| Inferno a întrebat:

Deci dupa logica unui crestin de aici:

"Afirmatie: Iisus a facut minuni.

Dovezi: Iisus a inviat oameni,a mers pe apa, etc."

Cu alte cuvinte:" Iisus a facut minuni pentru ca Iisus a facut minuni."

Considerati corect acest mod de gandire?

Răspuns Câştigător
| Muntgvb a răspuns:

Trebuia sa fi trăit cu 2000 de ani in urma, ce pot sa spun? Din punct de vedere rational, nu este corect, evident.Asta e, ne bazam doar pe o carte "SF" ca sa spunem ca Iisus a făcut minuni.Se cheamă credință, ceva ce pentru tine este egal cu îndoctrinare, pentru alții nu.Fiecare cu propriile păreri.

| Inferno explică (pentru Muntgvb):

Da, dar modul de gandire e eronat. Macar daca apela la Biblie, dar nici la Biblie nu a apelat, a venit cu aberatia asta lipsita de orice sens.

16 răspunsuri:
| Wehrmacht a răspuns:

Ma...n-a facut minuni pentru ca asa spun oamenii.A facut minuni pentru ca asa spune biblia ma, si cu acest "bad boy" al crestinismului nu te pui ca-ti starpeste orice urma de indoiala!

| Filip23 a răspuns:

Un nou motiv de a te burica.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Ceva nu este in regula cu afirmatiile tale!
" Iisus a facut minuni pentru ca Iisus a facut minuni."
Eu nu vad nicaieri scris asta. Reformuleaza.

| Hombre a răspuns (pentru Salontanul):

" Iisus a facut minuni pentru ca Iisus a facut minuni."
Eu nu vad nicaieri scris asta. "
Pai nu ai cum sa gasesti in biblie pentru ca daca esti mai atent cand citesti cele scrise sunt ca o "confirmare" la
"Dovezi: Iisus a inviat oameni, a mers pe apa, etc." Adica nexam dovezi.

| Salontanul a răspuns (pentru Hombre):

A! N-am inteles eu bine prima oara sau n-ai explicat indeajuns de clar. Aici ai dreptate. Si eu cred ca Biblia este o carte de povesti asa cum au inteles oamenii momentului intamplarile de zi cu zi. Daca te uiti prin raspunsurile mele ai sa vezi ca si eu cred asta. Cred ca exista o forta suprema care ne conduce dar nu cred in majoritatea scrierilor din Biblie.

| Inferno explică (pentru Salontanul):

Mersul pe apa, inviatul oamenilor nu sunt minuni?
Deci cand spui ca Iisus a mers pe apa si a inviat mortii este similar cu a spunea ca Iisus a facut minuni.
In concluzie Iisus a facut minuni pentru ca Iisus a facut minuni.

| drutzix a răspuns:

Logica circulara. La fel ca si urmatoare gandire a crestinilor:
Biblia e adevarata pentru ca e cuvantul lui dumnezeu. Stim ca Biblia este cuvantul lui dumnezeu pentru ca asa scrie in Biblie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

: )) Daca ar exista/exista un Dumnezeu (indiferent) o afirmatie de genul celei facute de tine, cu ''dovezile'' : ) aferente NU demonstreaza NIMIC!
(acest exemplu de afirmatii si ''demonstratii'', FARA DEMONSTRATII nu denota decat subiectivitatea de care da dovada persoana in cauza(care face afirmatia), lipsa de dovezi CONCRETE, logice...incapacitatea de a-si demonstra afirmatiile facute -si, posibil aceea persoana nu stie ce inseamna cuvantul ''Dovezi''
http://dexonline.ro/definitie/dovad%C4%83/paradigma
,nu stie ce inseamna un ''studiu de caz''
http://case-study.ro/....../index.php

Daca ateii/oamenii ar avea dovezi(de orice FEL) ar crede(-?!), insa in lipsa lor e ...mai dificil(pentru unii)!

Asfel de ''afirmatii'' si ''dovezi'' nu au nicio baza!(ma rog, au un fel de baza biblica, un ''punct de plecare''...( ca ''dovada '' stand chiar Biblia-)-insa asta NU este o DOVADA EXACTA!(e ca si cum as afirma ca Spiderman exista pentru ca am cititit o carte cu Spiderman in rol principal...sau (pentru ca traim in ''era tehnologiei'') as putea afirma ca am vazut filmul si ca Spiderman exista sigur pentru ca am vazut ca a salvat oamenii cu superputerile sale : )

| Aiwendil a răspuns:

Concluzia ta e gresita. Iisus a facut minuni pentru ca e Fiul lui Dumnezeu.

| Holiday a răspuns (pentru Aiwendil):

"...Iisus a facut minuni pentru ca e Fiul lui Dumnezeu."

Presupunand ca a existat, de fapt e doar copilul din flori al unei femei evreice. Iar "minunile" nu sunt decat fabulatii religioase.

| Aiwendil a răspuns (pentru Holiday):

De unde stii tu cum a fost? Ai fost acolo in trecut? Ai calatorit cu masina timpului?

| Holiday a răspuns (pentru Aiwendil):

Ai impresia ca rahatul mirosea altfel pe vremea aia? Chiar e nevoie de calatorii in timp sa deduci asta?

| Aiwendil a răspuns (pentru Holiday):

Ce mi-ar place sa mergem amandoi si sa vedem adevarul.
Normal ca minunile exista pentru ca daca nu ar fi existat omul nu ar fi stiut niciodata de ele ce sunt.La o emisiune despre creier "Iti joaca mintea"acel tip zicea creiurul uman nu poate crea ceva ce nu a vazut.Adica daca nu ai fi vazat cu proprii tai ochi culoarea rosie, creierul nu e in stare sa proceseze acesta culoare pentru ca nu stie cum arata, ce forma are si alte chestii despre acestea.Crezi ca omenii aceia nu au vazut minuni? Cand sute de oamenii lua parte la o minune si vedeau cum propii lor ochii cu Iisus il vindeca pe orb de orbire sa nu fie adevarat? Trebuie sa existe o samanta de adevar, poate nu se intampla excat cum spune in Biblie, dar ceva asemanator.Ai vazut cum iti arata sa freci linia de par si dupa aia sa o tii deasupra unui balon si bolunul respectiv din cauza electrizarii se lipeste de linie.Asta nu e tot o minune? Chiar daca e explicata?

| Holiday a răspuns (pentru Aiwendil):

"Ce mi-ar place sa mergem amandoi si sa vedem adevarul.
Normal ca minunile exista pentru ca daca nu ar fi existat omul nu ar fi stiut niciodata de ele ce sunt.La o emisiune despre creier "Iti joaca mintea"acel tip zicea creiurul uman nu poate crea ceva ce nu a vazut.Adica daca nu ai fi vazat cu proprii tai ochi culoarea rosie, creierul nu e in stare sa proceseze acesta culoare pentru ca nu stie cum arata, ce forma are si alte chestii despre acestea."

De ce nu ma inviti sa-l vedem si pe Harap-Alb, ca dupa mintea ta daca n-ar fi existat nu-l putea inventa cineva, nu? Deci clar, exista si Harap-Alb.

"Ai vazut cum iti arata sa freci linia de par si dupa aia sa o tii deasupra unui balon si bolunul respectiv din cauza electrizarii se lipeste de linie.Asta nu e tot o minune? Chiar daca e explicata?"

Dupa cum zici tu daca mergi la un spectacol de prestidigitatie si face ala un numar, mai mult decat atat, apoi explica modul cum se face aia, e "minune", nu?
Oarecum as intelege daca n-ar explica, sunt destui care au impresia ca aia au diverse puteri supranaturale, sau am mai auzit si pe aici ca lucreaza cu Satana sau alte prostii, dar cand iti mai si explica ce si cum, iar tu o tii in continuare cu "minune" deja sigur ai o problema.

| Delmoniko a răspuns:

Logica crestina... sa zicem ca nu exista. Asta ca sa le menajam sentimentele. Dupa ce au folosit filosofia greaca pentru a "imbraca" crestinismul si a-l prezenta lumii, crestinii au uitat de orice forma de logica. Veti observa greseli enorma de logica elementara pentru ca pe vremea lui Iisus asta nu se va preda la scoala. Greseli de logica si argumentare: Apelul la autoritate, logica circulara, Argumentum ad ignorantium, falsa dihotomie, povara dovezilor... si multe alte zeci. Cu un crestin nu te poti intelege rezonabil. Ii lipseste LOGICA!