| pitbull93 a întrebat:

Deci o sa va dau o rugaciune care se zice ca nu ori cine are voie sa o citeasca, cine are tupeu sa o citeasca? cititio si zicetim daca vi s-a intamplat ceva http://www.resurse-ortodoxe.ro/rugaciuni/moliftele-sfant ului-vasile/

10 răspunsuri:
| FucktheSystem a răspuns:

Am ars îm iad, salutări!

| XxXBlackVampireXxX a răspuns:

Sa vezi ce s-a intamplat!
*se aud greieri*

| Allrc24 a răspuns:

Mda tu esti curios ce se intampla si "vrei sa scoti castanele din foc cu mana altuia". parca esti un copil din ala curios peste masura si razgaiat care bate din picior."ti-e frica sa faci aia!".te intreb? cati ani ai? da nu e bine sa citeasca oricine.pentru ca alea sunt blesteme catre diavol.molifta este de fapt o rugaciune catre Dumnezeu de alungare a diavolului prin blesteme.rugaciunea are puterea Duhului Sfant.au voie doar calugarii si protii care exorcizeaza pentru ca ei au harul Domnului care ii pazeste de diavol. daca tu un pacatos citesti ce protectie ai? diavolul se razbuna pe tine ca l-ai zgandarit.atat tot. deci ce ai facut a fost un lucru de cea mai joasa speta...straight face

| aliceinchains a răspuns:

Crezi tu că citesc ditamai aia, dacă citesc, vreau să citesc ceva interesant, nu porcării de genu. Și... tu câtă minte poți să ai încât să crezi că dacă vei citi niște rânduri(fără sens, de altfel), ți se va întâmpla ceva?
Dacă tu crezi asta pe bune, atunci ești un idiot.

| PreaSfintitu a răspuns:

Am citit, si mi-am irosit 2 minute din viata mea pentru o prostie

| Varahil a răspuns:

Da,bine zis si foarte potrivit cuvantul"tupeu".Nu vrei sa citesti si rugaciunile pe care le poate face doar arhiereul?

| CobraLeon a răspuns:

Ce ****...

| AragorN88 a răspuns:

Am murit.

| Catalinnna a răspuns:

Rugacinea adevarata vine din inima, nu prin lecturarea unor cuvinte fara ca tu sa crezi cu adevarat in ele. astfel poti citi rugaciuni ore intregi fara niciun folos, daca nu crezi intr-adevar in ceea ce ele transmit

| tbogdan22 a răspuns:

Cu chestiele astea nu este de joaca.
La fel cu citirea Psalmilor sau cu nr de matanii.
Practic prin acestea nefiind destul de "puternic" si curat tu atati demonii care iti arata tie unui om de rand apoi care-i treaba.
Nu va va fi bine daca faceti astea, de obicei se citesc cu post negru, de catre preoti, sau doar anumiti Psalmi sau un anumit nr de matanii asa cum si ci cat recomanda preotul e recomandat sa fie facuta de un om obisnuit.
Demonii ca si ingerii sunt pe "grade" si exista 2 variante:
1. rad de tine.
2. prin ceea ce le faci prin rugaciune iti arata "cine-i sefu".
In "lupta cu demonii" e foarte greu sa castigi, pentru ca de fiecare data vine unul mai pare, si obisnuiesc sa te lasa sa ii chinui ca sa prinda Drept Divin sa iti plateasca mai mult, sa aiba voie sa te indrume sa faci lucruri necugetate etc.
Asa ca nu se lupta cu demonii, ci se "calca" ex: daca ori de cate ori vorbesti iti vine sa folosesti injuraturi ca semne de punctuatie, refuzi sa le mai folosesti macar in post, dupa vei observa ca nu mai simti placerea si nevoia sa mai faci asta.
Sau iti place sa mananci carne in fiecare zi, e prefetata ta, refuzi sa mai faci asta si ti post, iar apoi nu iti va mai fi la fel de greu sa te abtii, parca si pofta ti-a mai trecut.