creat de nou pentru fiecare om. Este unit cu trupul in faze timpurii ale formarii acestuia, probabil inca de la zamislire (conceptie).

| Ceiriog a răspuns:

Din momentul conceperii, sufletul exista. Nu poti sa zici ca se naste odata cu corpul, deoarece daca faci avort e considerat a omori sufletul copilului care exista din momentul conceperii. De aceea crestinismul condamna avortul. Daca vrei sa stii cum este creat, ma tem ca noi ca oameni nu putem stii.