| drey99 a întrebat:

Buna am citit vreo 3-4 cuvinte ale Moliftele Sfantului Vasile. Apoi m-am oprit are ceva?

19 răspunsuri:
| Esperança a răspuns:

Dumnezeu nu are nevoie de poezioare, El vrea ca atunci când ne rugăm, să considerăm că stăm de vorbă cu un prieten!
Bănuiesc că atunci când vorbeşti cu cineva, nu-i citeşti poezii şi poveşti!
Rugăciunea este modul nostru de a comunica cu Dumnezeu!

| Ekaterini a răspuns (pentru Esperança):

Moliftele Sfantului Vasile nu sunt "poezioare" sau "povesti". Dar ai drepate totusi in privinta rugaciunii.

| ΟρθόδοξηΠίστη a răspuns (pentru Esperança):

Exact, Psalmii pe care i-a folosit si Iisus candva, sunt scrisi degeaba, nu?

| Esperança a răspuns (pentru ΟρθόδοξηΠίστη):

E diferenţă de la cer la pământ între Psalmi şi rugăciunile voastre scrise!
Şi să nu uităm de învăţătura biblică, ce spune:
"Când vă rugaţi, să nu bolborosiţi aceleaşi vorbe, ca păgânii, cărora li se pare că, dacă spun o mulţime de vorbe, vor fi ascultaţi."
Dar unde şi când a folosit Isus Psalmii?

| ΟρθόδοξηΠίστη a răspuns (pentru Esperança):

Oricum aceste 'rugaciunile voastre scrise' ca Moliftele Sfantului Vasile (secolul IV) sunt mult mai apropiate de era apostolica si a lui Hristos, automat continand adevaruri biblice si apostolice decat schisemele voastre (sec XIX).
Tu nu crezi ca Iisus a cantat si el psalmi cand mergea pe la sinagoga sa predice?

| Elvina a răspuns:

De ce sa faci asta cand Isus zice clar ca intre om si Dumnezeu nu exista mesager? Citeste Biblia si ai sa vezi exact.

| milan9 a răspuns (pentru Elvina):

Studiind Biblia ne convingem că şi rugăciunile sfinţilor sunt primite de Dumnezeu:

- „În numele lui Hristos, aşadar, ne înfăţişăm ca MIJLOCITORI, ca şi cum Însuşi Dumnezeu v-ar îndemna prin noi. Vă rugăm, în numele lui Hristos, împăcaţi-vă cu Dumnezeu!" (II Corinteni, 5, 20)

- „Şi a venit un alt înger şi a stat la altar, având cădelniţă de aur, şi i s-a dat lui tămâie multă, ca s-o aducă împreună cu RUGĂCIUNILE TUTUROR SFINŢILOR, pe altarul de aur dinaintea tronului. Şi fumul tămâiei s-a suit, din mâna îngerului, înaintea lui Dumnezeu, împreună cu rugăciunile sfinţilor."
Apocalipsa 8, 3-4

- Alte citate asemănătoare: Coloseni 4, 12; Apocalipsa 5, 8; Iacov 5, 16; Coloseni 1, 9, Apocalipsa 5, 8, etc.

| Elvina a răspuns (pentru milan9):

Stiu despre ce zici, dar Biblia este contrara in proportie de 100%. In alta parte in Evanghelia dupa Ioan 14:6: Eu sunt Calea, adevarul si viata. Cine vine la Tatal o poate face doar prin mine. Sunt lucruri contrare, in aceeasi carte. In citatele tale spune ceva, in al meu altceva. Nu iti da cumva de gandit, ca Biblia a fost schimbata de-a lungul veacurilor pentru a fi ascuns adevarul?

| milan9 a răspuns (pentru Elvina):

Nimeni nu poate contesta faptul că, la capitolul figurilor de stil și a limbajului metaforic, Biblia este inegalată având puternic reprezentate ABSOLUL TOATE FIGURILE DE STIL, prin variate exemple chiar!

Încă o dată este imperios necesar să se evite interpretarea Bibliei în mod exclusivist, cu interpretare restrânsă și ruptă din context! Mesajul şi înţelegerea Scripturii a fost protejat însă! Dumnezeu S-a gandit şi la acest lucru. Biserica a fost lăsată şi cu acest scop, de a proteja unicitatea şi lipsa de contradicţie a mesajului creştin peste veacuri.
Mii de secte au apărut din cauza libertăţii oamenilor nu din cauza vreunei ignoranţe din partea lui Dumnezeu, cum că n-ar fi pus preţpe interpretarea Scipturii sau soarta Bisericii Sale. A venit la "plinire vremii", la "vremea potrivită" pentru ca Biserica Sa să reziste, nu să fie luată de vânturile trase de "neprieteni", eretici, anticreştini, etc… : )

Scriptura este plină de metafore!
Nici o categorie a figurilor de stil din manualul de literatură nu lipsește din rândul celor concretizate prin multe exemple în cuvintele Bibliei! Aceasta era o caracteristică a gândirii profeților biblici evrei şi implicit a apostolilor (evrei la rândul lor).

| Elvina a răspuns (pentru milan9):

Cum sa nu fie schimbata? De exemplu cultele noi formate nu au aceeasi versiune de Biblie fata de ortodoxa. O fi ea plina de metafore, doar ca majoritatea sunt interpretate aiurea. Pace!

| danay72 a răspuns:

Nu,mai ales ca in Bibliei nici nu le gasesti.

| milan9 a răspuns:

În pofida a ce spun unii necreştini, Scriptura conţine mai multe exemple de rugăciuni: atât cu formă fixă (precum TATĂL NOSTRU), cât şi exprimări libere de rugăciune...
În cazul rugăciunii fixe, aceasta are chiar rolul de a ne învăţa cum să ne rugăm şi ce este important să spunem…

Faptul că ne putem ruga și în mod liber, cu cuvintele noastre, asta este deja altceva…

| Ben00 a răspuns:

Sunt destule alte rugaciuni.

| manuel72 a răspuns:

Nu se intampla nimic nici daca le citesti nici daca nu le citesti sunt doar cuvinte.

| Silviuloan a răspuns:

Iti recoman sa nu mai citesti aceste rugaciuni. Aceste rugaciuni sunt citite numai de preotii care tine post si au o viata mai deosebita. De la aceste rugaciuni poti sa innebunesti.

| Lămâie00 a răspuns:

Eu am citit toata chestia aia si nu s-a intamplat nimic nici azi

| KTAleen a răspuns:

Molitfelnicul este o carte in care se cuprind rugaciuni si slujbe pe care le face clerul, nu oamenii obisnuiti cum esti tu.
Sunt atatea rugaciuni, acatiste, paraclise pe care sa la citesti, de ce faci lucruri peste puterea ta? Nu te ajuta cu nimic...

| mosw a răspuns:

Daca o ti tot asa o termini anul asta

| Ekaterini a răspuns:

Nu este nicio problema, insa ar fi de indicat sa nu mai citesti. Aceste rugaciuni sunt foarte puternice si sunt citite doar de preoti, si in special de preotii de manastire. Motivul? poti avea ispite.