| ErrorFound a întrebat:

Deci in mini-vacanta asta de o saptamana cineva mi-a spus(am ajuns la o discutie despre religie) ca limbajul nu este destul de dezvoltat pentru a descrie creatorul. happy
Chiar asa, hai sa incercam fiecare sa descriem ce intelegem prin Dumnezeu.
Pentru cei ce vor neaparat o propozitie care se incheie cu semnul intrebarii:
Cum l-ati descrie pe "creatorul" in care credeti?

12 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Inefabil.

| мιнαɛℓα36 a răspuns:

Vid...

| Zenithf a răspuns:

Infinit in 4 dimensiuni (spatiu si timp). "mai 'nainte de toti vecii". Este mai mult decat o persoana, si nu pot sa vorbesc decat despre manifestari ale Lui: "la inceput era Cuvantul, si Cuvantul era cu Dumnezeu, si Cuvantul era Dumnezeu", in Geneza scrie ca "Duhul Sfant plutea deasupra apelor". Noi vorbim de Sfanta Treime, si consideram ca Dumnezeu este format din trei persoane, dar Dumnezeu este nelimitat, si aceste "persoane" sunt numai o parte din ceea ce este El.
Nu se poate compara decat cu Universul, infinit.

| Maxim96 a răspuns:

Creştinii slăvesc pe Tatăl, pe Fiul şi pe Sfântul Duh—Sfânta Treime, singurul Dumnezeu.
Dumnezeu nu este o substanţă impersonală sau doar o "mare forţă", ci, mai degrabă, fiecare dintre Persoanele Divine este în legătură personală, de iubire: intratrinitară, pe de o parte, şi cu creaţia, pe de altă parte.Sursa şi unitatea Sfintei Treimi este Tatăl, din care se naşte fără de timp Fiul şi din care purcede Sfântul Duh.

Prin urmare, noi credem într-un singur Dumnezeu, într-un singur principiu, fără de început, necreat, nenăscut, nepieritor şi nemuritor, veşnic, infinit, necircumscris, nemărginit, infinit de puternic, simplu, necompus, necorporal, nestricăcios, impasibil, imuabil, neprefăcut, nevăzut, izvorul bunătăţii şi al dreptãţii, lumină spirituală, inaccesibil; putere, care nu se poate cunoaşte cu nici o măsură, ci se măsoară numai cu propria ei voinţă. Căci poate pe toate câte le voieşte. Creeazã toate fãpturile, vãzute şi nevãzute, le ţine şi le conservă pe toate, poartă grijă de toate, le stăpâneşte pe toate, le conduce şi împărăţeşte peste ele în o împărăţie fără de sfârşit şi nemuritoare fără să aibă potrivnic, pe toate le umple şi nu este cuprins de nimic, ba mai mult, ea cuprinde universul, îl ţine şi îl domină. Străbate toate fiinţele fără să se întineze, este mai presus de toate, este în afară de orice fiinţă, pentru că este suprafiinţială, mai presus de cele ce sunt, mai presus de Dumnezeire, mai presus de bine, mai presus de desăvârşire. Ea delimiteazã toate începătoriile şi toate cetele şi stă mai presus de orice începãtorie şi ceatã, este mai presus de fiinţă, de viaţă, de cuvânt, de idee. Este însăşi lumina, însăşi bunãtatea, însăşi viaţa, însăşi fiinţa, pentru cã nu are existenţa sau ceva din cele ce sunt de la altcineva. El este izvorul existenţei pentru cele care există, al vieţii pentru cei vii, al raţiunii pentru cei care participă la raţiune şi pentru toţi cauza bunătăţilor.Cunoaşte toate înainte de facerea lor.
sursa:http://ro.orthodoxwiki.org/Sf%C3%A2nta_Treime

| ErrorFound explică (pentru Maxim96):

Bine, acum spune-mi ce crezi tu. Este mai simplu sa dai copy-paste, nu-i asa? :/

| Maxim96 a răspuns (pentru ErrorFound):

Eu cred ca Dumnezeu e unime din 3 persoane ffind legate intre ele cu iubirea desavarsita, o lumina fara de inceput si fara de sfarsit, slava cea nepieritoare in 3 straluciri fiind caracterizat de dragoste si bunatate nemasurata care strabate pana si la cei din iad.Este ceva nematerialnic, izvorul existentei a toate.

| BlackSulphur a răspuns:

Te rog frumos, nu critica metodele crestinilor de a scapa de povara dovedirii divinitatii. Nu de alta, dar nu merita efortul!

| Mikhtarian a răspuns:

Nu existe cuvinte,dar voi incerca sa adun aici cate putin.

Prin Dumnezeu inteleg un Tata iertator,iubitor care iti ofera mereu sansa sa inveti de la viata.
Ofera omului o planeta bogata in natura, acorda mereu tim pentru a vorbi cu El, si niciodata nu te lasa nici la rau, nici la bine.
El e acolo cu tine, aparandu-te cu toiagul sau.

Răspuns utilizator avertizat