| soimos a întrebat:

Oare din ce cauza Biblia este pentru crestini "Cuvantul lui Dumnezeu"?
Cand de fapt Dumnezeul Creatorul pe nume Yahwe/Iehova, a dat lui Moise invataturile si poruncile Sale, iar Moise si rabinii le-au cuprins in textul Tanachului impreuna cu cronica istorica a poporului evreu, iar aceasta scriptura numita Tanach mai este si in ziua de azi "sfanta scriptura" A POPORULUI EVREU si este baza religiei MOZAICE!?
Tinand cont de aceasta REALITATE oare nu ar fi mai corect
ca Biblia care este de fapt un FURT INTELECTUAL sa fie considerata NU ca fiind "Cuvantul lui Dumnezeu", ci ca "Marea Minciuna a Diavolului"?
Sau poate va deranjeaza Adevarul rostit asa abrupt?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este binecunoscut faptul ca pe Terra exista foarte multa prostie.
Este de ajuns sa poti pacali cativa oameni influenti (cu priza la publicul imbecil si necitit), ca sa poti dirija treburile cum vrei tu.
Cei care au scris Biblia nu se asteptau la acest nivel de imbecilitate a omenirii. Doar animalele iau totul ca atare, din instinct.
Exista cineva mai presus de noi. Dar in nici un caz nu este un mos cu barba alba, si cu valentele lui David Copperfield. Adevarul va fi aflat prin intelegere, nu prin copy-pastewinking

| soimos explică (pentru anonim_4396):

Ptr raspunsul acesta ti-am dat fundita!

16 răspunsuri:
| Raniia a răspuns:

Moise a proorocit despre venirea unui Prooroc asemănător cu el însuşi ale cărui cuvinte
Biblia ne încurajează să dăm ascultare (Deuteronom 18:15, 18). Apostolul Petru L-a identificat
pe acest mare Prooroc ca fiind Însuşi Isus Hristos (Faptele Apostolilor 3:20, 22-23). Fără nici o
îndoială – Isus Hristos a fost Proorocul acela (compară cu Ioan 1:45; Luca 24:27).
Isus Hristos, ca propriul Fiu al lui Dumnezeu, este Proorocul absolut, cuvintele Lui sunt
esenţa proorocirii (Apocalipsa 19:10). Noi ar trebui să ascultăm cu atenţie ce ne spune El
(Matei 17:5).
Cuvintele lui Hristos pot fi găsite înspecial, în cele patru relatări semibiografice ale vieţii
şi învăţăturii Lui: Evangheliile lui Matei, Marcu, Luca şi Ioan. Totuşi, într-un sens mult mai
mare, ele pot fi găsite în întreaga Biblie. Isus însuşi a confirmat veracitatea şi autoritatea
Scrierilor Ebraice numite în mod obişnuit Vechiul Testament, numindu-le Scripturi (Luca 24:44-
45). El a prevăzut de asemenea pentru inspiraţia şi scrierea cărţilor ce aveau să fie cunoscute mai
târziu ca Noul Testament (Ioan 14:26; 16:13).

| Raniia a răspuns:

„Căci nici o proorocie n-a fost adusă prin voia omului; ci oamenii au vorbit dela
Dumnezeu mânaţi de Duhul Sfânt" (2 Petru 1:21).
Apostolul Pavel ne spune de asemenea în 2 Timotei 3:16 că întreaga Scriptură este
„inspirată" (literal „respirată de Dumnezeu"). Consideră alegerea lui de cuvinte. Pavel a descris
Scriptura folosind termenul grecesc theopneustos. Prima parte a acestui cuvânt, Theo, înseamnă
„Dumnezeu." A doua parte este pneustos – însemnând „respirare." Astfel apostolul ne spune,
cum au pus-o unele traduceri, „Întreaga Scriptură este respirată de Dumnezeu," însemnând că a
venit direct din gura lui Dumnezeu.
Este clar că Creatorul nostru a inspirat direct mesajul divin dezvăluit atât de apostoli cât
şi de prooroci (compară cu 2 Petru 3:2). Aşa cum vom arăta prin multe scripturi, Dumnezeu Şi-a
făcut cunoscut omului mesajul Său divin prin patriarhii şi proorocii din vechime cât şi prin
apostolii Noului Testament.
În fapt, Petru pune scrisorile lui Pavel la acelaşi nivel cu „restul Scripturilor" – ultimele
referindu-se în principal la Vechiul Testament (2 Petru 3:15-16). În 1 Timotei 5:18, Pavel se
referă la două citate ca Scriptură. Una este din Vechiul Testament (Deuteronom 25:4), şi una
este din Evanghelia lui Luca (Luca 10:7). Aşa dar, când Pavel i-a scris prima sa scrisoare lui
Timotei în jurul A.D. 64, unele scrieri adiţionale erau deja considerate pe acelaşi picior cu
Vechiul Testament şi erau numite Scripturi.
Aproape de 4000 de ori, pasaje din Biblia Ebraică sunt introduse cu asemenea expresii
ca: „Domnul a vorbit," „Astfel zice Domnul" şi „A venit Cuvântul Domnului." Scriptura este
descrisă consistent ca venind dela Însăşi „gura lui Dumnezeu" (Matei 4:4).
Şi totuşi într-un sens autoritatea Bibliei este dublă pentru că evident sunt amestecaţi atât
Dumnezeu cât şi omul. Creatorul nostru i-a inspirat direct pe aceşti prooroci evrei. „Căci nici o
proorocie n-a fost adusă prin voia omului; ci oamenii au vorbit dela Dumnezeu, mânaţi de Duhul
Sfânt" (2 Petru 1:21). Deci Dumnezeu „a vorbit prin gura tuturor sfinţilor Săi prooroci din
vechime" (Faptele Apostolilor 3:21) – şi de asemenea prin scrierile lor (Luca 21:22). Concluzia
naturală deci este că întreaga Scriptură vine dela Dumnezeu!
Manualul Biblic Concis al Leului (The Lion Concise Bible Handbook) spune: „Este
interesant că Noul Testament nu face nici o distincţie între ce spune „Scriptura" şi ce zice
Dumnezeu. Citaţiile Vechiului Testament sunt date ca aceea ce a spus Dumnezeu, chiar dacă
Dumnezeu nu a fost vorbitorul în contextul Vechiului Testament"

| Arthur a răspuns:

Problema mare la tine e că mai şi trebuie să înţelegi ce citeşti , altfel pui false probleme în discuţie care nu te ajută nici pe tine , nici pe noi .

| fiosel a răspuns:

Ce ar fi de fapt sa.i-ti limpezesti tu mintile,sa vezi tu in ce crezi,sa nu mai cauti nod in papura si sa critici toate religile,sa dai dovada de om cu frica de Dumnezeu si dupa aceia sa incerci sa spui,parerile,un om care iubeste pe D-zeu fie el crestin, evreu musulman etc, nu vorbeste cu aproapele lui cum vorbesti tu.Fa mai intai fapte vrednice de D-zeu si dupa aceia vorbim

| PerfectAngel a răspuns:

Biblia (din lb. greacă βιβλίον, pl. βιβλίa -cărți) se referă la scripturile sacre din iudaism și creștinism. Aceste scripturi sunt compilații ale unor documente separate (numite „cărți") scrise pe o perioadă lungă de timp. Au fost mai întâi adunate pentru a forma prima Biblie evreiască, Tanach, iar mai târziu, cu adăugiri, Biblia creștină, numită de creștini și Sfânta Scriptură.

| soimos explică (pentru PerfectAngel):

Asa este. Cu deosebire ca nu ai evidentiat faptul ca Biblia religiei crestina este furata de la religia mozaica, ca doar nu avea cum acel text sa fie folosit la doua religii atat de diferite, si interpretate atat de diferit, si nici faptul ca acele compilatii sunt denumite in mod mincinos de catre crestini ca fiind Cuvantul lui Dumnezeu, cand ele sunt doar nistecompilatii facute de rabinii care si-au asumat acest fapt!
Aceste omisiuni sunt periculoase pentru ca ascund un Adevar si permit Minciunii sa se impuna ca Adevar Divin!

| CosmiNeeel a răspuns:

Soimos,nu vorbii prostiiwinking
Bibilia a fost scrisa de oameni intelepti cu o viata aleasa, la cuvantarea Dumnezeu prin insuflarea Duhului Sfant
Nu fa blasfemiewinking

| soimos explică (pentru CosmiNeeel):

Vezi ca tu bati campii!
Ceea ce tu numesti Biblie este de fapt Tanachul iudeilor, furat de crestini si botezat VT! deci acei oameni intelepti care au scris Tanachul se numesc Rabini, iar acel Dumnezeu care l-a inspirat a fost Dumnezeul lui Moise, si nu Christosul!
NT este scris de niste oameni carora Isus Christos le-a dat puterea sa lucreze cu Diavolul, iar acest lucru numai "Duh Sfant" nu se poate numi!
Si ca sa nu zici ca vorbesc aiurea, iata dovada ca Isus le-a dat acea putere pe care am pomenit-o:
Luca 9.1. Şi chemând pe cei doisprezece ucenici ai Săi, le-a dat putere şi stăpânire peste toţi demonii...

Asa ca despre ce vorbim? si cine bate campii?

| CosmiNeeel a răspuns:

Citeste biblia cu un om care ti-o poate explica, nu o mai citi singurwinking

| soimos explică (pentru CosmiNeeel):

Bine ca nu-mi recomanzi sa o citesc cu un caine, ca sa fie si o inteligenta langa mine!
dar te asigur ca am facut si asta cu cateaua mea, si ce crezi?
Nici ea nu a fost atat de proasta incat sa se lase imbrobodita de prostiile scrise in Biblie!

| CosmiNeeel a răspuns:

Mda,ce religie ziceai ca esti?

| soimos explică (pentru CosmiNeeel):

Raspunde tu la intrebare si fii linistit ca eu nu am alta religie decat ADEVARUL dovedit!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru tine combaterea celor care au convingeri religioase a devenit o obsesie, un scop in sine.Desi ti-am dovedit in raspunsurile mele la alte probleme puse de tine anterior (la care nu ai catadixit,sau poate nu ai stiut cum sa raspunzi)ca patima te face sa gresesti, raspunsul la cele spuse de "PerectAngel", ma face sa presupun ca nu ai totusi cunostintele de care faci atata caz.Eu cred ca voi inceta sa ma mai refer la problemele ridicate de tine,intrucat nu le faci nici pentru a te dumirii,nici pentru a combate cu argumente inteligente si limbaj civilizat, parerile credinciosilor religiosi, care se lasa angrenati in acest dialog al surzilor.Am sperat initial ca am gasit un liber cugetator cu care imi voi putea verifica unele idei, dar am constatat ca am dat peste un obsedat.Pacat!

| hajliparli a răspuns:

Biblia a fost suflata de duhul sfant,biblia nu e neaparat numai pentru crestini,in biblie se spunde cuvantul lui dumnezeu,daca citesti biblia o sa afli multe multe lucruri despre care tu nici nu stiai o sa alfi ce este pacat,o sa stii daca e bine sa faci un lucru sau daca nu este bine, biblia totdeauna ajuta
biblia ajuta pe oricine si cand spun oricine nu doar crestinii ci orice persoana nu conteaza de religia care este biblia e aceeasi, si nu stiu daca ai stiut ca daca incerci sa schimbi biblia sa o scrii din nou si sa scrii ceea ce nu este adevarat faci cea mai mare greseala din viata ta pot chiar sa mori pentru asta citeste in biblie si ai sa vezi gasesti totul ce este bun

| soimos explică (pentru hajliparli):

Tocmai din cauza ca Biblia ajuta, in evul mediu mizeria, epidemiile de ciuma si alte molime, + saracia si mortalitatea infantila erau atotputernice si omniprezente.
Nu iti dai seama ca vorbesti prostii!
Cum sa fie o singura Biblie pentru 2 religii cand fiecare religie are cate un alt Dumnezeu?
Si de fapt exista 2 Biblii, una este biblia religiei mozaice ce cuprinde doar Tanachul si alta este Biblia crestinilor care cuprinde evangheliile celor care au scris textele folosind puterile Diavolului (vezi versetul biblic: "Şi chemând pe cei doisprezece ucenici ai Săi, le-a dat putere şi stăpânire peste toţi demonii".
Acuma dupa ce am aratat ca sunt 2 Biblii sa scoatem in evidenta si faptul ca sunt si doi Dumnezei!
Unul este Dumnezeul Tanachului care se numeste Yahwe, si altul este Christosul din NT
Adica "dumnezeul" care isi spune singur Lucifer!